3 stycznia 2013

Toruński młyn

Najwyższa pora na coś z serii "polskie perły architektury". Od paru miesięcy chodzi mi po głowie jeden budynek. Niewielki, niepozorny i niespecjalnie wyeksponowany.
Jest wrzesień. Po godzinach łażenia po Toruniu i robienia tysiąca zdjęć każdej miniętej kamienicy, grzejąc się w słońcu i marznąć w cieniu, nosząc torbę pełną dzidziusiowych słoików, padam z nóg. Plan jest prosty - mijamy zamek i idziemy odpocząć na Rynku Nowomiejskim. Z mapy wynika, że to tylko trzy kroki, więc chowam aparat. I właśnie wtedy napotykamy na swojej trasie najpiękniejszy budynek ze wszystkich. Szmaragdowe okiennice zwracają uwagę z daleka. Do tego czerwony spadzisty dach i szum wody spływającej kaskadami wzdłuż budynku. Budynek inny niż pozostałe, a zarazem dobrze wpasowujący się w otoczenie. Zachwyciłam się, jednak aparatu z torby nie wyjęłam.


www.polmaster.com.pl

www.hotelesolaris.pl

Następne zdjęcie zrobiłam dosłownie za zakrętem, gdy męża zachwyciło nowoczesne boisko otoczone średniowiecznymi murami. ;) Gdybym wtedy wiedziała, że ten budynek nie będzie mi dawał spokoju przez tyle miesięcy, z pewnością bym się jeszcze do niego cofnęła. Nadrobię zaległości przy następnej wizycie w Toruniu. Póki co, mam przynajmniej zdjęcie 'od podwórka'. Prześwietlone i z kropką na samym środku, ale jest! :)Na mapce zaznaczyłam czerwoną strzałką miejsce, w którym znajduje się ten budynek. 
Poniżej jeszcze kilka zdjęć w wieczornej, zimowej scenerii.

www.hotelesolaris.pl
plus.google.com

www.hotelesolaris.pl

www.hotelesolaris.pl

Jak się później dowiedziałam, powyższy budynek stanowi część dawnego młyna. Jest umiejscowiony w międzymurzu, więc należy do historycznej zabudowy gotyckiego Zamku Krzyżackiego. Poza jedną XIII-wieczną ścianą, obiekt pochodzi z ok. 1863 roku. W ciągu lat wielki młyn zmieniał swoje funkcje. Był piekarnią i magazynem, a w 1907 został zaadoptowany na kamienicę czynszową. W tej formie przetrwał już do czasów współczesnych. Dopiero w 2005 roku budynek został wykupiony pod inwestycję i po gruntownym remoncie w lipcu 2008 został otwarty. Powstał tu Hotel 1231, nawiązujący swoją nazwą do historii powstania Torunia (w 1231 roku Krzyżacy przeprawili się na prawy brzeg Wisły i założyli osadę w okolicy dzisiejszego miasta).

plus.google.com

www.panoramio.com

Jak Wam się podoba ten budynek? Moim zdaniem, choć ma standardową formę, zaskakuje barwnymi okiennicami. Połączenie koloru szmaragdowego w jeden części z bordowym w drugiej, jest trafione i wyraziste. Sam fakt użycia tak intensywnego odcieniu zieleni jest już efektowny. Połączenie kremowej ściany z gołą cegłą i murem pruskim także wygląda bardzo dobrze. A wszystko to nad Wisłą, w otoczeniu ruin średniowiecznego zamku i bajkowego strumyka...