5 sierpnia 2013

Niezwykłe jezioro

Dość popularne są przydomowe oczka wodne, małe stawiki, czasem nawet metr na metr. Ja nie należę do zwolenników takich hydro-atrakcji, ponieważ obawiam się konsekwencji w postaci plagi komarów. Ale za taki widok z okna, jak na zdjęciu poniżej, wiele bym dała!


Jeszcze w XIX wieku w tej części Kazachstanu były zwykłe góry. Wszystko zmieniło trzęsienie ziemi w 1911. Spowodowało duże osuwisko, tworzące naturalną tamę w wąwozie. W efekcie woda deszczowa nie miała, gdzie spływać. Deszcze padały, a woda tylko gromadziła się i gromadziła, zalewając las. Aż powstało jezioro. 


Jezioro Kaindy ma 400 metrów długości i 30 metrów głębokości. Woda jest lodowata (nigdy nie przekracza 6 stopni), ale ma inną zaletę -  jest niezwykle czysta, co przyciąga w to miejsce miłośników nurkowania. 
Uwielbiam taki kolor wody! Mogłabym się wpatrywać godzinami. Niezwykłe miejsce, prawda? Jak Wam się podoba? A wiecie, że w Polsce mamy bardzo podobne atrakcje? Jezioro Turkusowe na wyspie Wolin ma trochę podobną historię i podobną barwę. Wiedzieliście? :)