18 listopada 2012

Szklana plaża

Jedna z największych atrakcji Kalifornii jeszcze niedawno była wysypiskiem śmieci. Choć trudno w to uwierzyć, taka jest prawda. Przez 20 lat II Wojnie Światowej ta niezwykła plaża służyła okolicznym mieszkańcom do składowania odpadów. Choć w końcu znaleziono inne miejsce służące do tego celu, wciąż nie uprzątnięto śmieci z wybrzeża. Leżały tam pozostawione naturze.

Tymczasem przyroda powoli sama radziła sobie z nieproszonymi gośćmi. Butelki tłukły się pod wpływem fal,  a woda morska cierpliwie szlifowała wszystkie kawałki szkła znajdujące się na plaży, czyniąc z nich kolorowy lśniący dywan. 

W końcu mieszkańcy zorientowali się, jak niezwykle zmieniło się to miejsce i uprzątnęli wszystkie odpady nie będące szkłem. Plaża została objęta ścisłą ochroną. 

bislcc.blogspot.com

bislcc.blogspot.com

bislcc.blogspot.com

przewodnik.onet.pl

bislcc.blogspot.com

bislcc.blogspot.com

bislcc.blogspot.com

 Glass Beach w pobliżu Fort Bragg w USA przyciąga dziś tłumy turystów. Każdy chce zobaczyć na własne oczy tę nie lada gratkę - plażę, która wypiękniała dzięki zaniedbaniu. Kolorowe odrobinki pięknie odbijają światło sprawiając, że całe wybrzeże mieni się refleksami słońca. Choć z pozoru szklane kawałki różnią się od zwykłych kamieni tylko kolorem, wchodząc na plażę koniecznie trzeba pamiętać o butach. 

Komentarze

  1. znam te plaze,niestety,tylko ze zdjec :)
    jestem maniakiem zbierania szkielek,chociaz nie znajduje az tak pieknych okazow-zwlaszcza te kobaltowe sa rzadkoscia :)
    pozdrawiam
    Aska

    OdpowiedzUsuń