8 sierpnia 2013

Prowansja w kamieniu

Chciałabym, abyśmy jeszcze na moment zostali w temacie ostatniego posta. Kamienie nie cieszą się w Polsce zbyt dużą popularnością, więc popatrzmy na nie chociaż na zdjęciach. Niby mamy kamienice, ale są to domy nie tyle kamienne, co kolorowe. Kamieni po prostu nie widać! Nawet gdy skujemy tynk, w domach większości króluje cegła. W tym również nie ma nic dziwnego. W naszym klimacie kamień nie ma prawa zyskać popularności. Jest po prostu zbyt zimny. Dzięki czemu świetnie nadaje się do utrzymywania w chłodzie rezydencji na południu Europy. Dlatego już dłużej nie smęcę, tylko zapraszam do Francji!Jak Wam się podoba taki wystrój? Mi szczególnie przypadły do gustu zasłony w sypialni. Natomiast nie potrafię myśleć o tym domu w kontekście życia na stałe. Nie potrafię wyobrazić sobie, że zimą może być na tyle ciepło i słonecznie, by kamienne ściany nie przytłaczały. Oczami wyobraźni widzę siebie, jak w góralskich wełnianych kapciach, cała owinięta ciepłym kocem, mierząc się z hulającym wiatrem, nieśmiało przemierzam korytarze, by zrobić sobie gorącą herbatę. Brr...  Nie ma innej opcji, na południe nie planuję przeprowadzać się na stałe, więc dla mnie to jest dom jedynie na wakacje. Era kamiennych zamków w Polsce dawno minęła.
Jakie jest Wasze zdanie?


Komentarze

 1. Mi też przypadły do gustu te zasłony i nawet karnisze. Jestem zwolenniczką naturalnych budulców i ten kamień plus drewno bardzo mi się podoba. Nie bałabym się o zimno bo jeśli kamień jest dobrze "naświetlony" przez okna to nagrzewa się do niemożliwości i przez cały dzień oddaje ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 2. mimo tego, że kamień ma ochładzać , to w tym domu jest bardzo przytulnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda to pięknie, i chłodno więc na lato miejsce idealne, jednak zimą bym się tam źle czuła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. cudęńko pozdrawiam ciepluteńko

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniałe miejsce, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. uwielbiam taki kamień! dzięki niemu jest zarówno przytulnie jak i chłodno:)
  love it! miłego weekendu dla Ciebie
  buziaki

  OdpowiedzUsuń
 7. Ufff... na takie upały, kamień mi się marzy... lecz ogólnie, raczej odpada w moich wnętrzach. Piękny, dostojny, chłodny - nie moja bajka!

  OdpowiedzUsuń
 8. Fantastyczne wnętrza, cudowny dom - esencja Prowansji i południowego klimatu, ale w nasze realia, zwłaszcza te zimowe raczej by się nie wpisał, a szkoda:( Niemniej lato w takich kamiennych murach chętnie bym spędziła. Co do naturalnego kamienia, to już jakiś czas temu podbił on moje serce i choć dla niektórych może wydawać się zimny, to ja użyłam mozaiki z otoczaków do wyłożenia ściany nad blatem roboczym w kuchni. Wygląda pięknie, naturalnie i wciąż budzi mój uśmiech i wątpię aby kiedykolwiek mi się znudził:) Pozdrawiam - Kasia

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne klasyczne (dzięki zastosowanym materiałom nabiera takiego charakteru) wnętrze !

  OdpowiedzUsuń
 10. Śliczna sypialnia,cudowne klimaty:)

  OdpowiedzUsuń
 11. A mnie się podoba wszystko i z miejsca mogłabym zamieszkać w tym domu. Czy to zima czy lato :-) Czytając książki o Prowansji, wiem, że i zimą tam ciepło. U nas te zimy też byle jakie. - 20 stopni zdarza się rzadko i naporawdę trwa jakiś krótki czas, więc mając taki dom w Polsce nie martwiłabym się zbytnio. Kolory naturalne kamienia i drewna są tak miłe dla oka, ze od razu robi się ciepło. Zostawiłabym ogrzewanie podłogowe, jakie ma teraz i tyle, kominek konkretny i życie jak marzenie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękne! Paradoksalnie - kamień dodaje tu ciepła :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajnie to wygląda, ale czy nie jest za zimno od tego kamienia? :)

  OdpowiedzUsuń