Wnętrza ZewnętrzaWnętrza ZewnętrzaWnętrza Zewnętrza

Gdzie postawić kwiaty? 10 sposobów na wyeksponowanie roślin we wnętrzu

23 czerwca, 2021

Kilka lat temu rośliny doniczkowe wróciły do łask i stały się nieodłącznym elementem wystroju wnętrza. Wielu osobom mieszkanie bez kwiatów doniczkowych wydaje się zimne i niedokończone. Zarówno wybór roślin, jak i osłonek czy kwietników jest dużo większy niż kilkadziesiąt lat temu, dlatego warto wybrać rośliny pasujące do przestrzeni, w której mają się znaleźć i naszych zdolności, jeśli chodzi o dbanie o zieleń. Dziś przedstawimy Wam 10 sposobów na wyeksponowanie roślin we wnętrzu.

jak wyeksponować rośliny we wnętrzu

Parapet

Kiedy myślimy o ustawieniu kwiatów w domu, pierwsze na myśl przychodzą parapety. Mimo że nasze babcie zapewne właśnie na parapetach stawiały swoje paprotki, ale czy to najlepsze miejsce dla tych kwiatów? Zdania są podzielone. Faktem jest, że w nowym budownictwie od kilku lat projektuje się najczęściej wysokie okna, sięgające do podłogi. Wówczas nie mamy parapetów, ale za to mieszkania wydają się optycznie większe i są lepiej doświetlone, co sprzyja roślinom doniczkowym. Zwróćcie również uwagę na to, że rośliny stojące na parapecie bywają przesłonięte firanami, a wieczorem zasłonami. Jeśli więc macie takie dekoracje okienne, lepiej wyeksponować starannie pielęgnowane rośliny w innym miejscu.

Jeśli nie na parapecie, to gdzie?

Najprostszym rozwiązaniem jest ustawienie roślin na podłodze. Duże rośliny (fikusy, drzewka oliwne) mogą świetnie wypełniać puste przestrzenie np. w rogu pomieszczenia. Jedna duża roślina będzie lepszym wyborem dla osób, które nie chcą ożywić przestrzeń, ale chcą poświęcać domowej roślinności dużo czasu – podlewanie kilku dużych roślin zajmie mniej czasu niż dbanie o kilkadziesiąt drobnych. Mniejsze kwiaty warto ustawić na kwietniku. Producenci coraz częściej proponują nam minimalistyczne stojaki na kwiaty, więc możemy je zastosować nawet w bardzo nowoczesnych i ascetycznych wnętrzach. Jeśli wybieracie kwietnik na kilka kwiatów, warto dobrać takie rośliny, które mają podobne wymagania pielęgnacyjne. Jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, trzeba zwrócić uwagę na to, by łatwo dostępne rośliny nie były trujące.

jak wyeksponować rośliny we wnętrzu - stojaki na kwiaty

Ściany

Do łask wróciły kwietniki ścienne, a jeśli lubicie rośliny pnące, warto pomyśleć o kratce ekspozycyjnej lub niewielkich przezroczystych haczykach. Ciekawą opcją są również wiszące probówki – można w nie włożyć drobne kwiaty cięte lub wykorzystać je do ukorzeniania roślin. Donice z ziołami można również powiesić na szynie nad kuchennym blatem. Zdecydowanie bardziej kosztownym, ale i efektownym sposobem na wprowadzenie zieleni do wnętrz są żywe ściany, które można znaleźć również pod nazwą ogrody wertykalne.

jak wyeksponować rośliny we wnętrzu - rośliny pnące

Meble

Dla osób, które wolą swobodę i często zmieniają dekoracje w mieszkaniu, najlepszym rozwiązaniem będzie ustawianie roślin na półce czy komodzie. Domowa biblioteczka prezentuje się bardziej lekko, gdy pomiędzy książkami znajdują się także drobne rośliny czy dekoracje, a miniszklarnie i lasy w słoiku świetnie wyglądają postawione na biurku lub dużym jadalnianym stole.

jak wyeksponować rośliny we wnętrzu - biblioteczka

Bez światła?

Być może zastanawiacie się, czy można postawić kwiaty doniczkowe w pomieszczeniu bez okna, np. w ciemnej łazience? Wszystkie rośliny potrzebują światła słonecznego, ale nie musicie ograniczać się do kwiatów sztucznych. Jeśli zależy Wam na żywej roślinności, możecie mieć dwie podobne lub identyczne rośliny i co tydzień zmieniać ich położenie – jedną roślinę przenieść do łazienki, a drugiej zapewnić światło słoneczne w kuchni czy sypialni.

O czym warto pamiętać?

Stojaki na kwiaty powinny być stabilne, a te ścienne czy wiszące – zamontowane na odpowiednio mocnych kołkach czy hakach. Na rynku znajdziecie duży wybór kwietników, ale nie zapominajcie o prostych i tanich metamorfozach z użyciem puszki farby. W ten sposób możecie szybko odnowić znalezione na strychu czy targu staroci kwietnik czy osłonkę i dopasować je do własnego wnętrza.

Wnętrza Zewnętrza

1 komentarzy

Najnowsze wpisy

Zobacz inne wpisy
usercartmagnifiercrossmenuchevron-down