Pokój dzienny to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu razem. Tutaj odpoczywamy, oglądamy filmy, czytamy, gramy w gry planszowe… A jeśli w domu są dzieci, to sofa najprawdopodobniej bywa rakietą albo statkiem pirackim. Salon żyje razem z mieszkańcami, musi dopasowywać się do ich zmieniających się potrzeb, a jednocześnie być wygodną przestrzenią również dla gości. Jak więc urządzić wygodny pokój dzienny, który będzie sprzyjał odpoczynkowi i przyjmowaniu gości? Czytajcie dalej!
Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.
Co trzeba wziąć pod uwagę, projektując salon?
- potrzeby i ograniczenia mieszkańców
- ulubiony sposób spędzania czasu przez domowników
- potrzeby gości
oraz wielkość i kształt pomieszczenia.
Omówimy po kolei wszystkie elementy wyposażenia, które mogą się pojawić w kąciku wypoczynkowym. Oczywiście w niewielkim wnętrzu, szczególnie jeśli pełni jeszcze dodatkowe funkcje np. jadalni, sypialni czy pracowni, być może będzie trzeba zrezygnować z części elementów.
Sofy i fotele
Wybierając sofę weź pod uwagę przede wszystkim sposób, w jaki w niej korzystasz? Czy raczej siedzisz, czytając książkę, czy rozkładasz się wygodnie do oglądania serialu? A może często robisz sobie popołudniowe drzemki? Siedzisz raczej na środku, czy robisz sobie przytulne gniazdko w narożniku?
Najważniejsza zasada przy kupowaniu kanapy to: wypróbuj ją. Sprawdź, czy nie jest zbyt głęboka, czy nie jest za niska (trudniej się z takiej wstaje).
Kolejna sprawa to wybór tkaniny. Jeśli masz dzieci albo zwierzęta, pamiętaj o plamoodporności i łatwości czyszczenia. Myślisz o skórze naturalnej, bo łatwo ją wyczyścić na mokro? Ok, zgadza się, ale skóra jest zimna w dotyku. Latem może być to plus, ale zimą możesz być zmuszony do używania pledów, by nie zmarznąć.
Jeśli któryś z Twoich domowników albo częstych gości jest osobą starszą lub mającą problemy z poruszaniem się, sprawdź, czy z wybranej sofy łatwo jest wstać. Lepiej sprawdzą się tu kanapy dość twarde, wyższe i z podłokietnikami.
Co w sytuacji, gdy potrzeby domowników są skrajnie różne? Jeśli masz na to miejsce, zamiast jednego dużego narożnika wybierz sofę i fotel (albo dwa). Miękka niska sofa będzie służyła do leżenia i bezpiecznej dziecięcej zabawy, a fotel z dobrym podparciem przyda się babci po operacji kolana.
Ławy i stoliki
Myśląc o stoliku kawowym, prawdopodobnie wyobrażacie sobie stolik stojący w centrum kącika wypoczynkowego. Jeśli stolik jest wystarczająco duży, można na nim podać ciasto i herbatę dla kilku osób albo rozłożyć grę. Warto jednak rozważyć również stolik boczny (pomocniczy, po angielsku nazywany end table), stojący po bokach sof czy obok fotela. To najlepsze miejsce do odłożenia kubka czy książki – w przeciwieństwie do stolika kawowego stojącego przed sofą, by skorzystać ze stolika bocznego nie trzeba nawet odrywać pleców od oparcia.
Jakie stoliki kawowe warto wziąć pod uwagę?
- okrągłe lub z zaoblonymi narożnikami – to szczególnie ważne w małych pomieszczeniach i w domach, gdzie są ruchliwe dzieci
- na kołkach – stolikiem można łatwo przejechać w najwygodniejsze miejsce, nawet jeśli stoi już na nim dzbanek z herbatą
- dwa w jednym – zestawy dwóch stolików, z których mniejszy chowa się pod większym. Zależnie od aktualnych potrzeb możemy używać jednego lub obu.
Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonano stolik. Szklane meble wyglądają lekko i nowocześnie, jednak trzeba wziąć pod uwagę ryzyko stłuczenia stolika (ręka w górę, kto widział w filmie lub serialu scenę bójki i rozbity szklany stolik!), z kolei lekkie metalowe stoliki mogą być mało stabilne i łatwo się wywracać.
Inne meble, oświetlenie i dodatki
Poza sofą i fotelami warto rozważyć uzupełnienia np. ławką, która na czas większego przyjęcia mogłaby być dosunięta do stołu i pomieścić dwie dodatkowe osoby. Praktycznym rozwiązaniem są również pufy. Mogą pełnić rolę miejsca siedzącego, podnóżka, a po postawieniu na pufie tacy – również dodatkowego stolika.
Urządzając wygodny salon, nie zapomnijcie o tekstyliach i oświetleniu. Miękki dywan pod stopami i ciepły pled dodadzą kącikowi wypoczynkowemu przytulności. Nastrojowe światło zapewnią kinkiety, lampy podłogowe czy stojące na stolikach bocznych.
Więcej znaczy lepiej?
Mogłoby się wydawać, że im większy tym lepiej. Nic bardziej mylnego – bardzo duża przestrzeń, jeśli nie zostanie odpowiednio podzielona na strefy, może wydawać się zimna i nieprzytulna. Na etapie projektu funkcjonalnego strefy dziennej przemyślcie więc dobrze, czy więcej metrów kwadratowych powinna zajmować część wypoczynkowa czy jadalniana (albo kuchenna, jeśli to salon z aneksem). Jeśli regularnie organizujecie duże przyjęcia albo może warto przesunąć sofę w bardziej ustronne miejsce, a w centrum pomieszczenia postawić duży stół? Jak zawsze polecamy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami, preferencjami i stylem życia.
Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.