28 sierpnia 2015

Nowości w IKEA, kolekcja SINNERLIG

Pod poprzednim postem w komentarzach pojawiły się wątpliwości, które rzeczy wchodzą do stałej kolekcji IKEA, a które pojawiają się tylko tymczasowo, dlatego dodałam na końcu krótkie wyjaśnienie (możecie sprawdzić TUTAJ).

Dzisiaj natomiast nie będzie miejsca na żadne niejasności! Prezentuję zupełnie nową kolekcję SINNERLIG. Naturalne materiały, stonowana kolorystyka i uniwersalne kształty. Obecne tu kąty proste odpowiadają mi dużo bardziej niż te wszystkie zaokrąglenia z innej tegorocznej kolekcji (NIPPRIG).


Rzeczy z nowej kolekcji są wykonane przede wszystkim z korka, litego drewna akacjowego, ceramiki, szkła dmuchanego ręcznie, bambusa czy trawy morskiej - wszystkie te materiały przywodzą mi na myśl życie w bliskości z naturą i takie też chyba było założenie. 

IKEA tym razem szczególnie zwraca naszą uwagę na korek. To specyficzny wodoodporny materiał, który wytłumia dźwięki i ociepla pomieszczenie. Co ważne, a może nie wszyscy o tym wiedzą - korek pochodzi z dębu korkowego, ale aby go uzyskać, nie wycina się drzew - zdejmowana jest wyłącznie kora.

Ciemnobrązowy odcień korka to nie efekt malowania, tylko wynik obróbki parą wodną.


Najfajniejszy wydaje mi się stół - jest naprawdę duży (236 cm długości) i ma półkę pod blatem, gdzie można schować np. gazety. Korkowy blat pozwala bez problemu odkładać wszystkie gorące naczynia (przy stołach drewnianych istnieje ryzyko uszkodzenia warstwy oleju i lepiej zaopatrzyć się w podkładki). Jestem ciekawa, jak się z tego stołu korzysta. Stół kojarzy mi się z solidnością i stabilnością, a korek nie do końca spełnia te wymagania. Czy się nie będzie zbyt szybko niszczył? Chętnie przekonałabym się na własnej skórze, ale naszego dębowego stołu od Moromou nie zamierzam wymieniać! :)

A jak Wam się podoba ta nowa kolekcja? Fajniejsza niż nowości przedstawione w poprzednim wpisie?