Do dekorowania wnętrz na Boże Narodzenie można podejść na kilka sposobów. Według popularnej tradycji choinkę ubiera się w wigilijny poranek. Inne, bardziej nowoczesne podejście to celebrowanie oczekiwania na święta w towarzystwie nie tylko adwentowego świecznika i kalendarza adwentowego, ale również choinki przez cały grudzień. Twórców internetowych nie dziwią świąteczne dekoracje już pod koniec listopada – w końcu by zainspirować odbiorców w grudniu trzeba przygotować materiały z wyprzedzeniem. Również zdejmowanie dekoracji jest mocno rozciągnięte w czasie – część z Was być może rozbiera choinkę dopiero 2 lutego, inni jeszcze przed Sylwestrem usuwają wszystkie oznaki świąt, bo lubią wchodzić w Nowy Rok z czystym mieszkaniem, bez zbędnych rozpraszaczy.
Niezależnie od tego, do której frakcji należysz, warto zaplanować, czy i jak ozdobisz dom na święta, by nie paść ofiarą nieprzemyślanych zakupów w szczycie przedświątecznej gorączki.
Choinka – żywa czy sztuczna?
Jeśli zależy Ci na tym, by choinka była trwała, nie gubiła tak dużo igieł i nie czekała na balkonie do kwietnia, aż znajdziesz motywację, by się jej pozbyć, wybierz drzewko sztuczne. Na rynku znajdziesz sztuczne choinki w wielu kształtach i rozmiarach, mniej i bardziej gęste, z efektem zaśnieżenia lub bez. Jeśli lubisz bardziej naturalny wygląd, dobrym wyborem może być sztuczna choinka na pniu – do choinki dołączony jest wówczas naturalny pień (np. sosnowy) oraz stabilna podstawa owinięta jutą. Wysoki pień sprawia, że ozdoby choinkowe pozostają poza zasięgiem kotów i pełzających dzieci, a pod drzewkiem zmieści się więcej prezentów. Wybierając drzewko, upewnij się, że będziesz mieć miejsce nie tylko na jego ustawienie w salonie, ale również na jego przechowywanie w szafie czy schowku.
Ozdoby choinkowe
Przejdźmy do ozdób choinkowych. Masz dużą kolekcję bombek, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, ale nie lubisz chaosu, który wywołują? Może warto w tym roku powiesić tylko część egzemplarzy, a resztę choinki wypełnić prostymi ozdobami w wybranym przez Ciebie kolorze przewodnim? Dzięki temu choinka będzie wyglądała na bardziej uporządkowaną. Może nawet warto podzielić swoje pamiątkowe bombki na kilka 2-3 zestawy i wprowadzić rotację?
Bombki choinkowe sprzedawane w kompletach często są w kolorach czerwieni, srebra i złota, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zrezygnować z klasycznych bożonarodzeniowych kolorów na rzecz barw, które będą lepiej komponowały się z Twoim wnętrzem. Czarne albo pastelowe bombki? Czemu nie!
Nie masz żadnych ozdób choinkowych? Pewnie kusi Cię, by kupić wszystko naraz! Nie ma w tym nic złego, ale jeśli obawiasz się, że taka choinka nie będzie miała domowego charakteru, a będzie bardziej przypominała standardowe choinki w biurach czy sklepach, mamy dla Ciebie inne rozwiązanie. Poproś bliskich, by zamiast prezentu (albo jako dodatek do niego) obdarowali Cię jedną ozdobą choinkową. Możesz również sam co roku kupować jedną wyjątkową bombkę i w ten sposób powoli rozbudowywać swoje świąteczne zbiory. Twoja kolekcja ozdób świątecznych jest tak skąpa, że pojedyncze bombki wizualnie giną wśród zielonych gałązek? Wyeksponuj ozdoby w innym miejscu np. zrób stroik na stół albo ozdób nimi świąteczną girlandę, a w przypadku choinki postaw na minimalizm – powieś na niej tylko lampki i ewentualnie delikatne łańcuchy.
Lampki nie tylko choinkowe
Nieodłącznym elementem świątecznego nastroju są bożonarodzeniowe światełka. Wybierając świąteczne lampki musisz wziąć pod uwagę ich zastosowanie (we wnętrzu/na zewnątrz), rozmiar (by lampki nie skończyły się w połowie choinki), barwę światła oraz ewentualnie tryby migotania. Możesz wybrać lampki kolorowe (jednokolorowe lub wielokolorowe) albo białe. W przypadku bieli zwróć uwagę na temperaturę barwową – do wyboru są lampki o barwie ciepłej, zimnej, ale możesz również wybrać sznur, w którym przeplatają się żarówki o barwie ciepłej i zimnej.
Jeśli chcesz ozdobić także ogród, balkon lub dom z zewnątrz pamiętaj o zakupie lampek przeznaczonych do użytku zewnętrznego, odpornych na warunki atmosferyczne. Wiele osób montuje oświetlenie zewnętrzne raz i korzysta z niego przez wiele kolejnych lat – warto więc zadbać o ich staranne zamontowanie za pomocą odpowiednich mocowań, a także wybrać takie oświetlenie, którego widok nie będzie Cię irytował w ciepłych miesiącach. Lampki świąteczne zewnętrzne występują nie tylko w postaci klasycznych sznurów, ale często również w formie kurtyn świetlnych i różnych kształtach – sopli, gwiazdek czy płatków śniegu.
Chciałbyś zamontować lampki świąteczne na balkonie, ale nie masz zewnętrznego gniazdka? Możesz wybrać lampki zasilane bateriami, lampki solarne albo kupić specjalny przedłużacz (szukaj go pod nazwą „przedłużacz okienny”), który ma płaski, odporny na wyginanie przewód. Taki przewód można przeciągnąć przez okno lub drzwi balkonowe, a następnie je zamknąć i cieszyć się prądem na zewnątrz.
Jakie jest Twoje podejście do świątecznych dekoracji? Pozwalasz sobie na grudniowy przepych czy wybierasz minimalizm?
Choinka żywa tylko ma sens 🙂 w mnie + bombki z czasów dziadka i babci jeśli się jeszcze uchowały, wykonanie pierników również do powieszenia na choinkę.
Dekoracja domu i celebracja czasu z Rodziną wśród tych z którymi czujemy się najlepiej to jest ten czas dla nas.
Ozdoby mogą być wykonane ręcznie, gałązkę choinki można zabrać złamaną z ziemi dodac ciepłe światło świec i też będzie pięknie.
Może być skromniej ale razem. 🙂