11 lutego 2013

ToruńNa początku stycznia pokazałam Wam toruński młyn - piękny budynek ze szmaragdowymi okiennicami. Dzisiaj chciałabym ponownie zabrać Was do miasta Kopernika. Tym razem na odrobinę dłuższy spacer, abyśmy mogli poczuć klimat tego miejsca. Wiekowe kamienice, kościoły z wysokimi wieżami i wszechobecna cegła dookoła. Taki urok miasta! W końcu Toruń znajduje się w na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Natomiast w 2007 roku w plebiscycie Rzeczypospolitej toruńska starówka została wybrana jednym z siedmiu cudów Polski. Z pewnością warto jej się przyjrzeć bliżej. A wiecie, skąd żaba na pierwszym zdjęciu?

"Legenda głosi, że pewnego roku na skutek powodzi lub, jak mówią inne wersje legendy, klątwy rzuconej przez wygnaną z miasta żebraczkę, Toruń nawiedziła istna plaga żab. Płazy były dla miasta na tyle uciążliwe, że burmistrz wyznaczył pokaźną sumę pieniędzy oraz rękę swojej córki jako nagrodę dla tego, kto pozbędzie się z miasta żab. Udało się to dopiero flisakowi, znanemu niekiedy pod imieniem Iwo, który sprawił, że wszystkie żaby zasłuchane w jego grę na skrzypcach zebrały się przy nim, a następnie wyszły przez Bramę Chełmińską aż na teren obecnej dzielnicy Mokre. Tam flisak przestał grać, a żaby pozostały na podmokłych terenach Mokrego."

Zapraszam do Torunia!

Co sądzicie o Toruniu i jego niezwykłej architekturze?
Byliście tu kiedyś? Co najbardziej przypadło Wam do gustu?
Komentarze

 1. Toruń - piękne miasto, na trwale wpisane do historii za sprawą deptaku (dzięki kultowemu "Rejsowi") lubię, byłam kilka razy i wracam!

  p.s. Magdaleno, polecam wrzucanie zdjęć do 800/900 pixeli szerokości na bloga - bo większe przy słabszych przepustowościach łącza ładują się dłuuugo ;)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach - to jeszcze może być istotne - część średniowieczna wpisana na listę zabytków UNESCO ;)

   Usuń
  2. Dzięki za radę! Na swój internet nie mogę narzekać, także czasem zapominam, że nie wszędzie strony otwierają się tak szybko. Teraz postaram się mieć to na uwadze :)

   Usuń
 2. Toruń jest piękny ..... mam zamiar wybrać się tam :) może na wiosnę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiosna to dobry czas na zwiedzanie - już jest ciepło, już jest pięknie, dużo słońca, kwiaty kwitną, a zarazem jeszcze nie ma skwaru i chmary wakacyjnych turystów.
   Udanej wycieczki! :)
   A my z pewnością też jeszcze nie raz pojawimy się w Toruniu!
   :)

   Usuń
 3. Pięknie tam:)a Pierniki faktycznie takie dobre?:)

  OdpowiedzUsuń
 4. nigdy nie byłam w Toruniu - a tyle dobrego słyszałam na temat tego miasta! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. dzieki za podroz do mojego rodzinnego (z dziada...i po czesci-pradziada) miasta :)
  dobrze jest spojrzec na Torun "cudzym" okiem-pierwsze 2 zdjecia moglyby byc zrobione w zupelnie innej czesci Europy :)

  pierniki sa bardzo dobre :))))))))

  polecam odbicie od starowki w kierunku Bydgoskiego Przedmiescia... to malo odwiedzana przez turystow miejsca-a sa o rzut beretem od starowki.darze to miejsce szczegolnym uczuciem,tam mieszkala moja babcia i spedzalam mile chwile. fakt,ze byly to troche bezpieczniejsze czasy :)
  pozdrawiam
  Aska

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo pięknie ujęcia , pokazujesz Toruń to piękne miasto w znakomity sposób , byłem tam raz ponieważ jestem z woj. Świetokrzyskiego ale w zimę mam zamiar sie wybrać jak będzie ciepło lecz nie wiem jeszcze kiedy. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. No proszę... a ja studiowałam na UMK:))

  OdpowiedzUsuń