19 kwietnia 2021

Klimatyczna kawalerka w kamienicy

Kawalerka w kamienicy - salon

Kawalerka Marty i Juliana powstała w wyniku większego ponadstumetrowego mieszkania. Właścicielom zależało na zachowaniu oryginalnych elementów i klimatu kamienicy. 

kawalerka w kamienicy przedpokój

W przedpokoju pierwsze skrzypce gra niska komoda z szufladami i szafkami. Nie jest to mebel typowy dla tego pomieszczenia, ale świetnie się w nim sprawdza. Nad komodą zawisły plakaty, a na blacie stanęły dekoracje m.in. figurka charta z lat 70. oraz duża lampa. Komoda łączy funkcje dwóch innych typowych mebli przedpokojowych – konsoli (funkcja dekoracyjna) oraz szafki na buty i szaliki (funkcja praktyczna). To dobre miejsce do odłożenia kluczy czy pakowania torebki lub plecaka. Warto pomyśleć jednak o talerzyku lub tacy na klucze, by ochronić mebel przed uszkodzeniami. W pojemnych szafkach i szufladach zmieszczą się buty, czapki, szaliki a także skrzynka z narzędziami, apteczka czy latarka, którą warto mieć pod ręką, gdy nagle zgaśnie światło.
Jakie komody najlepiej sprawdzą się w przedpokoju? Pomyśl o meblu na wysokich nóżkach – to optycznie powiększa pomieszczenie (widać większą powierzchnię podłogi), a ponadto ułatwia odkurzanie, co jest szczególnie ważne tam, gdzie wnosimy piasek i błoto. Gdzie kupić podobną komodę? Możesz rozejrzeć się po lokalnych grupach sprzedażowych i poszukać mebli vintage, ale jeśli nie uda Ci się znaleźć niczego w dobrym stanie lub szukasz mebla o konkretnych wymiarach, to na rynku znajdziesz sporo podobnych modeli. Mnóstwo inspiracji na stylizację podobnej komody znajdziesz pod hasłem mid century modern. Nad komodą dobrze wyglądałoby również okrągłe lustro odbijające światło z okna, ale Marta i Julian mają ogromne lustro w salonie, więc tutaj nie było już konieczne. 

komoda na nóżkach mid century modernSalon wypełniony jest lekkimi w formie meblami z historią. Również rozkładana sofa jest na nóżkach, dzięki czemu wnętrze łączące funkcje salonu, sypialni i domowego biura nie jest przytłaczające. Ozdobą mieszkania są duże okna, które wpuszczają do mieszkania mnóstwo światła. 

kawalerka w kamienicy biurko

Większość dobytku właścicieli mieści się w sięgającej sufitu szafie w salonie. Druga, na okrycia wierzchnie, znajduje się w przedpokoju. 

kawalerka w kamienicy lustro w złotej ramie

Zwróćcie uwagę na konsekwencję kolorystyczną - wiszące nad biurkiem plakaty nawiązują do stojących przy przeciwległej ścianie sofy i fotela. 

kawalerka w kamienicy polskie plakaty

Kuchnia jest niewielka, ale praktyczna. Dzięki zamontowaniu piekarnika niżej niż standardowo pod płytą zmieściła się szuflada. Wnętrze jest jasne mimo braku okna, dzięki mocnemu oświetleniu i wszechobecnej bieli, która odbijają światło. Zwróćcie uwagę na podłogę – kolorowe kwadraciki zamiast typowych czarnych sprawiają, że wnętrze jest bardziej radosne. Z kuchni (w której dawniej stała wanna!) drewnianymi drzwiami przechodzi się do niewielkiej łazienki z prysznicem. 

mała kuchnia w kamienicy

W mieszkaniu nie brakuje dekoracji i roślin. Akcentem z przymrużeniem okna jest donica w kształcie głowy. Warto zwrócić uwagę również na złoty kwietnik i kosz pełniący funkcję osłonki dla dużej doniczki. 

osłonka w kształcie głowy

Nonszalancko ustawione pod ścianą plakaty to świetny patent dla osób, które lubią częste zmiany. By zmienić dekoracje, nie trzeba sięgać po wiertarkę. 

kawalerka w kamienicy plakaty i rośliny

Zobaczcie to mieszkanie również na Youtube:

Komentarze

  1. Ten kwiatowy fotel jest niesamowity! Musze go zapamiętać jak będe robiła wymianki w domowym biurze.
    I sofa w takim kolorze jak moja, nawet bardzo podobna pod względem designu, tylko chyba mniejsza (Tivoli od Puszmana, na stronie gdzieś jest https://puszman.com/) absolutnie ją uwielbiam, przepiękna. ,,Robi" mi cały salon generalnie prosto urządzony. Poza nią prawie wszystko białe, ewentualnie szare, ale za to kolorowe roślinki.
    Kawał życia przemieszkałam w kawalerkach, ale wtedy nie doceniałam potencjału małych przestrzeni. Chyba dużo straciłam ;)

    OdpowiedzUsuń