10 marca 2013

Barwny Kandinsky

Jak mieliście już szansę zauważyć, przepadam za sztuką abstrakcyjną. Lubię intensywne barwy i wyraźne kształty. Lubię, gdy obraz jest zagadką. Dlatego dzisiaj przedstawię Wam jednego z moich ulubionych malarzy. O kim mowa?
Wassily Kandinsky

Jest współtwórcą abstrakcjonizmu. Żył w latach 1866-1944. Urodził się w Moskwie, wychowywał w Odessie, studiował w Moskwie, pracował w Niemczech... znów Moskwa, znów Niemcy, aż w 1939 wylądował we Francji, gdzie dostał francuskie obywatelstwo. Kandinsky z początku nie planował kariery malarskiej. Studiował prawo i ekonomię; odnosił sukcesy zawodowe (specjalizował się w prawie rzymskim). Aż w wieku około 30 lat wszystko się odmieniło. Całe szczęście!

Parę dobrych lat temu trafiłam przypadkiem na ten obraz:
www.studyblue.com

Od razu podbił moje serce! Przeróżne kształty, piękne kolory... a wiecie co przedstawia? Ja nie miałam wątpliwości. Chociaż nie wiem, czy kiedykolwiek taka koncepcja przyszła do głowy autorowi, to jednak ja zawsze widzę to samo - kota!
Może do góry nogami łatwiej Wam będzie dostrzec:


Żółta głowa, czarny ogon, dużo wąsów. Prawdziwy kot z krwi i kości! ;) I gdy już kiciuś na dobre zagnieździł się w mojej głowie, po tytule obrazu ("Żółty Czerwony Niebieski"), namierzyłam malarza. 

Tak oto poznałam jednego z czołowych przedstawicieli abstrakcjonizmu.

Nie wszystkie jego prace mi odpowiadają. Pewnie wielu osobom żaden z tych obrazów nie przypadnie do gustu. Niemniej wszystkie skłaniają do pewnych przemyśleń. Nawet proste kółka. Co siedziało w głowie Kandinsky'ego, gdy je malował? Czy to aby na pewno są tylko (krzywe) kółka? Mi to przypomina góry. Oczywiście, nie góry z punktu widzenia wędrowca, tylko góry oznaczone izoliniami na mapie. Lubię patrzeć na takie zagadkowe obrazy i rozmyślać nad tym, co takiego właściwie widzę...

Kwadraty z koncentrycznymi okręgami, 1913, xartografos.wordpress.com

Akwarela nr 13, 1913, malarstwo.awardspace.info

Kompozycja VII, www.ibiblio.org

Studium koloru, www.allposters.pl

Jak Wam się podoba taka sztuka? 
Chcielibyście zobaczyć któryś z tych obrazów na swojej ścianie?PS. W tym tygodniu na blogu pojawi się nowy konkurs! I to konkurs z Kapibarą! Także spodziewajcie się naprawdę apetycznych nagród... :)

Komentarze

 1. Kolory fantastyczne, ożywiają pomieszczenie jednak do mnie taka sztuka nie przemawia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak podejrzewałam, że będę w mniejszości ;) Abstrakcje to bardzo specyficzny rodzaj sztuki.
  Teraz jeszcze naszło mnie jedno skojarzenie odnośnie przedostatniego obrazu. Przypomina mi bitwę pod Grunwaldem.

  A jaką sztukę Wy cenicie najbardziej? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. te kółka z miłą chęcią bym widziała u siebie w pokoju. Świetne kolory :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kółka są fajne, bo kolorowe, a zarazem jeszcze nie aż tak chaotyczne, jak pozostałe obrazy. Ostatni też jest jeszcze w miarę uporządkowany, ale za to jest trochę 'rozmazany' :P To, oczywiście, umyślny zabieg, jednak przez to odbieram go zupełnie inaczej. To już nie to samo! Mimo iż czuję pewny sentyment do 'kociego' dzieła, chyba też bym wybrała kółka :)

   Usuń
 4. to ciekawe, bo ja tez zobaczyłam tam kota!

  te góry to dla mnie ciasteczka(babeczki), trzeci krajobraz,zaś piąty-serwetka mu się odbiła i powstał kalejdoskop szewronowy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś, przy okazji blogowych wyróżnień, miałam odpowiedzieć na pytanie, którego artystę chciałabym spotkać osobiście. Były dozwolone wędrówki w czasie. Wtedy nie byłam pewna, co odpowiedzieć. A teraz już wiem! Chciałabym zapytać Kandinsky'ego, czy on też widział kota ;)

   Z babeczkami świetny pomysł! Szczególnie ta w prawnym dolnym rogu wygląda apetycznie ;)

   Usuń
  2. to ciekawe, ale Kandinsky'ego odkryła przede mną moja 3,5 letnia córka. Oglądała bajkę, w której motywem muzycznym jest jakiś klasyk oraz czasami dodatkowo jakiś malarz, grafik itd. No i właśnie dzięki tej bajce poszukałam kto zacz. :))

   Usuń
  3. Ile to się można od dzieci nauczyć! :D

   Usuń
 5. Mam wujka, który jest artystą w pełnym znaczeniu tego słowa, i mam u siebie jego dwie abstrakcje. Poza tym uwiecznił mnie na kilku obrazach, a być uwecznionym w taki sposób - bezcenne:D Co prawda w życiu nie powiedziałabyś, że to ja, no ale sama świadomość.. ehh;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aj! Zazdroszczę :P Bardzo bym chciała mieć taki portret! Swoją drogą, czasem gdy malarze starają się modelkę pięknie przedstawić, a coś im nie wyjdzie, robi się trochę niezręcznie :P Natomiast przy abstrakcjach, nawet jeśli coś pójdzie nie do końca po myśli artysty, małe szanse, że ktoś to zauważy ;)
   Jednak, żeby nie było - nikt mnie nie przedstawił na abstrakcji, ale za to znajduję się na jednej akwareli! ;) Także na moją rodzinę nie mogę narzekać! :)

   Usuń
 6. Kandinskiego bardzo sobie cenię właśnie między innymi za kompozycję i kolory, myślę, że powiesiłabym jego obraz u siebie na przykład akwarele nr 13, fajnie ożywiłaby wnętrze:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda... choć nie jest AŻ TAK barwna, jak pozostałe obrazy, to jednak z pewnością ożywiłaby każde wnętrze! Tego jej odmówić nie można :)
   A dla mnie wciąż ta akwarela jest wielką zagadką! Patrzę, patrzę i nie mam żadnego pomysłu na to, co właściwie przedstawia ;) To naprawdę sztuka zrobić coś, co jest do niczego nie podobne! Niby te obrazy nie są po to, aby doszukiwać się na nich czegoś znajomego, ale ja inaczej chyba nie potrafię...
   Cieszę się, że cenisz Kandinsky'ego! Przez moment sądziłam, że nikt poza mną za nim nie przepada ;)

   Usuń
 7. totalnie nie mój styl, kocham czystą formę oraz f.geometryczne...
  ale powiem ci, że zainteresowały mnie palety kolorów :) no i naprawde b.ładne :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podrzuć jakiegoś malarza w Twoim stylu :) Chętnie poszerzę swoje horyzonty! :)

   Usuń
 8. Really should tough to cleanse in the residence, the result can be, fold the a definite essay shower, spew the house to all-purpose cleaner along with line everything along the btm on the the front
  however move the napkin to and fro. Provided that really nothing included in the oven normally
  accomplish the task, it then serves as a signal of
  lost merge or track, poor care might connection with power supply, present
  questions several. Mildly cooking oil the right 13th 9-inch preparing your
  receipee saucepan and place in addition. You
  need high quality that is should likewise take good care of your capacity to purchase.
  So now you can have a fantastic know-how about you wrote a parabolic heater are properly as the substantial concepts had to have to begin to build one's own parabolic sun powered garden lights stove.

  Also visit my website - best 2 slot toaster ()

  OdpowiedzUsuń