17 lutego 2019

Kolorowy sufit w mieszkaniu

Lubicie odważne projekty? Ja uwielbiam! To właśnie oryginalne mieszkania inspirują mnie najbardziej! Bo przyznam Wam szczerze, że sama nie miałabym jaj, by na przykład pomalować sufit na pomarańczowo. Dlatego tym bardziej cieszę się, że zdecydował się na to ktoś inny, a ja mogę na spokojnie podziwiać efekty i na ich podstawie zdecydować, czy to rozwiązanie to coś dla mnie, czy jednak niekoniecznie.

W tym poście zaprezentuję Wam dwupokojowe mieszkanie znajdujące się w jednym z warszawskich bloków, zaprojektowane przez Ewelinę Ziajkowską z Mam Plan Studio, a sfotografowane przeze mnie i Piotrka.


Zaczniemy od sypialni, bo to moje ulubione pomieszczenie.

Niebieski sufit rozlewający się na ściany działa na mnie bardzo uspokajająco. To nasycona barwa, ale niezbyt jaskrawa. W połączeniu z beżowymi tkaninami, białą szafką i naturalnymi dodatkami, tworzy wyjątkowo przyjemną dla oka mieszankę. Kompozycję uzupełniają rośliny. Mnie ten zestaw zdecydowanie wycisza.


Zwróćcie uwagę, że ten sposób malowania to tak naprawdę odwrócona lamperia.

Przeważnie w przypadku malowanej lamperii kolor pojawia się na dole ściany. Pierwotnie malowany był farbą bardziej odporną na zabrudzenia i w mocniejszej barwie, by ewentualne ślady nie rzucały się w oczy. Obecnie na rynku jest bardzo dużo farb odpornych na szorowanie, więc względy praktyczne mogą zejść na dalszy plan. Możemy zrobić białą lamperię odciętą kolorem na górze, czemu nie?


Drugi pokój został wymalowany w ten sam sposób, ale innym kolorem, więc atmosfera w nim panująca jest zupełnie inna. Intensywny pomarańcz to mocno energetyczna barwa. Dla niektórych osób to zbyt żywiołowy kolor, by korzystać z niego na tak dużej powierzchni. Ale powiem Wam, że nie taki diabeł straszny, jak go malują - sama jako dziecko miałam pokój ze ścianami właśnie w takim odcieniu (pokazywałam zdjęcia na filmie 20 faktów o mnie) i nie przeszkadzało mi to ani w nauce, ani w zabawie, ani w spaniu.


Ściany, podłoga oraz meble są białe, co z jednej strony wycisza trochę wnętrze, ale z drugiej strony jeszcze mocniej koncentruje uwagę na suficie. Gdyby meble były masywnymi zdobionymi antykami czy prlowymi zdobyczami w różnych kolorach, nasz wzrok koncentrowałby się na nich i sufit pełniłby mniej znaczącą rolę. Pamiętajcie o tym nim skreślicie to rozwiązanie. Moim zdaniem zarówno ta barwa, jak i sama idea kolorowego sufitu, to rzeczy jak najbardziej do powtórzenia!


Pewnie się zastanawiacie, skąd pomysł, by pomalować sufity w pokojach aż tak różnymi kolorami. Już odpowiadam! Niebieski i pomarańczowy nawiązują do płytek na podłodze w kuchni, przedpokoju i w łazience.


Zarówno łazienka, jak i kuchnia, są utrzymane w bieli. Podłoga jest tak kolorowa, że dla równowagi to wydaje się najlepszy wybór. Jedynie kran i Kitchen Aid nawiązują barwą do płytek.

Swoją drogą, kolorowe krany to mistrzostwo świata! Coraz częściej spotykam je w nowych mieszkaniach. I pomyśleć, że kiedyś nie było takiego wyboru w sklepach i wszystkie krany były po prostu metalowe...


Jeśli czujecie niedosyt i chcielibyście lepiej przyjrzeć się poszczególnym zakamarkom tego mieszkania oraz poznać jego rozkład, odsyłam Was do filmu:Wydaje mi się, że tak odważne sufity należą do rzadkości. Dlatego tym bardziej się cieszę, że mogłam zaprezentować Wam to oryginalne mieszkanie :)

A pamiętacie takie niebieskie mieszkanie z warszawskiej Pragi? Tam również była taka odwrócona lamperia z mocną barwą od góry (bo to też był projekt Eweliny Ziajkowskiej).

I przypominam Wam o konkursie, w którym możecie wygrać nawet 30 tysięcy złotych, o którym pisałam w poprzednim poście. Zgłoszenia tylko do końca lutego, więc lepiej nie zwlekajcie!