24 września 2015

Jak stworzyć niebanalne wnętrze i nie przepłacić?

Czy oryginalne wnętrze musi być drogie? Zdecydowanie nie! Zawsze można stworzyć fantastyczny klimat niewielkim nakładem środków. Możemy użyć starych mebli, których piękno nie każdy potrafi dzisiaj dostrzec, więc sporo z nich da się znaleźć na osiedlowych śmietnikach. A co jeśli klimat retro nie jest tym, co lubimy najbardziej? Skorzystajmy wtedy z kilku sprytnych wnętrzarskich sztuczek.

Jak stworzyć niebanalne wnętrze nie inwestując w nie milionów?1. Nie bój się nietypowych rozwiązań. Wiemy już, że nad blatem w kuchni kafle mogą być albo może ich nie być. A co powiecie na to, żeby było ich tylko trochę? Na przykład jeden rząd tuż nad blatem?
2. Wykorzystaj kolory farb do stworzenia odpowiedniego efektu. Ściany pomalować i tak trzeba, więc dla naszego budżetu nie ma większego znaczenia, a jakim kolorze farbę kupimy. Im więcej kolorów, tym więcej taśmy malarskiej będziemy potrzebować, ale sami przyznacie - różnica tego pokroju to znikomy koszt przy urządzaniu mieszkania.
3. Wykorzystaj możliwości niezwykłych farb. Są farby, które mają różny kolor w zależności od miejsca, z którego patrzymy. Są farby, których trzymają się magnesy. Są farby do pisania markerem. Są farby tablicowe do pisania kredą. Możliwości jest naprawdę sporo! Jedna puszka kosztuje tyle, co plakat w ramie, a może dać dużo większy efekt "wow" we wnętrzu. 
4. Nie bój się kupować w sieciówkach. Fajnie mieć meble z małych pracowni, dopieszczane osobiście przez projektantów, ale nie oszukujmy się - takie rzeczy zazwyczaj są sporo droższe! Wybierzmy jeden czy dwa unikalne meble, a resztę mieszkania spokojnie uzupełnijmy tym, co jest łatwo dostępne np. w Ikea.
5. Nie bój się prowizorki. Ma być funkcjonalnie, ładnie i tanio. Co z tego, że to nie jest idealne rozwiązanie i nie posłuży Ci pół wieku? I tak za dwa lata zmienisz zdanie i będziesz chciała zaaranżować ten kącik zupełnie inaczej. 
Jeśli nie jesteś w 100% przekonana do żadnej szafy, to żadnej nie kupuj. Postaw drążek i ciesz się urokiem swoich ubrań na widoku. Swoich wymarzonych mebli lepiej nie szukać pod presją czasu.
6. Nie bój się zasłon wieszanych gdzie indziej niż na oknie. Wielu osobom kojarzą się z gnijącymi zasłonkami z łazienek i ceratami na stołach naszych babć. Ale czy ktoś mówi o wieszaniu plastikowych materiałów? Wybierz taką tkaninę, która będzie Ci sprawiała przyjemność za każdym razem, gdy jej dotkniesz. 
Zasłony są tańsze od drzwiczek i nie zamykają tak pomieszczenia, jak szafki z frontami. Rzeczy w środku bardziej się kurzą, ale jeśli i tak korzystamy z nich na co dzień, to nie ma większego znaczenia.
7. Wykorzystuj niestandardowe materiały. O paletach w roli łóżka już każdy słyszał, ale o betonowych bloczkach jako stolikach nocnych już niekoniecznie. A to dopiero początek tego, co może podpowiedzieć Wam wyobraźnia. Zastanówcie się, do czego macie łatwy dostęp niedużym kosztem i pomyślcie, czy nie moglibyście tego jakoś wykorzystać. Kreujcie nowe trendy! 
8. Wykorzystuj standardowe rzeczy w niestandardowy sposób. Powieś nad łóżkiem dywanik w roli obrazu, a zamiast stolika, kup sobie stołek.
9. Korzystaj z rzeczy, które nie wymagają skomplikowanego montażu. By mieć kinkiet w ścianie, trzeba doprowadzić kable, wywiercić dziury, zamocować... A jak trzeba będzie przewiesić, to znowu trzeba będzie skuwać ścianę i wzywać elektryka, by pociągnął kabel dalej.
Lepiej korzystać z rozwiązań, przy których jesteśmy zupełnie samowystarczalni. Odpowiednikiem standardowych kinkietów są tutaj lampki na klips, które przypina się do gniazdka i zaczepia tam, gdzie akurat potrzebujemy światła.
10. Nie bój się wzorów. Jeden dobry wzór może stworzyć atmosferę całego wnętrza. To dobry pomysł zwłaszcza w korytarzu, gdzie często nie ma miejsca na inne dekoracje. Gwarantuję, że takie płytki dają niesamowite wrażenie od razu na wejściu do domu! Zobaczcie moje zdjęcia z apartamentu, w którym podłoga prezentowała się bardzo podobnie: klik.

Jest dużo bardzo drogich kafli na rynku, ale jeśli dobrze poszukacie, to zobaczycie, że da się też znaleźć świetne wzory w standardowych cenach. Te ze zdjęcia powyżej znalazłam za 45zł/m2 (link).
11. Wybierz nietypowy wygląd dla nudnych elementów. Wszystkie włączniki, gniazdka, kable... czy muszą być zawsze białe i takie niewyraźne? Czy muszą udawać, że ich nie ma? Przecież i tak są! Wybranie oryginalnych form może znacząco zwiększyć koszty, ale nikt nie powiedział, że wszystkie gniazdka w domu muszą być identyczne - niech wyróżniają się tylko niektóre.

Poniżej świetny przykład na wykorzystanie kabli. Dość nijaka, zupełnie niewyróżniająca się łazienka, dostała takiego wyrazu, że na pewno zapadnie na długo w pamięci odwiedzających ją gości.
Mieszkanie ze zdjęć bardzo mi się podoba! Widać, że dużo rzeczy to niedrogie produkty z Ikea, ale są w taki sposób pomieszane z różnymi oryginalnymi rozwiązaniami (kable idące po suficie, dywan na ścianie, farba tablicowa w kuchni, wzorzyste kafle...), że całość tworzy bardzo ciekawy efekt. To nie jest 'kolejne nijakie ikeowe wnętrze' - to bardzo dobry projekt, w którym sama chętnie bym zamieszkała. 

Autorami tego wnętrza są Marta i Michał Raca. Zdjęcia robił Adam Ościłowski. Mieszkanie znajduje się w Gdańsku. Więcej możecie zobaczyć tutaj: raca-architekci.pl