Wnętrza ZewnętrzaWnętrza ZewnętrzaWnętrza Zewnętrza

Wygodna strefa prania, prasowania i składania 

7 kwietnia, 2023

Planując wykończenie lub remont mieszkania, poświęcamy zwykle dużo czasu na zaprojektowanie kuchni. Dbamy o to, by była ergonomiczna, dobrze oświetlona i miała wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie naczyń i jedzenia. Z kolei strefę dbania o ubrania wiele osób traktuje po macoszemu – poza zaplanowaniem miejsca na pralkę, nie poświęca jej wiele uwagi. W naszych home tourach chętnie pokazujemy Wam pomieszczenia gospodarcze, bo wierzymy, że pomagają one w utrzymaniu porządku w innych pomieszczeniach. Nawet najstaranniej zaprojektowany salon nie pozwala się w pełni zrelaksować, jeśli zaraz obok sofy przez pięć dni w tygodniu suszą się skarpetki. 

Ten artykuł powstał we współpracy z Ceneo. 

Jak zorganizować garderobę?

Macie osobne pomieszczenia przeznaczone na garderobę? Jeśli codziennie prasujecie ubrania, zaplanujcie miejsce dla deski do prasowania, w którym będzie mogła stać stale rozłożona. Zadbajcie również o wygodnie umieszczone gniazdko (może warto umieścić je wyżej, by nie musieć się schylać, by wyłączyć gorące żelazko?). 

Warto pomyśleć również o nawet krótkim drążku, na który można odwiesić koszule do wyschnięcia albo właśnie zaraz po prasowaniu przed odniesieniem do właściwej szafy. Szczególnie jeśli macie suszarkę bębnową i stojące suszarki na pranie  rozkładacie tylko od wielkiego dzwonu albo całkowicie z nich zrezygnowaliście. Jeśli pralka i suszarka stoją obok siebie, nad nimi zamontujcie blat. Dzięki temu zyskacie wygodnie miejsce do składania wyciągniętego z suszarki prania a samotne skarpetki nie będą wpadać za pralkę. 

Pralka i suszarka mogą również stać w słupku – wówczas warto zadbać o to, by łącznik pomiędzy pralką i suszarką był wyposażony w wysuwany blat do składania ubrań.

suszarka stojąca na pralce

Może dzięki temu uda się wyeliminować piętrzące się stosy suchych ubrań, których nigdy nie ma czasu poskładać i odnieść na półki? Cudów nie ma, ale spróbować warto 🙂 

O ile w pralni czy garderobie nie ma potrzeby ukrywania sprzętów w zabudowie, to już w łazienkach coraz częściej się na to decydujemy. W takim przypadku koniecznie zadbajcie o to, by zabudowa była na tyle głęboka, by dało się zamknąć fronty szafy, ale zostawić odrobinę uchylone drzwiczki pralki.

zabudowa pralka i suszarki w łazience

Zadbajcie również o dobrą wentylację – może warto umieścić w szafie kratkę wentylacyjną albo pozostawić otwartą przestrzeń pod sufitem? Można również wybrać drzwi ażurowe, z metalowej siatki albo – jak na zdjęciu i filmie poniżej – z plecionki wiedeńskiej. 

pralka w szafie w przedpokoju

Pralka w przedpokoju

Tutaj pralka i suszarka nie zostały umieszczone w łazience, ale „wyprowadzone” do dużej zabudowy na wymiar w przedpokoju.

To rozwiązanie wiąże się z kilkoma dodatkowymi problemami. Po pierwsze ryzyko większych zniszczeń w przypadku awarii pralki – o ile w łazienkach bierzemy pod uwagę większą wilgotność, to już nie każdy decyduje się na wodoodporny materiał na podłodze w przedpokoju. Wyciekająca woda może przedostać się do innych części zabudowy i zniszczyć np. bardziej delikatne buty. Dlatego w przypadku pralki w przedpokoju, garderobie czy sypialni, trzeba zachować dodatkową ostrożność i np. nie ustawiać startu prania na taką godzinę, kiedy nikogo nie ma w domu.

Dodatkowe utrudnienie, o którym może nie myślimy w pierwszej kolejności, to hałas. Dla kogoś, kto robi pranie raz w tygodniu np. podczas sobotniego sprzątania może to nie przeszkadzać. Ale już dla osób, które pracują w domu, a dodatkowo mają małe dzieci, które ciągle brudzą ubrania (albo nastolatków, którzy kilka razy w tygodniu wrzucają do prania stroje sportowe) strefa prania umieszczona w przedpokoju może być dużym utrapieniem. Nie zapomnijcie o zaprojektowaniu w pobliżu pralki miejsca na środki czystości czy dla niewielkiej stojącej suszarki na pranie, która może przydać się do suszenia delikatnych tkanin. 

Mamy nadzieję, że znaleźliście w tym artykule kilka przydatnych inspiracji. Macie świetnie zorganizowane pralnie czy garderoby i chcielibyście je pokazać naszym widzom? Wypełnijcie formularz zgłoszeniowy – znajdziecie go w zakładce Współpraca.  

Wnętrza Zewnętrza

Najnowsze wpisy

Zobacz inne wpisy
usercartmagnifiercrossmenuchevron-down