16 grudnia 2015

13 metrów - czy da się żyć w tak małym mieszkaniu?

Gdy pokazywałam Wam 27-metrowe mieszkanie, zastanawialiście się, jak dwa pokoje da się zmieścić na tak niedużej powierzchni. 19-metrowa kawalerka nie zrobiła aż takiego wrażenia, ale już 17-metrowe mieszkanko z miejscem do spania dla czterech osób, jak najbardziej. Nieduże powierzchnie fascynują chyba nas wszystkich! Nie bez powodu ;)

Dzisiaj pokażę Wam najmniejsze wnętrze ze wszystkich, które dotychczas publikowałam na blogu. 

13 metrów, czyli niewiele więcej niż nasza sypialnia i mniej niż pokój naszych dzieci. Przestrzeń nieduża, ale jak widać poniżej, wystarczająca do życia studiującemu singlowi. 


To mieszkanko zaprojektował podczas studiów Szymon Hanczar dla samego siebie. Trochę w formie eksperymentu, czy tak w ogóle da się żyć. No i chyba musiało się nieźle sprawdzać, skoro niedługo później sąsiad poprosił go o pomoc w przygotowaniu podobnego na tej samej powierzchni. Tylko do drugiego mieszkania została wstawiona jeszcze sofa (podejrzewam, że zamiast hamaku ;) ), bo doświadczenie pokazało, że przydaje się więcej miejsca do wypoczynku.

Szymon Hanczar mieszkał tu dwa lata. Decyzję o przeprowadzce pomógł mu podjąć znajomy wracający z zagranicy, który szukał małego mieszkania dla siebie. Nowy lokator zorganizował tu potem nawet pokaz slajdów z podróży, na który przyszło więcej gości niż jest metrów w mieszkaniu. Da się? Jak widać, tak!

Na pewno wygodniej mieć więcej przestrzeni do przechowywania swoich skarbów czy uprawiania porannej gimnastyki, ale w dużych miastach każdy kolejny metr mieszkania to kolejne kilka do kilkunastu tysięcy złotych wydatku. Każdy musi sam przekalkulować, w co chce inwestować swoje środki. Małe mieszkania są z pewnością ciekawą alternatywą, o której warto pamiętać!

zdjęcia: Hanczar Studio

Komentarze

 1. Po prostu wow. Bardzo chciałabym pomieszkać tam 2-3 miesiące.

  OdpowiedzUsuń
 2. To już ekstremalnie na takiej powierzchni! Ale czy gorzej niż w akademiku?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak widać da się na 13 metrach urządzić mieszkanie. Oczywiście to bardziej sypialnia i miejsce do jedzenia śniadania, ewentualnie sprawdzenia poczty na komputerze. Jeżeli ktoś kto ma parcie na karierę i 18 godzin na dobę spędza w niej życie, to będzie idealne rozwiązanie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stół jest, kanapa zamiast hamaka też może być, więc w sumie można robić wszystko to, co na większym metrażu. Kuchnia mogłaby być bardziej rozbudowana, ale to już kwestia potrzeb - mi samej nie chciałoby się gotować tylko dla siebie i raczej bym jadała na mieście. Nie da się może skakać na skakance, ale poza tym mieszkanie spełnia wszystkie funkcje i sama chętnie bym się w nim zaszyła. Tak jak teraz lubię spędzać czas w najmniejszym z naszych pokoi! Chociaż pracuję z domu i nie można o mnie powiedzieć, że 18 h na dobę spędzam w biurze :P

   Usuń
 4. Skoro powstają takie mieszkania to zapewne wzbudzają zainteresowanie. Dla studenta to zapewne idealna opcja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla studenta idealna opcja. Prywatność i cisza, zapewne tanie bo małe, a jak małe to i tanie w utrzymaniu. Na czas studiów nic więcej nie potrzeba!

  OdpowiedzUsuń
 6. No, no nawet pralka jest ! Super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pralka pralką, ale gdzie rozwiesić pranie? :D Pralko-suszarka może być wygodnym rozwiązaniem :)

   Usuń
 7. Wow, świetne, lecz na dłuższą metę raczej odpada.

  OdpowiedzUsuń
 8. We Wrocławiu w 2013 r. zaczęli oddawać mikroapartamenty (tak nazwa dość powalająca) mieszkania o powierzchni ok. 18-22 m2. http://www.starter.net.pl/pl/p-multimedia/starter-1/. Oczywiście nazywaniem tego typu mieszkania - luksusem na 17m2 - jest przesadą, ale dla młodego człowieka, który chce mieć "swój kawałek podłogi" i nie przeszkadza mu to, że będzie mieszkał w takim mrówkowcu, to rozwiązanie bardzo kuszące. Polecam obejrzenie aranżacji, inspirujące.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wygląda, że prysznic jest w tej toalecie tam gdzie obiektyw aparatu - zauważ, że jest kratka ściekowa na środku. Podczas brania prysznica przy okazji myje się łazienkę... :) Mieszkanie to wyzwanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak :) Po lewej na zdjęciu łazienki widać też coś, co przypomina zasłonkę, więc możliwe, że z tym chlapaniem na wszystko nie jest AŻ TAK dramatycznie (bo że jest ciężko, to na pewno!) :)

   Usuń
 10. Uwielbiam takie małe klitki! Moje poprzednie mieszkanie miało 17.5 metra i było cudowne. Jedynym mankamentem jest problem z zapraszaniem gości :)

  OdpowiedzUsuń