30 czerwca 2014

Mozaika - mocny akcent we wnętrzu

Uwielbiam mozaiki! Szczególnie lubię gładzić ręką powierzchnię malutkich ułożonych tuż obok siebie płytek. W prawo, w lewo, a ceramika niech delikatnie faluje pod moimi palcami! To cudowne prawie jak zapach sklepów budowlanych!
Natomiast mozaika pobudza nie tylko zmysł dotyku, ale również (a może przede wszystkim) wzroku. Efekt misternej pracy fachowców zdecydowanie przykuwa wzrok. Nie będę Was jednak przekonywać do wykładania całej łazienki taką małą drobnicą. Nie oszukujmy się - im więcej fug, tym więcej czyszczenia. Poza tym od nadmiaru boli głowa :)

Uważam, że mozaika najlepiej wygląda w niedużych dawkach, na niedużych powierzchniach. Sama najbardziej lubię te w intensywnych kolorach, jednobarwne, wyróżniające jakiś element przestrzeni we wnętrzu. Dokładnie takie jak na poniższych zdjęciach: Czerwona mozaika nad blatem zdecydowanie ożywia tę białą kuchnię. Gdyby wymienić ją na białe płytki, a zamiast czerwonych krzeseł wstawić jakieś w neutralnych barwach, to pomieszczenie utraciłoby swój unikalny charakter i szybko byśmy o nim zapomnieli. Powyższa kuchnia nie wyróżnia się mocnym akcentem kolorystycznym. Spójrzcie jednak na kształt kafelków. Czyż nie jest fantastyczny?Na koniec prysznic z charakterystycznymi miedzianymi rurami. By jednak nie było tak zupełnie surowo i industrialnie, wnęka na przybory łazienkowe została wyłożona płytkami w soczystej zieleni. Niby detal, a jednak zupełnie zmienia charakter tego miejsca.

Jakby co, z definicji mozaika musi być przynajmniej dwukolorowa i składać się z asymetrycznych kawałków. Pozwoliłam sobie na nazwanie tak wszystkich malutkich płytek, bo mam poczucie, że to określenie najlepiej pobudza naszą wyobraźnię i wszyscy od razu wiemy o co chodzi :) Mam nadzieję, że nie macie mi tego za złe!

To jak Wam się podobają powyższe inspiracje? Macie jakieś inne ciekawe pomysły na wykorzystanie tego motywu we wnętrzach?


źródła zdjęć: 1 / 2 / 3

Komentarze

 1. dają niesamowity efekt i w kuchniach i w łazienkach, niestety są strasznie drogie i polowa ludzi rezygnuje ze względu na cenę :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego też nie namawiam do takiego ozdabiania całych ścian. Ale taka mała wnęka na mydło.... :) Jestem przekonana, że dużo można zdziałać na małej powierzchni!

   Usuń
 2. Też jestem zdania, że mozaika w małych ilościach wygląda bardziej efektownie niż cała ściana.
  pozdrawiam Waszą czwórkę :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czwórka! Jeszcze się nie przyzwyczaiłam do tej liczby domowników :D Dzięki :*

   Usuń
 3. mozaike to ja bym chciała mie cw ąłzience najlepiej w kolorze turkusu z morskim ideał :D ... inspiracje śliczne zwłąszcza ta przypominająca pszczeli ul :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Turkusowa mozaika! Tak, tak, tak! :) Zobacz zdjęcie na dole tego postu: http://www.wnetrzazewnetrza.pl/2013/10/bitwa-o-dom-azienka.html z takim kolorowym fragmentem nad umywalką :) #uwielbiam

   Usuń
 4. Zawsze marzyłam o mozaice w łazience. jednak niestety nie mieszkam w pojedynkę ;P
  Natomiast nadal o niej śnię i może uda się za jakiś czas... znów do tego planu powrócić :D
  nie pozbywając się przy tym domowników :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak ja Cię rozumiem! :D Mi się marzy kolorowa umywalka, ale też póki co się na taki zakup nie zanosi, z dokładnie tych samych powodów :D

   Usuń