1 listopada 2012

Street art

Gdy słońce znika za chmurami, drzewa stoją ogołocone z liści, a spomiędzy resztek śniegu wychyla się zmarznięta trawa, miasto nie prezentuje się najpiękniej. I nawet dzisiaj, gdy pogoda dopisuje, miło byłoby zobaczyć na ulicach trochę sztuki. Żeby krzywy słupek nie był tylko krzywym słupkiem, a szare schody szarymi schodami. Świat jest zdecydowanie weselszy, gdy nawet hydrant staje się inspiracją, a twórcy nie boją się sięgać do pięknych intensywnych barw. Podczas, gdy natura sama dba o piękno łąk i lasów, miasto potrzebuje wsparcia swoich mieszkańców. Trzeba dbać o to, co się tworzy.
Dlatego czasem warto pomyśleć, czy jakiś element naszej okolicy nie potrzebuje odświeżenia. Nie musimy czekać na absolwentów ASP - sami też możemy zmieniać świat! Dlatego dzisiaj, w poszukiwaniu inspiracji, przyjrzymy się sztuce ulicznej. 


Femour.comKrzywa Wieża w Pizie, Filadelfia, USA
Femour.comBiennale w Istambule, dzieło Doris Salcedo składające się z ~1600 krzeseł
Femour.com
Femour.com, Postacie zwane Flossi stworzone przez Rosalie można zakupić tutaj; budynek ze zdjęcia znajduje się w Düsseldorfie
Femour.com
Femour.com
Femour.com, schody z mozaiką w San Francisco
Femour.com
Femour.com
Femour.com, Bruksela (?)
Femour.com
Femour.com
wawalove.plróg Rozbrat i Książęcej, Warszawa

Oczywiście, niektóre prace to projekty wymagające olbrzymiego zaangażowania, sporych nakładów finansowych i talentu. Ale nie namawiam nikogo, by uzupełniał lukę między budynkami tysiącami krzeseł. Natomiast często wystarczy drobiazg, by miejsce nabrało zupełnie nowego charakteru. Najlepszym na to dowodem są poniższe zdjęcia, które znalazłam na facebookowej stronie miłośników street artu. To schody przed i po malowaniu. Pokolorowano jedynie pionowe fragmenty. To nie jest duża powierzchnia. A efekt? Moim zdaniem - powalający! 


Świat jest piękny, tylko trzeba dać mu szansę pokazać się z najlepszej strony. Dlatego zamiast narzekać na szarość wokół nas, lepiej samemu wyjść z inicjatywą zmian. Jak widać, realizacja nawet najbardziej szalonych pomysłów jest możliwa. Skoro inni mogą, to czemu my nie?
:)

Komentarze

  1. Na pewno są to oryginalne, bardzo ciekawe artystyczne twory:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie dzieła sztuki codziennie mają ogromną widownie i to jest na pewno spora ich zaleta!

    OdpowiedzUsuń