28 września 2013

Poznań

Brałam kiedyś udział w projekcie wymiany pocztówek z przypadkowymi ludźmi z całego świata. Poznałam w ten sposób kilka pięknych miejsc. Jednak tylko jedna karta wywarła na mnie naprawdę wielkie wrażenie. Teraz, gdy patrzę na to zdjęcie, widzę po prostu ładny widok. Wtedy skradł moje miejsce. Wiedziałam, że muszę tam pojechać. Wiedziałam, że muszę zobaczyć Ljubljanę.
I zobaczyłam.

Kiedyś wydawało mi się, że miasta się zwiedza. Plan ulic, najważniejsze punkty i lecimy. Ciach, ciach, ciach - gotowe! W przewodniku doczytamy jakąś legendę, zrobimy zdjęcia, kupimy pamiątkowy gadżet i możemy wracać. A to wcale nie tak. Miasto to nie tylko jego historia i relikty przeszłości. Liczy się to, co jest tu i teraz. 
Historia, która dopiero powstaje. 
Historia, która trwa. 
Ważni jesteśmy my. 

Pomyślcie o najpiękniejszych miejscach, w których byliście. Czemu to właśnie one są najcudowniejsze? Gdy o nich myślicie, jakie wspomnienia przychodzą Wam do głowy? W jaki sposób sami staliście się częścią tych miejsc?

Poznań to moje miasto wspomnień. Nigdy nawet nie zajrzałam do przewodnika. Pewnie wiele pięknych uliczek mi umknęło. Pewnie nie widziałam wielu ważnych kościołów. Ale to nie szkodzi, bo mam do czego wracać. Poznań to listy, urodziny, roześmiani ludzie. Poznań to McDonaldy będące punktami odniesienia na mapie. Poznań to tramwaje, dworzec i lotnisko. Poznań to Półwiejska, deptak na trasie Stary Rynek - Stary Browar. Poznań to my.

Nie będę opowiadać o najważniejszych zakątkach, bo każde miejsce może okazać się dla Was najpiękniejsze. Za to mam trochę cudnych zdjęć wybitnych fotografów. Może któreś z nich skradnie Wasze serce, tak jak kiedyś moje skradła pocztówka z Ljubljany. 


fotograf: Erik Witsoefotograf: Erik Witsoe

fotograf: Erik Witsoe

fotograf: Erik Witsoe


Aby jednak nie błądzić po omacku, TU jest mapa Poznania, na której zaznaczyłam kilka miejsc godnych uwagi. Możecie dodawać kolejne punkty. Jeśli nie wiecie, jak to zrobić, napiszcie co mam zaznaczyć, a ja zrobię to za Was. Stwórzmy wspólną bazę wspomnień.


Lou, Erik, Marek - dziękuję za pomoc przy tworzeniu tego postu!

PS. Mam nową opcję na blogu. Zapraszam do mailowej subskrypcji TUTAJ :)