21 lutego 2017

Sofa ANGSTA - recenzja

Sofa ANGSTA to mebel, o który najczęściej mnie pytacie w wiadomościach prywatnych. Czy wygodna do spania, czy się nie brudzi, czy materiał daje radę... Dlatego postanowiłam zebrać moje spostrzeżenia w jednym miejscu i ułatwić Wam poszukiwanie odpowiedzi :)
Sofa ANGSTA wyróżnia się przede wszystkim ceną. Kosztuje 799 zł, co jak na rozkładaną sofę z szezlongiem i pojemnikiem na pościel, jest bardzo korzystną ceną. Z wyglądu jaka jest, każdy widzi. Szara, neutralna. Niby na nóżkach, ale nie najpiękniejszych. Mieliśmy je wymienić na drewniane, ale przez dwa lata jeszcze się nie zebraliśmy, by zrealizować ten pomysł.

Czy sofa ANGSTA jest wygodna?

To zależy od Waszych preferencji. Ja uwielbiam na niej siedzieć i spać. Zwłaszcza porównując do innych tanich sof z IKEA, które mieliśmy (BEDDINGE, EKTORP), ta jest dla mnie o niebo lepsza! Jak przypomnę sobie, jak EKTORP sam się powoli rozsuwał podczas siedzenia, to kocham naszą ANGSTA jeszcze mocniej :)

Natomiast trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy:
1) Poduszki.  Bez poduszek nie da się wygodnie usiąść, bo samo oparcie jest kanciaste i bardzo twarde. Poduszki są niezbędnym elementem wyposażenia, a nie jedynie dekoracją.
2) Różnica w twardości siedzisk podczas spania. Póki się siedzi, to nie ma znaczenia, ale gdy się położymy, zwłaszcza na początku, możemy bardzo odczuwać, że niektóre części zapadają się inaczej, co skutkuje wrażeniem nierówności. Przy pierwszych dwóch nocowaniach trochę dziwnie się z tym czułam, ale teraz już wcale tego efektu nie zauważam. Najlepiej samemu przetestować w sklepie

Chociaż wiadomo - sofa nigdy nie będzie tak perfekcyjna jak dobry materac na łóżku. EKTORP była strasznie nierówna i twarda, w dodatku trudniej się ją rozkładało, zaś BEDDINGE, jako wersalka, może do rozkładania się sprawdzała, ale moja połowa była pod kątem i jak kładłam się twarzą do środka, miałam wrażenie, że staczam się na Piotrka :D Nie ma lekko! Dlatego nie uważam, by kwestie siedzeń sofy ANGSTA należało traktować w kategorii problemu. Tylko uprzedzam, żebyście potem nie byli zaskoczeni. A na wszelki wypadek lepiej sami przetestujcie w sklepie.

Czy sofa ANGSTA jest łatwa do utrzymania w czystości?

Na pewno minusem jest brak zdejmowanego pokrowca, ale wyjątkowo nie jest to wielki problem, gdyż materiał naprawdę super daje sobie radę. Jestem zaskoczona, że aż tak dobrze znosi nasze dzieci i moje mało delikatne zabiegi pielęgnacyjne.

Najwięcej na ten temat dowiecie się z poniższego filmu, na którym nie tylko opowiadam, ale też - co jest tu chyba kluczowe - pokazuję, jak wszystko wygląda w praktyce. Omawiam zarówno kwestię plam na materiale, jak i kwestie związane z rozkładaniem, przechowywaniem pościeli czy zakładaniem prześcieradła na gumkę.
Na filmie mówiłam, w jaki sposób radzę sobie z różnymi plamami, a jeśli jesteście ciekawi również kwestii odkurzania paprochów, zapraszam tutaj: https://youtu.be/amIyqeldo6o?t=48s Nie jest to sofa skórzana, z której łatwo da się strzepnąć każde piórko na podłogę, dlatego przy odkurzaniu warto przejechać też siedzenia.

Jeśli zastanawiacie się, czy sofa jest ciężka i poradzicie sobie z ewentualnym przemeblowaniem bez pomocy całej ekipy siłaczy, to zajrzyjcie tutaj: https://youtu.be/2KeXvaMBS_U?t=2m35s
Czy sofa ANGSTA może stać na środku pokoju?

Jak najbardziej! Tył sofy jest obity materiałem (tył większej części oparcia po rozłożeniu staje się łóżkiem :P ), więc nie trzeba rezerwować jej miejsca przy ścianie.


Czy materiał się nie mechaci?

Materiał to moje największe zaskoczenie. Od początku budził moje obawy. Zachowywał się tak, jakby po dwóch latach miał być mega rozciągnięty, zmechacony i okropny. A tak nie jest! Ma fantastyczną elastyczność i wciąż jest w super stanie. Możecie sami zobaczyć na filmie powyżej (4:40).To, czego mi trochę brakuje, to zdejmowane pokrowce na poduszki. Niemniej jestem bardzo zadowolona z naszego wyboru i wiem, że dzisiaj podjęłabym taką samą decyzję. Lubię sofę ANGSTA i śmiało mogę ją Wam polecić. W takiej cenie ciężko znaleźć coś lepszego. 

Jednak przed zakupem weźcie pod uwagę, że każdy z nas ma trochę inne potrzeby, a ja nie mam w domu żadnych zwierząt (jedynie dwoje przedszkolaków!).

Udanych decyzji! :)


EDIT 12 marca 2018
Obecnie sofa ANGSTA jest sprzedawana z trochę innym obiciem! Nowe ma niejednolitą strukturę i jest mniej milusie w dotyku. Trochę bardziej się błyszczy pod światło, co może widać na zdjęciu w TYM poście o home stagingu. Na infolinii Ikei nie udało mi się uzyskać informacji, kiedy dokładnie nastąpiła zamiana i z czego wynika; to chyba decyzja producenta. Możliwe, że nowy materiał ma jakieś zalety, o których nie wiem, ale uprzedzam, by ten fragment mojej recenzji traktować z dystansem, gdyż przestał być aktualny, jeśli chodzi o nowe meble. Nowy materiał można podejrzeć w sklepach na wystawie.