W ostatnich latach coraz częściej rezygnujemy z hoteli na rzecz mieszkań na wynajem krótkoterminowy. Dlaczego? Z jednej strony to idealne rozwiązanie dla introwertyków, którzy wolą ograniczać kontakty z obsługą do niezbędnego minimum, a z drugiej – dla osób, które cenią sobie nietypowe wnętrza, dalekie od typowego stylu hotelowego. Co więcej mieszkania na wynajem krótkoterminowy mogą służyć nie tylko turystom. Atrakcyjne wnętrza przyciągają do mieszkań na wynajem także fotografów na sesje zdjęciowe. Jak urządzić takie mieszkanie, by jak najlepiej spełniało swoje funkcje?
Na pewno słyszeliście poradę, by mieszkania na wynajem pomalować na neutralne kolory i unikać odważnych rozwiązań. Nie do końca jest to prawda, a już na pewno nie w przypadku mieszkań na wynajem krótkoterminowy. Tutaj wnętrza są kluczowym (obok lokalizacji) kryterium wyboru, dlatego warto zadbać o wyrazistą, spójną stylistykę. Nie podamy żadnych wytycznych co do tego, czy lepiej sprawdzi się scandi boho, styl Hamptons czy shabby chic. Dopasujcie styl wnętrza do architektury budynku, okolicy i własnego gustu i możliwości. Zwróćcie jednak uwagę na kilka istotnych rozwiązań, które sprawią, że Wasze mieszkanie będzie atrakcyjne dla gości nie tylko ze względów estetycznych, ale i funkcjonalnych.
Mobilne meble
Podstawowym meblem w mieszkaniu na wynajem jest oczywiście łóżko (lub łóżka). Zwykle w mieszkaniu znajduje się również kanapa. Jednak czy sofa powinna być rozkładana? Nie ma na to jasnej odpowiedzi – sami musicie zdecydować, ile osób chcecie gościć. Jeśli goście mają spać również na rozkładanej kanapie, zwróćcie tylko uwagę, żeby była bardzo wygodna – nie ma nic gorszego niż zorientować się w dniu przyjazdu, że sofa co prawda się rozkłada, ale ma tylko 160 cm długości.
Jeśli nie zależy Wam na zakwaterowaniu większej liczby gości, wybierzcie sofę nierozkładaną. Takie sofy są zwykle lżejsze, a co za tym idzie łatwiejsze do przestawienia, co może być istotne, jeśli planujecie wynajmować mieszkanie również na sesje fotograficzne czy warsztaty. W takim przypadku warto postawić lekkie i łatwe do przestawienia meble – zamiast stołu połączonego z blatem kuchennym i zintegrowanego ze ścianą siedziska, wybierzcie wolnostojący stół i kilka krzeseł, które w razie potrzeby będzie można przesunąć. Dobrze sprawdzą się również stoliki na kółkach.
Przechowywanie
Nie można zapomnieć również o miejscu do przechowywania. O ile w przypadku długoterminowych wynajmów pojemne szafy stanowią duży plus, to w przypadku wynajmu krótkoterminowego lepiej postawić na przestronny przedpokój i lekki wieszak oraz kilka półek niż wielką, zabierającą przestrzeń szafę. W przypadku krótkich (jedno-, dwudniowych) pobytów goście często rezygnują z układania swoich rzeczy w szufladach czy na półkach i trzymają je po prostu walizkach. Zadbajcie o nieco wolnego miejsca na podłodze, by goście nie musieli się potykać o swoje bagaże w wąskich przejściach między meblami.
Światło
Zadbajcie o właściwe oświetlenie. Przyda się na pewno oświetlenie funkcyjne (lampki nocne, lampka na biurku, oświetlenie blatu kuchennego), a także nastrojowe – w formie stojącej lampy czy sznura niewielkich lampek dekoracyjnych. Nie zapomnijcie o lampie głównej, rozświetlającej całe pomieszczenie – przyda się zarówno gościom, jak i ekipie sprzątającej.
Jeśli do mieszkania dociera niewiele naturalnego światła albo chcecie spotęgować wrażenie skąpanego w słońcu wnętrza, pomyślcie o dużych lustrach. Odbijając światło, optycznie powiększają przestrzeń i mogą poprawić proporcje pomieszczenia. Pełnią funkcję nie tylko praktyczną, ale i dekoracyjną. W widocznym na zdjęciach mieszkanie duże tafle lustra zostały przyklejone do ścian i wykończone sztukaterią. Wybierając duże lustra oparte o ścianę, nie zapomnijcie o bezpieczeństwie – takie lustra należy przymocować do ściany, szczególnie jeśli kierujecie ofertę dla rodzin z dziećmi. Nie zapomnijcie o lustrach, jeśli planujesz wynajmować mieszkanie fotografom – na pewno docenią dodatkowe rozświetlenie pomieszczenia i możliwość wykonania kreatywnych zdjęć z wykorzystaniem zwierciadła. W tej roli świetnie sprawdzą się niewielkie lustra zawieszone na skórzanych paskach – łatwo je zdjąć i odwiesić na miejsce po zakończeniu sesji.
Co jeszcze warto umieścić w mieszkaniu na wynajem krótkoterminowy?
Na atmosferę wnętrza wpływają głównie te elementy, które nie są niezbędne dla funkcjonalności pomieszczenia np. tekstylia, dekoracje, książki. Dlatego postarajcie się dodać mieszkaniu nieco przytulności dodając np. niewielką konsolę czy fotel.
Fotel w połączeniu ze stojącą lampą do czytania, pledem i miękkimi poduszkami zachęca do relaksu. Jeśli w mieszkaniu nie ma miejsce na sofę albo rozkładana kanapa pełni funkcję dodatkowego łóżka dla gości, postawcie na fotele, by goście mogli wygodnie odpocząć po wypełnionym aktywnościami dniu. W widocznej na zdjęciach kawalerce znajduje się miejsce do spania dla dwóch osób (na antresoli), ale mamy sporo miejsc do siedzenia – sofę, dwa fotele i cztery krzesła – więc każdy może znaleźć swoje ulubione miejsce. Dzięki temu to mieszkanie nadaje się również do wynajęcia np. na warsztaty (można przyjąć więcej osób) czy sesje zdjęciowe (większa różnorodność ujęć).
Jeśli macie do dyspozycji balkon lub taras, koniecznie wykorzystajcie jego potencjał. Niewielki stolik, leżaki lub fotele ogrodowe mogą być decydującym elementem przy wyborze miejsca na nocleg w ciepłych miesiącach, szczególnie jeśli z mieszkania rozciąga się widok na pobliski park czy rzekę. Tu również przyda się nastrojowe oświetlenie – lampki balkonowe lub lampiony.
Daj się zapamiętać!
Warto umieścić w widocznym miejscu hasło do WiFi i kluczowe informacje np. godzinę, do której należy opuścić mieszkanie. Świetnie, jeśli zapewnicie gościom również suszarkę do włosów lub żelazko.
Chcecie być zapamiętani jako doskonali gospodarze? Przygotujcie przewodnik dla gości – zróbcie listę ulubionych knajpek i miejsc wartych odwiedzenia. Możecie je wyróżnić na mapce, gdzie zaznaczycie również najbliższe przystanki, apteki i sklepy spożywcze. Goście na pewno docenią ten drobny gest, który ułatwi im poruszanie się po mieście.
Jeśli macie ochotę, podzielcie się w komentarzach udogodnieniami, które uważacie za najważniejsze w przypadku mieszkań na wynajem krótkoterminowy.
Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.