7 maja 2018

Prezent na Pierwszą Komunię - plakat z modlitwą

Maj to sezon komunijny. Dla dzieci to wielkie przeżycie, dla dorosłych gorączka organizacyjna. Wiele osób głowi się teraz, co wybrać na prezent, by z jednej strony podarować piękną pamiątkę nawiązującą do sakramentu, a z drugiej strony coś, co wywoła na twarzy dziecka radość i z czego będzie mogło skorzystać od razu. Zabawki są przeważnie niereligijne, a srebrna biżuteria zostaje zamknięta w szufladzie z pamiątkami. Jak znaleźć złoty środek?

Moja propozycja to plakaty z modlitwami. Oczywiście te z FIDO design 😇


Plakat powieszony w ramie na ścianie tak łatwo się nie zniszczy, więc będzie piękną pamiątką sakramentu na długie lata, przypominającą obdarowanemu ten wielki dzień.


Wybór wzorów i kolorów pozwala dobrać taki plakat, by pasował do wnętrza pokoju i upodobań dziecka. Mój siedmioletni syn obdarzył największą sympatią obrazek z Maryją w ciąży - chociaż to nie Matka Boska, tylko kwieciste tło przesądziło o takim wyborze. 


Tekst modlitwy jest uzupełnieniem obrazka. Nie dominuje, tylko pełni funkcję wygodnej ściągi.
W ten subtelny sposób plakat też przypomnienia o modlitwie na co dzień.


Na styl plakatów bardzo wpływa wybór odpowiedniej ramy i passe-partout. Ten sam plakat będzie wyglądał zupełnie inaczej w czarnej ramie, inaczej w dużej białej z białym passe-partout, a jeszcze inaczej w złotej z granatowym passe-partout. Dlatego nie musimy się martwić, że nasz prezent straci na aktualności, gdy obdarowany zmieni wystrój pokoju. Wystarczy, że wymieniając meble, wymieni też oprawę plakatu.


Gdy byłam mała, wielu moich znajomych miało w swoich pokojach obrazki określane mianem "Pamiątka Pierwszej Komunii". U mnie też wisiał taki nad łóżkiem! Przypominał trochę dyplom, tylko zamiast zdjęcia legitymacyjnego był obrazek z Jezusem trzymającym owieczkę. Tekst był tak mały, że teraz nawet nie pamiętam, co tam się znajdowało. Dlatego w FIDO design najmniejszy rozmiar plakatów to 21x30. Przekaz musi być czytelny.


Na plakatach nie ma informacji, czy jest to pamiątka chrztu czy Pierwszej Komunii. Obrazki są  uniwersalne i ponadczasowe, a najważniejsze osoby i tak dobrze wiedzą, kiedy je dostały.


Obrazki są przygotowywane ręcznie. Czarno-biały anioł był rysowany piórkiem, a kolorowe postacie malowane akwarelami. Oryginalne prace są skanowane i cyfrowo przygotowywane do druku. W taki sposób powstają te piękne plakaty.


Jeśli jeszcze nie czujecie się przekonani, czy plakaty z modlitwą to dobry wybór na prezent, koniecznie obejrzycie poniższy film i zobaczcie serce włożone ich w powstanie.


Autorką plakatów z modlitwami jest uzdolniona Sara Tchorek. Chciałabym, byście ją poznali, chociaż poprzez obejrzenie tego krótkiego wideo. 

Rzeczy z FIDO design to nie jest masowa produkcja z taśmy w Chinach. Wszystkie produkty są wytwarzane w Polsce, a za ich powstanie odpowiadają cudowni ludzie. To ich historie wpływają na to, że przedmioty są takie, a nie inne. Są wyjątkowe!

Niech prezenty, które w tym roku wręczycie, też takie będą. To nie muszą być plakaty! Ale cokolwiek wybierzecie, niech też będzie wyjątkowe.


Komentarze

  1. Piękny prezent, na pewno cenniejszy niż ten zwykły kupiony w sklepie. Bardzo mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń