16 stycznia 2014

Polski dom

Dzisiaj chciałabym pokazać Wam tradycyjny polski dom, wybudowany z bali i położony w górach. Sielska atmosfera, zachwycająca łazienka i urocze kozy. Do tego fantastyczny niebieski kolor - niebieska rama okna, niebieskie krzesła, niebieskie koło u wozu. Wygląda pięknie! Gdyby nie ten barwny akcent, byłoby tu zupełnie inaczej. Choć ten wystrój to zupełnie nie moje klimaty, miło popatrzeć na tak spójnie i gustownie urządzone wnętrze. Piękne widoki, zieleń za oknem i letnia aura. Nic, tylko się spakować i jechać na wakacje!

 
 


Foto: Michał Mrowiec (źródło)

Ten dom to agroturystyka, więc jeśli mielibyście ochotę spędzić w nim kilka dni - jest to możliwe. Nie byłam tam, więc nie mogę powiedzieć, że polecam, ale na zdjęciach wygląda atrakcyjnie. Więcej na stronie jolinkowo.pl.

*   *   *

Dziękuję Wam za zainteresowanie poprzednim postem dotyczącym krzyża - głównego symbolu naszej religii. Naszej, bo chrześcijaństwo jest elementem kultury całego społeczeństwa, bez względu na osobiste wierzenia. Okazało się, że również zwróciliście uwagę na nieeksponowanie elementów religijnych na blogach. Paulina z bloga Z widokiem na... zauważyła brak szopek wśród prezentowanych dekoracji świątecznych (więcej możecie przeczytać u niej - TUTAJ; zerknijcie też na inne posty pełnie pięknych zdjęć). Natomiast okazało się, że jednak polski duch jeszcze nie umarł i nie naśladujemy stylu skandynawskiego tak ślepo, jak z pozoru mogłoby się wydawać. Swój krzyż pokazały AsiaMi i KarolinaPe, a u Gu na ścianie pojawiła się ikona. Przypatrzcie się też stronom office/pracownia w katalogu Agnetha.home i wnętrzu zaprezentowanym na blogu Anja on interiors Mam nadzieję, że dopatrzycie się też krzyża na zdjęciach powyżej. Jest nieźle! Natomiast w dyskusji pod postem doszliśmy do jeszcze innego wniosku - w sklepach jest bardzo mały wybór 'modeli' krzyży i ciężko znaleźć taki, który nam się spodoba. Lifemanagerka napisała wprost - nie ma w domu symboli religijnych, bo jeszcze nie trafiła na żadne, które by jej odpowiadały wizualnie. Sama, gdybym teraz miała kupić nowy krzyż, rozłożyłabym bezradnie ręce.
Jeśli traficie gdzieś na zdjęcia symboli religijnych we wnętrzach albo odkryjecie sklep z ładnymi dewocjonaliami, wrzucajcie śmiało linki w komentarzach :)


Komentarze

 1. Nie wiem jak w reszcie kraju, ale na Podlasiu niebieskie okiennice oznaczały dawniej, że w domu jest panna na wydaniu:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w momencie ślubu/zaręczyn je przemalowywali? :) Trochę pracochłonne zajęcie! :D Ale fajnie; nie znałam tego :)

   Usuń
  2. W dodatku niebieski odstrasza pająki :)
   www.sevenwishes.eu

   Usuń
 2. mogłabym tam spedzić jakis czas, ale nie potrafiła bym zamieszkac w takim wnetrzu. Sielsko i pieknie...wakacyjnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja mam tak samo! Fajny wystrój, ale do popatrzenia i na wakacje, a nie do mieszkania na stałe :) przynajmniej dla nas ;)

   Usuń
 3. Uroczy...taki rzeczywiscie polski.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja sobie wypraszam, jakoby "chrześcijaństwo jest elementem kultury całego społeczeństwa". To moda na wierzenia przyciągnięta z zachodu. Absolutnie nie tradycyjnie Polska. Prawie jak najazd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ciekawe, bo za moich czasów w szkole historia Polski zaczynała się wraz z chrztem kraju. Wcześniej były jakieś plemiona, porozbijane po różnych regionach dzisiejszego kraju, które Polski w żaden sposób sobie nawet nie wyobrażały. To dzięki chrześcijaństwu (które faktycznie przyszło do nas z zachodu) powstała dzisiejsza Polska. A swoją drogą - słowianie wcześniej też mieli swoje wierzenia, wcale nie lepsze, więc właściwie "moda na wierzenia" była tu już wcześniej :)

   Usuń
  2. Myślę, że może to być ciekawe.
   http://www.youtube.com/watch?v=2JUk2JbYnXg&feature=c4-overview&list=UUpdXoN2J3Irki8-9AWqtEsA

   Usuń
  3. Tylko czy ta część historii ma jakiś wpływ na dzisiejszy obraz naszego społeczeństwa? Myślę, że jeśli nawet, to znikomy. Jesteśmy częścią kultury chrześcijańskiej, nawet jeśli kiedyś mieszkały na terenie Polski dinozaury. To już bez znaczenia.

   Chrześcijaństwo jest elementem kultury nas wszystkich, nawet ateistów ;)

   Usuń
 5. łoo Jezusicku tak, tak, tak w naszym siedlisku narazie to początek drogi

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że trafiłam na ten blog, wreszcie coś więcej niż sprawozdanie z picia porannej kawy :) Dom piękny...mogłabym w nim mieszkać...choć nie wiem, czy reszta mojej rodziny też :) Co do zamieszczonych wyżej opinii, to są zaskakujące...wszak czy nam się podoba czy nie, to od stuleci żyjemy w miejscu na świecie objętym kulturą chrzęcijańską...takie są fakty historyczne. Czyli nie tylko polska i europejska kultura ma elementy chrześcijaństwa, ale przede wzystkim jej kolebką jest chrześcijaństwo...I nie ma czego sobie wypraszać...Osobną kwestią może być nasz stosunek do tej kwestii- inny dla ludzi wierzących, inny dla ateistów.. Ci pierwsi będą zamieszczali dewocjonalia jako symbole wiary , ci drudzy , jako li tylko ozdobnik, wyznacznik stylu ...Na obcojęzycznych blogach widzimy je często...u nas jest mało "odważnych". Tym bardziej gratuluję...i pozdrawiam.Oryginalnośc jest..bezcenna :) Anita F.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne wnętrza:) i okolica wydaje się też piękna:) wspaniały klimat:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dom jest cudny - taki sielski, anielski ;) Mogłabym w nim zamieszkać albo chociaż spędzić kilka dni relaksując się i podziwiając okolicę :)

  OdpowiedzUsuń