Wnętrza ZewnętrzaWnętrza ZewnętrzaWnętrza Zewnętrza

Jak urządzić pokój dziecięcy?

7 stycznia, 2023

Pokój dziecka to obok salonu jedno z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń. Służy do snu, zabawy, prac kreatywnych, a później również przyjmowania gości. Dodatkowo potrzeby i zainteresowania dzieci zmieniają się bardzo szybko, czasem trudno za nimi nadążyć!

Na podstawie wnętrz, które pojawiły się (lub dopiero się pojawią) na naszym YouTubie, pokażemy Wam, jak urządzić pokój dziecięcy bez motywów, które mogą się znudzić, jak np. superbohaterowie z bajek.

Lamperia i boazeria

Lamperia ma swoich przeciwników i zwolenników – wielu osobom kojarzy się ze szkołą lub szpitalem, gdzie królowały lamperie malowane farbą olejną. My jednak wierzymy, że to rozwiązanie może prezentować się świetnie. W zależności od potrzeb domowników lamperia może dodać wnętrzu charakteru i koloru, wyznaczać strefy czy poprawiać proporcje pomieszczenia. Ciekawym pomysłem może być też drewniana boazeria w dolnej części ścian, która pomoże je ochronić przed uszkodzeniami, o które łatwo w czasie dobrej zabawy.

Ścianka wspinaczkowa w pokoju dziecięcym

Dzieci potrzebują ruchu! Warto zapewnić im bezpieczne miejsce do aktywności fizycznej. Ścianka wspinaczkowa, drabinki, kółka gimnastyczne mogą stworzyć domowy małpi gaj, a na mniejszym metrażu można zaprojektować je w okolicy łóżka czy futonu, które zapewnią amortyzację w razie upadku.

Antresola

W wysokich pomieszczeniach warto wykorzystać przestrzeń pod sufitem. Na antresoli najczęściej powstaje strefa sypialniana, jednak jeśli macie dziecko “wędrujące”, które często budzi się w nocy, zalecamy trochę poczekać z urządzeniem sypialni na górze, a wcześniej zorganizować tam tylko miejsce do zabawy w ciągu dnia.

Łóżka piętrowe i wysuwane

W standardowych wnętrzach alternatywą dla antresoli są łóżka piętrowe. Czasem to obiekt westchnień dziecka, a innym razem konieczność podyktowana niewielkim metrażem. Na rynku dostępne są modele niższe i wyższe, z drabinką prostą albo pochyloną, ze zjeżdżalnią, minimalistyczne albo w kształcie domku. Jedno jest pewne – zmiana pościeli na górnym łóżku wymaga czasem sporo akrobacji i może zastąpić wyjście na siłownię. Jednak zrealizowanie marzenia dziecka – bezcenne.

Wybierając model składający się z dwóch osobnych łóżek, jak na zdjęciu poniżej, zyskujemy elastyczność – gdy zmieni się sytuacja mieszkaniowa, można rozłożyć łóżko i mieć dwa zwykłe pojedyncze.

Od kilku lat alternatywą dla łóżka piętrowego są łóżka wysuwane (trundle bed)– zamiast zgromadzonych rzeczy, w szufladzie spod łóżka wyjeżdża drugi materac. Dla niektórych rodzin będzie to lepsze rozwiązanie, ale wymaga większej powierzchni. I dziecko z górnego łóżka musi uważać, by nie zdeptać tego, które śpi na dole. To również świetna opcja na nocowanki kolegów czy koleżanek albo wygodne miejsce dla rodzica, który czuwa przy chorym dziecku. W filmie poniżej pokazywaliśmy 3 łóżka, które chowają się jedno pod drugim.

Baldachimy i zasłony

Baldachimy nie tracą na popularności – dodają przytulności, mogą być elementem zabawy i akcentem kolorystycznym, który można łatwo zmienić.

W sypialni na poddaszu w tej chwili jest baldachim, ale za belką konstrukcyjną jest szyna, na której w przyszłości będzie można powiesić zasłony. Będzie można poczuć się trochę jak w dormitorium w Hogwarcie albo… zasłonić niepościelone łóżko.

Więcej inspiracji znajdziecie w zakładce POKÓJ DZIECIĘCY.

Wnętrza Zewnętrza

Najnowsze wpisy

Zobacz inne wpisy
usercartmagnifiercrossmenuchevron-down