Wnętrza ZewnętrzaWnętrza ZewnętrzaWnętrza Zewnętrza

Świetne projekty z cegłą w roli głównej

25 maja, 2013
W kwietniu, gdy opisywałam wyniki Brick Award Polska 2013, zapowiadałam, że pokażę projekty, które zwróciły moją uwagę, choć nie zostały nagrodzone. Przyznaję, trochę z tym zwlekałam. Jednak, gdy zostałam zaproszona na galę rozdania nagród konkursu Homplexowe Wnętrza właśnie do jednego z tych budynków, postanowiłam wziąć się do roboty. Jest t architektura od której naprawde miękną nogi. Może na zdjęciach to jeszcze nie jest TO, ale na żywo… naprawdę, zdecydowanie mój typ. Ale o tym później. Najpierw chciałabym pochwalić inne zgłoszenia. 
Przenieśmy się do Gdańska. Oto projekt osiedla mieszkaniowego Apartamenty Aura. Może od boku wygląda odrobinę zbyt pomarańczowo, jednak urzekła mnie koncepcja budynku. 
www.auragdansk.pl
www.auragdansk.pl 
Cudowna okolica, nad wodą, blisko Starego Miasta. Aż żałuję, że nie mieszkam w Gdańsku. Do tego nowoczesna architektura z zachowaniem tradycyjnego stylu wyspy, na której przecież od wieków znajdowały się spichlerze. Na pierwszy rzut oka widać podobieństwo, prawda?
wikimedia.org
Gdańsk ostatnio zadziwia wspaniałymi inwestycjami dobrze wkomponowanymi w otoczenie.
***
Drugi projekt to Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach koło Warszawy. Nie budzi we mnie tylu emocji, natomiast uważam, że jest bardzo dobrze przygotowany. Dopracowany, pomysłowy, niekontrowersyjny, estetyczny, solidny. Taki w sam raz. Porządna architektura. Przyjrzyjcie się, jak są położone cegły. Widzicie, że niektóre wystają urozmaicając fasadę? Cieszę się, że przy tym projekcie wykorzystano ceramikę. Bardzo dobrze się tu sprawdza. 
Wnętrze prezentuje się chyba odrobinę ciekawiej. Niemniej, cały projekt uważam za bardzo udany.
***
To teraz pora na perełkę. Centrum Przedsiębiorczości w Warszawie na Smolnej 4

Aby w pełni zrozumieć fenomen tego budynku, zerknijmy na jego lokalizację:
Trzy kroki od Traktu Królewskiego i palmy na rondzie de Gaulle’a, dwa kroki od Muzeum Narodowego, tuż koło Alei Jerozolimskich, jednej z bardziej ruchliwych dróg w stolicy… a zarazem w parku, w otoczeniu zieleni, pod samą skarpą, gdzie nie ma ruchu samochodowego. Wspaniałe miejsce na Centrum Przedsiębiorczości! Ale nie myślmy, że tak po prostu można wybudować nowy budynek pośród drzew w centrum miasta. Nie, nie, nie. Tam wcześniej już coś stało. Nieduże, niezbyt urodziwe, powoli popadające w ruinę. 
Projekt Centrum Przedsiębiorczości polegał na budowie nowoczesnego i w pełni wyposażonego obiektu, będącego infrastrukturą wsparcia przedsiębiorczości. […] Obiekt usytuowany jest na miejscu znajdującego się w bardzo złym stanie technicznym parterowego budynku z drugiej połowy XIX wieku. Budynek ten uległ rozbiórce, z pominięciem murowanych ścian zewnętrznych od strony północnej i wschodniej. Nowy budynek uzyskał w ten sposób „historyczny cokół”, który zakotwicza go w czasie i przestrzeni. To co dzieje się na poziomie parteru, poprzez wykorzystanie starej cegły, nadproży, odwołuje się do jego historii, kondygnacje wyższe natomiast są nowoczesne w formie i w użytych materiałach wykończeniowych, z dużymi przeszkleniami, otwierającymi się na otaczający nas park. Przeszklenia te sprawiają, że osoby wynajmujące przestrzeń biurową, znajdującą się na drugim poziomie, pracują zawieszeni w przestrzeni parku, otoczeni zielenią krzewów i drzew.
Centrum Przedsiębiorczości Smolna 4
Zapewniam, że na żywo obiekt robi dużo lepsze wrażenie. Gdy wróciłam do domu i zaczęłam szukać fotografii, która oddałaby tę atmosferę, nic nie znalazłam. Może jeszcze na dobre zdjęcie za wcześnie – Centrum Przedsiębiorczości zostało otwarte dopiero w styczniu tego roku, a wewnątrz wciąż są dopracowywane poszczególne elementy; w niektórych miejscach jeszcze wiszą kable. 
Cieszę się, że powstał w stolicy taki obiekt. Jury konkursu nie wyróżniło żadnego warszawskiego projektu, a jednak, jak się okazuje, poziom architektury w stolicy wcale nie jest taki zły. 
***
Która z tych inwestycji najbardziej przypadła Wam do gustu?
W najbliższych dniach postaram się przybliżyć szczegóły wyników drugiej edycji konkursu Homplexowe Wnętrza. Już wiecie, gdzie się odbyła gala rozdania nagród, ale które projekty wnętrz zasługują na największe uznanie i dlaczego? O tym już wkrótce!
Wnętrza Zewnętrza

8 komentarzy

  1. ŚCS w Kajetanach chociaż faktycznie nie jest to wow ale sprawia wrażenie uporządkowanej i porządnej architektury. Za to Smolna zaskakuje bardzo pozytywnie, tym bardziej, że mają ten obiekt praktycznie o rzut kamieniem, nie wiedziałam, że przeszedł tak wielką metamorfozę. I chociażby z racji bliskości zdecydowanie najbardziej przypadł mi do gustu 🙂
    Pozdrawiam serdecznie

  2. Gdańska fantastycznie się prezentuje, a co do Smolnej,przyznaję, że nie sądziłam, że ukrywa się tam taka perełka 🙂

  3. Wszystkie te projekty są wyjątkowe, ale najbardziej przypadło mi do gustu osiedle mieszkaniowe w Gdańsku w uroczej okolicy:) Te budynki robią wrażenie:) Pozdrawiam:)

  4. wszystkie te projekty są dla mnie rewelacyjne. Uwielbiam budynki w tym stylu, nowoczesne, ale jednak nawiązują do tradycji 🙂 mogłabym w tym pierwszym mieszkać 🙂

Najnowsze wpisy

Zobacz inne wpisy
usercartmagnifiercrossmenuchevron-down