6 sierpnia 2013

Kamienna moda

Nie będę owijać w bawełnę. Znacie płytki elewacyjne 'a la kamień' z OBI? Jeśli oglądaliście Bitwę o dom, z pewnością wiecie o czym mówię. Gdy pojawiły się po raz pierwszy, specjalnie nie zwróciłam na nie uwagi. Ale potem pojawiły się po raz drugi, i trzeci, i czwarty... W kuchni, w przedpokoju, w łazience, na balkonie, w salonie... Wszędzie! Dość! (...) Mijają tygodnie, idę do OBI. I co? Od razu natykam się na wielkie stoisko na samym środku alejki właśnie z takimi płytkami. Wracam do domu, włączam komputer, i co? I znowu one!

bitwaodom.tvn.pl

Opis ze strony Bitwy o Dom:
"Dzięki doskonałej imitacji wapienia spotykanego na półwyspie Synaj, płytki PINATUBO nadają wnętrzu oryginalny charakter. Świetnie sprawdzają się w towarzystwie egipskich płaskorzeźb"

Egipskich płaskorzeźb?!

Drodzy, już wystarczy! Nie mam nic przeciwko oryginalnym rozwiązaniom, a kamień we wnętrzach często prezentuje się rewelacyjnie, ale te płytki już sobie odpuśćmy. Ich bogata faktura nie powiększa optycznie naszych niewielkich mieszkań, a one same są trudne zarówno do czyszczenia, jak i łączenia ich z innymi elementami wystroju pomieszczenia. 

Poniżej kilka kamiennych inspiracji, na których warto się wzorować.


 
zdjęcia z pinterest.com

Tak jak położenie drewnianych paneli nie da efektu domu z drewna, tak też położenie imitacji kamienia nie stworzy atmosfery prowansalskiej rezydencji. Nie znaczy to, że mamy z pewnych materiałów zupełnie rezygnować. Po prostu róbmy to z głową, świadomi swoich ograniczeń.