W home tourach, które dla Was publikujemy nie brakuje kreatywnych i funkcjonalnych pomysłów na urządzanie wnętrz. Dziś we współpracy z Ceneo przypomnimy Wam kilka wnętrz, by pokazać parę sposobów na urządzenie kuchni.
Gdy brakuje spiżarni
Naturalnym miejscem na pojemną spiżarnię może być wnęka powstała po usunięciu niepotrzebnych drzwi. Tak zostało to zorganizowane w kuchni poniżej – kuchnia została połączona z sąsiednim pomieszczeniem, a niepotrzebny otwór drzwiowy wypełniono półkami i koszykami i zamknięto drzwiami, które można kupić w markecie budowlanym.
Drugie sprytne miejsce do przechowywania znajduje się… pod szafkami. Cokół można łatwo zdejmować dzięki magnesom, a za nim ukryć rzadziej używane blachy do pieczenia czy puszki i słoiki.
Kuchenki elektryczne
Dziś najchętniej widujemy płyty i piekarniki do zabudowy, ale czasem lepszym wyborem mogą być kuchenki elektryczne łączące oba urządzenia. Przede wszystkim wówczas, gdy tego typu kuchenka, prawdopodobnie gazowa, już znajduje się w kuchni, której metamorfozę chcemy przeprowadzić niewielkim kosztem, bez wymiany zabudowy meblowej, tak jak miało to miejsce w przypadku kuchni poniżej z filmu „Metamorfoza mieszkania za 30 tys. zł”. Fronty możemy pomalować lub wymienić na nowe, kupić nowe uchwyty, wymienić blat, przemalować płytki albo osłonić pas między szafkami szkłem lub płytą meblową, a starą kuchenkę wymienić na nową.
Nie bez znaczenia, szczególnie w niewielkich kuchniach, jest również to, że wybór kuchenek elektrycznych o szerokości 50 cm jest znacznie większy niż piekarników i czteropalnikowych płyt do zabudowy w tym rozmiarze, gdyż standardem są teraz sprzęty o szerokości 60 cm.
Lodówka na wino
Chłodziarki do wina mogą się Wam kojarzyć ze sporymi mieszkaniami albo domem ze spiżarnią. Tymczasem na naszym kanale mogliście zobaczyć lodówkę na wino w dwupokojowym mieszkaniu trzyosobowej rodziny. To kolejny doskonały przykład na to, co często Wam powtarzamy – że każdy ma indywidualne potrzeby i nie ma jednego uniwersalnego niezbędnego zestawu sprzętów i mebli, które sprawdzą się u każdego.
W mieszkaniu, które pokazywaliśmy, lodówka na wino zajmuje tyle miejsca, ile wąska szuflada typu cargo. Choć cargo są popularne, to – jak każde rozwiązanie – mają swoje minusy np. jeśli coś się wyleje lub wysypie, trudno umyć dno szafki. Jeśli nie jesteś fanem cargo, lubisz wino i masz do zagospodarowania wąską przestrzeń między sprzętami, to może być dobre rozwiązanie również dla Ciebie.
Specjalne miejsce na małe AGD
Coraz częściej klienci proszą architektów, by znaleźli w kuchniach specjalne miejsce na drobne sprzęty AGD stojące na blacie na stałe. Ważne jest nie tylko rozmieszczenie gniazdek, ale również w przypadku niektórych, wytwarzających dużą ilość pary, bliskość okna lub okapu. Dla tych, którzy wolą bardziej minimalistyczny wygląd dobrym rozwiązaniem będzie ukrycie ich w specjalnej szafce, często w rogu pomieszczenia, na wysokości blatu za uchylnym lub otwieranym do góry frontem. W przypadku kuchni, którą mogliście ostatnio zobaczyć na naszym kanale na YouTube ta szafka jest całkowicie niewidoczna, gdyż projektantki zrezygnowały w tym miejscu z uchwytów.
Działalność gastronomiczna w domowej kuchni
Na kanale mogliście również zobaczyć kuchnię, która została przygotowana w taki sposób, by właścicielka mogła zgodnie z przepisami prowadzić działalność polegającą na pieczeniu tortów. W związku z tym w kuchni pojawiły się podwójne sprzęty. Znajdziemy tam dodatkową lodówkę, dzięki której torty dla klientów nie będą mieszać się z domowym jedzeniem, baterię kuchenna z dwiema wylewkami oraz dodatkowy piekarnik elektryczny. Oba piekarniki zostały umieszczone w słupku, więc można z nich wygodnie korzystać i piekąc biszkopt do tortu urodzinowego, jednocześnie doglądać zapiekanki na rodzinną kolację.
Jeśli już jesteśmy przy piekarnikach, to warto wspomnieć raz jeszcze o możliwości zamontowania piekarnika do zabudowy niżej, w taki sposób, by szuflada znajdowała się nad nim, a nie pod nim. To szczególnie istotne w malutkich kuchniach, gdzie każda wygodnie dostępna szuflada jest na wagę złota. Do szuflady na sztućce sięgamy pewnie kilkadziesiąt razy w ciągu dnia, a tej pod piekarnikiem? Wielu z Was pewnie nie pamięta o jej istnieniu. Warto rozważyć również piekarnik mniejszy niż standardowy, by zyskać więcej miejsca na szuflady. Nie zapomnijcie również o urządzeniach kombi, czyli piekarnikach z funkcją kuchenki mikrofalowej.
Kuchenna zabudowa pod schodami
W malutkich mieszkaniach z antresolą warto przeznaczyć na sprzęty i szafki kuchenne przestrzeń pod schodami. Spójrzcie na zdjęcie poniżej. Już wkrótce pokażemy Wam całe wnętrze tej 17-metrowej kawalerki, w której zabudowa kuchenna ukrywa nie tylko lodówkę, stół, szafki, ale również (za największym frontem) miejsce do przechowywania hokerów.
Dajcie znać, czy macie w swoich kuchniach mniej standardowe rozwiązania, które świetnie się u Was sprawdzają!
Post powstał we współpracy z Ceneo