19 maja 2014

Czy strony świata mają znaczenie?

Pewnie większość z Was nie ma wątpliwości, jaka jest odpowiedź na pytanie postawione w tytule. Oczywiście znaczenie mają olbrzymie! Gdy szukamy mieszkania bądź budujemy dom, powinniśmy wziąć je pod uwagę. W pomieszczeniach od wschodu czy południa często jest dużo cieplej. Z zachodu wieczorem długo świeci słońce, które już nie daje aż tak dużo światła, a może utrudniać np. oglądanie filmów. Północ ogólnie jest najciemniejsza i najchłodniejsza, co choć latem można uznać za zaletę, zimą może przyprawić mieszkańców o depresję. Wiadomo, że istotne są również inne czynniki, takie jak wielkość okien czy piętro. Lepiej jednak nie ignorować tych podstawowych zasad.

Jeśli nie wierzycie, poniżej zamieszczam dwa zdjęcia z naszego salonu. Jedno wykonane dzisiaj rano (koło godziny 9), a drugie wykonane po południu (koło godziny 17). Mam nadzieję, że nie będziecie mieli trudności z zauważeniem różnicy :)
Zgadniecie, na które strony świata wychodzą nasze okna? :)

* * * 

2014-05-21
PS. Moi najuważniejsi Czytelnicy zauważyli poważny błąd w tym poście wynikający z pospiechu i nieuwagi :) Otóż.... powyżej zamieściłam dwa popołudniowe zdjęcia. Z tym, że jedno z nich było zrobione w momencie, kiedy słońce schowało się za ciemnymi chmurami! Poniżej wstawiam zdjęcie wykonane rano:


Komentarze

 1. Pewnie strona zachodnia;) A wnętrze rysuje się pięknie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze mnie zastanawia dlaczego czasem deweloperzy budują te mieszkania własnie po ciemnej stronie mocy. Często wszystko ładnie, pięknie ale układ wg stron swiata kiepski..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale przynajmniej te najciemniejsze są też często najtańsze :)

   Usuń
 3. Moja kuchnia wychodzi na wschód i według mnie to jest idealne położenie, rano świeci ładnie słoneczko ale jużw trakcie gotowania nie mam dodatko wegociepła ;) salon mam za to po stronie zachodniej i tez sobie chwalę:) Najlepiej mieć okna z każdej strony ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda :) My mamy wschód, południe i zachód, bez północy. W efekcie latem jest strasznie gorąco - ranek nagrzewają się sypialnie (wschód), po południu salon i kuchnia (południe i zachód). Ale przynajmniej jest jasno :) Tylko wstawiać z łóżka się nie chce, gdy w sypialni tak słonecznie z samego rana :)

   Usuń
  2. Jasno i nie ma czym oddychać. Południowy zachód to najgorsze z możliwych rozwiązań dla salonu. Miałem tak całe dzieciństwo i wiecznie zaciągnięte zasłony. Komu wy to polecacie? Przecież to jest masakryczne rozwiązanie. Tylko w Polsce się tak buduje i poleca. Kiedyś ludzie mieli małe okna, słabe ogrzewanie i być może było to jakieś uzasadnienie ale nie dziś kiedy dominują pokoje z dużymi oknami. To trzeba nie mieć klepek w głowie, żeby twierdzić że w dzisiejszych czasach nasłonecznione przez cały dzień pokoje to jest lepsze rozwiązanie.

   Usuń
 4. A ja mam 2 okna w pokoju, jedno duze balkonowe od południa a drugie mniejsze od zachodu, także bardzo jasne pomieszczenie i bardzo sie z tego cieszę. Na szczęście od północy tylko okno łazienkowe małe, i od północy takiego okien nie polecam, jest za zimno.

  OdpowiedzUsuń
 5. I że niby to nasłonecznione to lepiej?! Na serio?! Nigdy. Zwłaszcza, że o 17 jest mocno nagrzane powietrze latem i to żadna radość mieć wtedy słońce wchodzące tak do pokoju. W Polsce panuje jakaś dziwaczna moda na południowe okna i dla mnie niezrozumiała. Okna od południa czy zachodu to ciągle słońce i konieczność zakrywania okien.

  OdpowiedzUsuń