20 grudnia 2014

Jaka musi być nowoczesna architektura?

Co łączy miłośniczkę pływania w naturalnych zbiornikach wodnych, niespełnionego gitarzystę i fankę czekolady? Pasja projektowania.

Na zdjęciu poniżej widzicie Annę Bać, Piotra Michalskiego i Leę Kazanecką-Olejnik, architektów związanych z Wydziałem Architektury na Politechnice Warszawskiej, którzy włączyli się w edukację projektową najmłodszych w ramach Kids Design Space. Ale dziś opowiem Wam nie tyle o nich, co o tym, czym się zajmują na co dzień. O projektowaniu.


Projektowanie nowoczesnej architektury kojarzy się z innowacyjnymi technologiami naszpikowanymi elektroniką. Do tego wszystko koniecznie ekologiczne.

Hasło "ekologiczne" w ostatnich latach zostało już przemielone na milion różnych sposobów i przyznam Wam szczerze, że jak znowu słyszę o czym "ekologicznym", to na wszelki wypadek uciekam. Bardzo fajny tekst w tym temacie poczyniła Jaskółka na blogu Matka Tylko Jedna [KLIK]. Ale chociaż dział z ekologiczną żywnością w sklepie omijam, to dla kwestii architektonicznych robię wyjątek i z uwagą im się przyglądam!Ostatnio coraz popularniejszy staje się nurt zrównoważenia w architekturze. Chodzi o pogłębianie aspektów ekologicznych, energooszczędnych i społecznych w projektowaniu. Brzmi dumnie, prawda? A wiecie, na czym to dokładnie polega? Co to są aspekty społeczne?

Ekologiczne rozwiązania w architekturze to nie tylko lans i szpanowanie certyfikatami, ale też bezpośrednie korzyści dla użytkowników. Najłatwiej zauważyć niższe rachunki w domach energooszczędnych (o pasywnych, czyli takich właściwie samowystarczalnych pod względem energii, nie wspominając), ale mi najbardziej podobają się detale związane właśnie z aspektami społecznymi. To nie są jakieś duże, zaskakujące wynalazki, tylko proste rozwiązania, które mają nam ułatwić życie. W końcu nasz styl życia na przestrzeni lat ewoluuje i architektura też musi się do tego dostosowywać.

Wyobraźcie sobie, że chcecie do pracy pojechać na rowerze. Gdzie zostawicie rower, by był bezpieczny i nie moknął na deszczu? Jak przygotujecie się do pracy, gdy cali zlani potem wejdziecie do klimatyzowanego biura? Obecnie w nowoczesnych biurowcach na parkingach są przewidziane miejsca dla rowerów, a zaraz obok nich... łazienki z prysznicami. Takie proste! Żadna wymyślna technologia, tylko zwykła łazienka, a jednak ułatwi życie pracownikom i może przekonać wiele osób do korzystania z ekologicznego środka transportu, jakim jest rower. Dlaczego warto inwestować w łazienki? Dlaczego warto, by pracownicy jeździli na rowerach? Raz - na parkingu zmieści się więcej rowerów niż samochodów. Dwa - pracownicy biurowców zazwyczaj cały dzień spędzają za biurkiem. Odrobina ruchu wpłynie z korzyścią na ich zdrowie i wydajność w pracy. To nie jest rozwiązanie, które będzie utrudniać nam życie w imię "Matki Natury", tylko korzyść dla każdej ze stron, stawiająca tak naprawdę na pierwszym miejscu wygodę użytkowników.

Właśnie takie rozwiązania cenię najbardziej. 3xWIN

Dobra architektura to nie tylko ładna bryła, ale przede wszystkim funkcjonalne wnętrze. Dlatego architekci, kreując przestrzeń, muszą brać pod uwagę wiele aspektów życia. Muszą poszukiwać niestandardowych pomysłów, które uczynią nasze życie przyjemniejszym. 

Cieszę się, że są ludzie, którzy każdego dnia zastanawiają się nad projektami, które uczynią ten świat lepszym. Gorąco im kibicuję!

Jeśli chcecie poznać więcej polskich projektantów, poczytać o technologiach, oryginalnych meblach i ładnych przedszkolach, zajrzyjcie TUTAJ na Blogi Wnętrzarskie. Tam zostaniecie pokierowani do właściwych postów na innych blogach.

Komentarze

  1. Też mam już dosyć wszystkiego co eko i fit... Teraz już nawet cebula dzieli się na zwykłą i eko! Paranoja :(

    OdpowiedzUsuń