8 kwietnia 2016

Pałac Kamieniec

W poprzednim miesiącu miałam okazję odwiedzić niezwykły pałac w Kotlinie Kłodzkiej. Pałac, który jeszcze kilka lat temu stał opuszczony w zupełnej ruinie, a dzisiaj znowu zachwyca blaskiem - pałac Kamieniec.

Kameralny obiekt z dziesięcioma pokojami, z których każdy ma swój niepowtarzalny klimat. Do wszystkich nie zajrzeliśmy, ale udało nam się zrobić trochę zdjęć, więc z wielką przyjemnością Wam je pokażę, byście mogli sami ocenić, ile pracy i serca włożono w przywrócenie tego pałacu do życia.

Na początek pokój numer 4, w którym sami się zatrzymaliśmy. Jest okno w wieżyczce (jak w komnacie księżniczki:), balkon i przede wszystkim, coraz popularniejsze ostatnio rozwiązanie, przeszklona ściana oddzielająca sypialnię od prysznica w łazience. Nie jest to, wbrew pozorom, specjalnie krępujące, bo w razie potrzeby zawsze można zasłonić zasłony :)
Drugi pokój, który mieliśmy okazję zobaczyć, to pokój numer 7. Tu najbardziej charakterystycznym elementem są drewniane belki konstrukcyjne. Na instagramie zwróciliście już uwagę na dziurki, które są w nich porobione - jakby przeszło przez nie stado korników! Ale bez obaw, to nie robota robaczków :) Dawno temu przechowywano tutaj słomę. Państwo mieszkali w apartamentach piętro niżej, a tutaj były pomieszczenia pełniące inne role. Nie wiem, po co była słoma (może dodatkowa izolacja?), ale dziurki były po to, by nie zjeżdżała :) Teraz znajduje się tu piękny i przytulny pokój dla trzech osób, a dziurki w drewnie pełnią tylko rolę dekoracyjną :)Byliśmy też w apartamencie. To największy pokój ze wszystkich, w samym centrum pałacu. Kiedyś znajdowała się tu sypialnia Pani i Pana domu. To bardzo przestronne i jasne wnętrze z widokiem na ogród oraz góry. Jest tu wielkie łóżko z baldachimem, kącik do pracy i sporo miejsca do wypoczynku na kanapach. 
Na koniec jeszcze Sala Kredensowa, w której podawane jest śniadanie. Wszystko jest tu dopracowane w każdym, najmniejszym nawet, szczególe. Same pyszności w przepięknym otoczeniu! I świeże kwiaty wszędzie dookoła :)
Więcej ujęć na filmie (również porównania przed i po remoncie) :)


Mnie samą ogromnie wzrusza historia pałacu, który dzisiaj, tak jak dawniej, znowu staje się centrum kulturalnym dla swojego regionu. Daje zatrudnienie okolicznym mieszkańcom, odtwarza historię, przyciąga ludzi sztuki. Są tu regularnie organizowane różne warsztaty i wydarzenia. Co chwila coś się dzieje! Sami zobaczcie na facebooku Kamieńca.

Polecam Wam też artykuł, w którym opisana została historia nowych właścicieli pałacu oraz film, w którym sami opowiadają o tej przygodzie. "To jest jak nałóg, jak stan zakochania. Mało rozsądku, dużo emocji" przyznają oboje. Oby więcej takich nałogów, bo jeszcze sporo zabytków w Polsce czeka na lepsze dni!


Jeśli zastanawiacie się, gdzie się wybrać na weekend, by miło spędzić czas i odpocząć od codziennych obowiązków, koniecznie zajrzyjcie na stronę pałacu. Z całego serca polecam!