2 listopada 2012

Okrągłe domy

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaka jest definicja domu? Między innymi, jest to budynek, w którym się mieszka. Ale w takim razie, czym jest budynek? Słownik Języka Polskiego określa to tak: "obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród, posiadający fundament i dach". Płynie z tego jeden prosty wniosek: 
Kształt domu jest dowolny.
Artyści bardzo wzięli to sobie do serca. Na świecie jest mnóstwo nietypowych konstrukcji. Zazwyczaj budzą mieszane uczucia. Jednak jedno nie ulega wątpliwości - mało kto chciałby w takim domu mieszkać.

Czy aby na pewno ta niechęć do domów pozbawionych kątów prostych wynika z ich brzydoty? Może po prostu jeszcze się z nimi nie oswoiliśmy? Może to kwestia przyzwyczajenia? Nie od dziś wiadomo, że lubimy to, co znamy. Nie sposób odpowiedzieć na te pytanie jednoznacznie. Więc odłóżmy estetykę na chwilę na bok i zastanówmy się nad konkretnymi plusami owalnych rozwiązań. Jednak nie każdy kształt będziemy brać pod uwagę. Przyjrzymy się domom-kopułom. 

Fizyczne właściwości kopuły sprawiają, że jest ona niezwykle wytrzymała. Równomierne rozłożenie ciężaru sprawia, że żadna część konstrukcji nie jest przesadnie obciążona. Dzięki temu kopuła utrzyma większy ciężar przy mniejszym nakładzie materiałów niż jakikolwiek inny dach. W Polsce mamy dość spokojny klimat, jednak zawsze miło czuć, że nasz dom nie runie przy byle wietrze. Poniżej film przedstawiający dom-kopułę, który przetrwał wielki pożar.


Sama wolałabym mieć w domu więcej światła, więc nie zadowoliłabym się takimi małymi okienkami przywodzącymi na myśl wojskowe bunkry. Niemniej, film daje do myślenia. 

Okrągły dom łatwiej ogrzać. Przy tej samej powierzchni podłogi, ma znacząco mniejszą powierzchnię ścian, przez które może uciekać ciepło. Bardzo łatwo osiągnąć status domu pasywnego i dostać dofinansowanie od państwa w wysokości 50 tys. zł.

Częstym argumentem przeciwko takiej architekturze jest trudność dobrania mebli - jak postawić zwykłą szafę przy okrągłej ścianie? Prawdą jest, że do ustawiania mebli potrzebujemy prostej ściany. Ale kto powiedział, że takich w okrągłym domu brakuje? Wszystkie ściany działowe mogą być idealnie pionowe. To powinno wystarczyć. 

Ceny budowy zaczynają się od 537zł za metr kwadratowy. Oto CENNIK ze strony okragledomy.com. Jej autor opatentował prostą metodę budowania okrągłych domów. Korzystając z ich właściwości wytrzymałościowych, dzięki którym nie trzeba kombinować z silnymi ścianami nośnymi i mocnymi belkami stropowymi, zrezygnował z 'budulca' domu na rzecz samej warstwy ociepleniowej. Ściana domu to po prostu styropian pokryty siatkobetonem - styropian świetnie trzyma ciepło, a dzięki betonowi całość jest bardzo solidna. Przy niewielkiej cenie budowy i w perspektywie dofinansowania od Ministerstwa Ochrony Środowiska, to chyba najtańszy dom w Polsce! Niestety, choć pan Jarosław Podubiński otrzymał patent w 2004 roku, na razie nikt nie ma odwagi zlecić mu budowy takiego domu. 

pkwadrat.com
pkwadrat.com
pkwadrat.com
pkwadrat.com

Na szczęście są też inne metody budowania kopuł i trochę ich już na świecie powstało.

Jak łatwo przewidzieć, artyści jako pierwsi pokusili się o nietypowe kształty swoich domów. Na zdjęciu poniżej znajduje się domek dla gości zbudowany 30 lat temu w Nowym Meksyku (USA). Autorką jest artystka Magennis Bev. Pomieszczenie w spódnicy ma 23m^2.
okragledomy.com
okragledomy.com

Konstrukcja poniżej to dzieło artysty Lukasa Kuhne, wybudowana w Islandii. Składa się z pięciu kopuł o różnej wysokości (łączna powierzchnia to 30m^2). Każda z nich inaczej odbija dźwięki, co daje większe możliwości tworzenia właścicielowi, który jest muzykiem. 


okragledomy.com

Kopuła z butelek. Z zewnątrz taka sobie, ale w środku... Niezwykły witraż!
okragledomy.com
okragledomy.com

A oto dom, którego właścicielem jest Pierre Cardin. 'Maison Bulle' czyli 'Dom Bańka' znajduje się na Francuskiej Riwierze. Zaprojektował go fiński architekt Antti Lovag. Tu wszystko jest okrągłe. Jeśli jednak ktoś potrzebuje linii prostej, wystarczy wyjrzeć przez okno i spojrzeć na horyzont - widok rekompensuje wszystko!
architektura.trendz.pl
architektura.trendz.pl
architektura.trendz.pl

Poniżej dwie propozycje rozkładu pokoi oraz mebli w domu na planie koła. Pierwszy zawiera wewnętrzny ogród, więc nie jest dobrym przykładem domu-kopuły, jednak może podsunąć pewne inspiracje odnośnie rozwiązań przy półkolistej ścianie. 
okragledomy.com
babeczkaa.blox.pl

Na koniec zestawienie zdjęć i wizualizacji. 
www.okraglydomek.pl,
malutki domek ogrodowy
www.okraglydomek.pl
www.okraglydomek.pl
www.okraglydomek.pl
Mieszkanie w kopule może być kilkupiętrowe.
www.okraglydomek.pl
okragledomy.com
Kulisty kształt jest tak wytrzymały, że bez problemu można użyć do budowy domku szkła lub plastiku. 
okragledomy.com
okragledomy.com
okragledomy.com
Może nie jest to dom-kopuła, ale ten obrazek w pewnym stopniu dobrze oddaje możliwości światło-przestrzenne okrągłych domów. Zdecydowanie łatwiej oświetlić wnętrze, gdy okna są ustawione pod różnymi kątami. Przez więcej godzin w ciągu dnia promienie słoneczne trafiają do środka.
okragledomy.com
okragledomy.com
okragledomy.com
okragledomy.com
okragledomy.com 
okragledomy.com
To siedzisko przy oknie wygląda na bardzo wygodne. Wydaje się być idealnym miejscem do czytania książki.
Ten element przekonuje mnie do okrągłych okien.
okragledomy.com 
okragledomy.com

Wnętrza okrągłych domów są według mnie do przeżycia - mamy dość duże możliwości, by urządzić się ładnie i przytulnie. Najwięcej problemów przysparza zewnętrzny wygląd kopuły. Nawet nie chodzi o to, czy nam się podoba, czy nie. Kłopot w tym, że ona nijak nie pasuje do otoczenia. Musielibyśmy wybudować dom w lesie, na zupełnym odludziu. Różne elewacje, różne kolory... nic nie mogło mnie przekonać. Aż pomyślałam o czymś w stylu domów Hobbitów. 

Femour.com, dom Hobbita

Trawa odnajdzie się w każdej okolicy, czyż nie? Więc skoro można przykryć nią zwykły dom...

Femour.com

...to czemu nie okrągły?
okragledomy.comOkrągłe domy to mało popularny temat. Niewiele osób gustuje w takiej architekturze. Jest to jednak ciekawa alternatywa wobec tradycyjnego budownictwa. Rozwiązanie tanie, wytrzymałe i oryginalne. Każdy widział niejeden bardzo brzydki dom z prostymi ścianami, a mimo to nikt nie wątpi w to, że zwykły budynek może być ładny. Więc skąd się bierze nasz brak wiary w możliwość wybudowania pięknego okrągłego domu? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Zachwycamy się nowoczesnymi wnętrzami, ale czy aby na pewno jesteśmy otwarci na innowacje? Czy nie jesteśmy przesiąknięci konserwatyzmem? Jaki kopulasty dom bylibyście w stanie zaakceptować? 

Jestem ciekawa Waszych opinii - napiszcie w komentarzach, co o tym wszystkim sądzicie :)