6 sierpnia 2013

Kamienna moda

Nie będę owijać w bawełnę. Znacie płytki elewacyjne 'a la kamień' z OBI? Jeśli oglądaliście Bitwę o dom, z pewnością wiecie o czym mówię. Gdy pojawiły się po raz pierwszy, specjalnie nie zwróciłam na nie uwagi. Ale potem pojawiły się po raz drugi, i trzeci, i czwarty... W kuchni, w przedpokoju, w łazience, na balkonie, w salonie... Wszędzie! Dość! (...) Mijają tygodnie, idę do OBI. I co? Od razu natykam się na wielkie stoisko na samym środku alejki właśnie z takimi płytkami. Wracam do domu, włączam komputer, i co? I znowu one!

bitwaodom.tvn.pl

Opis ze strony Bitwy o Dom:
"Dzięki doskonałej imitacji wapienia spotykanego na półwyspie Synaj, płytki PINATUBO nadają wnętrzu oryginalny charakter. Świetnie sprawdzają się w towarzystwie egipskich płaskorzeźb"

Egipskich płaskorzeźb?!

Drodzy, już wystarczy! Nie mam nic przeciwko oryginalnym rozwiązaniom, a kamień we wnętrzach często prezentuje się rewelacyjnie, ale te płytki już sobie odpuśćmy. Ich bogata faktura nie powiększa optycznie naszych niewielkich mieszkań, a one same są trudne zarówno do czyszczenia, jak i łączenia ich z innymi elementami wystroju pomieszczenia. 

Poniżej kilka kamiennych inspiracji, na których warto się wzorować.


 
zdjęcia z pinterest.com

Tak jak położenie drewnianych paneli nie da efektu domu z drewna, tak też położenie imitacji kamienia nie stworzy atmosfery prowansalskiej rezydencji. Nie znaczy to, że mamy z pewnych materiałów zupełnie rezygnować. Po prostu róbmy to z głową, świadomi swoich ograniczeń.


Komentarze

 1. Magdo, w pełni popieram Twój punkt widzenia. Dzięki za piękne inspiracje! Też uważam, że imitacja nie może zastąpić oryginału. Taki "prawie" kamień zawsze będzie wyglądał "prawie" dobrze, ale nie odda klimatu autentycznego kamienia. Fakt, że osobnym problemem jest czasami brak umiaru i ślepe podążanie za modą w miejsce umiejętnego korzystania z aktualnych trendów:) pozdrawiam - Kasia

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne wnętrza! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście zdecydowanie preferuję naturalne materiały, cegła , kamień. Takowe kładę u siebie. Ale takie imitacje są przydatne tam gdzie nie można zastosować naturalnych materiałów , no i pewnie są tańsze, dlatego tak popularne, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. hahaha fajnie napisane to, co duża część nas myśli:-)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Jezzzuu TAK! Zgadzam się rękami i nogami;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie odbiegają od oryginału ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wszystko się da zastąpić :) a i jeszcze jedno, bardzo urzekła mnie ta kamienna łazienka :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja też zdecydowanie kamiennym płytkom mówię dość! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. my nadal czekamy na cegiełki
  białe, cięte...
  cała ściana w pięknej cegiełce :D mmmm

  OdpowiedzUsuń
 10. AMEN!!!
  Nic dodać, nic ująć i dla tekstu i dla zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakoś ten kamień mimo wszech obecności nie trafia do mnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. zdjęcia rewelacyjne :) ale bardziej chyba lubię czerwoną cegłę :))

  OdpowiedzUsuń