2 listopada 2012

Okrągłe domy

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaka jest definicja domu? Między innymi, jest to budynek, w którym się mieszka. Ale w takim razie, czym jest budynek? Słownik Języka Polskiego określa to tak: "obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród, posiadający fundament i dach". Płynie z tego jeden prosty wniosek: 
Kształt domu jest dowolny.
Artyści bardzo wzięli to sobie do serca. Na świecie jest mnóstwo nietypowych konstrukcji. Zazwyczaj budzą mieszane uczucia. Jednak jedno nie ulega wątpliwości - mało kto chciałby w takim domu mieszkać.

Czy aby na pewno ta niechęć do domów pozbawionych kątów prostych wynika z ich brzydoty? Może po prostu jeszcze się z nimi nie oswoiliśmy? Może to kwestia przyzwyczajenia? Nie od dziś wiadomo, że lubimy to, co znamy. Nie sposób odpowiedzieć na te pytanie jednoznacznie. Więc odłóżmy estetykę na chwilę na bok i zastanówmy się nad konkretnymi plusami owalnych rozwiązań. Jednak nie każdy kształt będziemy brać pod uwagę. Przyjrzymy się domom-kopułom. 

Fizyczne właściwości kopuły sprawiają, że jest ona niezwykle wytrzymała. Równomierne rozłożenie ciężaru sprawia, że żadna część konstrukcji nie jest przesadnie obciążona. Dzięki temu kopuła utrzyma większy ciężar przy mniejszym nakładzie materiałów niż jakikolwiek inny dach. W Polsce mamy dość spokojny klimat, jednak zawsze miło czuć, że nasz dom nie runie przy byle wietrze. Poniżej film przedstawiający dom-kopułę, który przetrwał wielki pożar.


Sama wolałabym mieć w domu więcej światła, więc nie zadowoliłabym się takimi małymi okienkami przywodzącymi na myśl wojskowe bunkry. Niemniej, film daje do myślenia. 

Okrągły dom łatwiej ogrzać. Przy tej samej powierzchni podłogi, ma znacząco mniejszą powierzchnię ścian, przez które może uciekać ciepło. Bardzo łatwo osiągnąć status domu pasywnego i dostać dofinansowanie od państwa w wysokości 50 tys. zł.

Częstym argumentem przeciwko takiej architekturze jest trudność dobrania mebli - jak postawić zwykłą szafę przy okrągłej ścianie? Prawdą jest, że do ustawiania mebli potrzebujemy prostej ściany. Ale kto powiedział, że takich w okrągłym domu brakuje? Wszystkie ściany działowe mogą być idealnie pionowe. To powinno wystarczyć. 

Ceny budowy zaczynają się od 537zł za metr kwadratowy. Oto CENNIK ze strony okragledomy.com. Jej autor opatentował prostą metodę budowania okrągłych domów. Korzystając z ich właściwości wytrzymałościowych, dzięki którym nie trzeba kombinować z silnymi ścianami nośnymi i mocnymi belkami stropowymi, zrezygnował z 'budulca' domu na rzecz samej warstwy ociepleniowej. Ściana domu to po prostu styropian pokryty siatkobetonem - styropian świetnie trzyma ciepło, a dzięki betonowi całość jest bardzo solidna. Przy niewielkiej cenie budowy i w perspektywie dofinansowania od Ministerstwa Ochrony Środowiska, to chyba najtańszy dom w Polsce! Niestety, choć pan Jarosław Podubiński otrzymał patent w 2004 roku, na razie nikt nie ma odwagi zlecić mu budowy takiego domu. 

pkwadrat.com
pkwadrat.com
pkwadrat.com
pkwadrat.com

Na szczęście są też inne metody budowania kopuł i trochę ich już na świecie powstało.

Jak łatwo przewidzieć, artyści jako pierwsi pokusili się o nietypowe kształty swoich domów. Na zdjęciu poniżej znajduje się domek dla gości zbudowany 30 lat temu w Nowym Meksyku (USA). Autorką jest artystka Magennis Bev. Pomieszczenie w spódnicy ma 23m^2.
okragledomy.com
okragledomy.com

Konstrukcja poniżej to dzieło artysty Lukasa Kuhne, wybudowana w Islandii. Składa się z pięciu kopuł o różnej wysokości (łączna powierzchnia to 30m^2). Każda z nich inaczej odbija dźwięki, co daje większe możliwości tworzenia właścicielowi, który jest muzykiem. 


okragledomy.com

Kopuła z butelek. Z zewnątrz taka sobie, ale w środku... Niezwykły witraż!
okragledomy.com
okragledomy.com

A oto dom, którego właścicielem jest Pierre Cardin. 'Maison Bulle' czyli 'Dom Bańka' znajduje się na Francuskiej Riwierze. Zaprojektował go fiński architekt Antti Lovag. Tu wszystko jest okrągłe. Jeśli jednak ktoś potrzebuje linii prostej, wystarczy wyjrzeć przez okno i spojrzeć na horyzont - widok rekompensuje wszystko!
architektura.trendz.pl
architektura.trendz.pl
architektura.trendz.pl

Poniżej dwie propozycje rozkładu pokoi oraz mebli w domu na planie koła. Pierwszy zawiera wewnętrzny ogród, więc nie jest dobrym przykładem domu-kopuły, jednak może podsunąć pewne inspiracje odnośnie rozwiązań przy półkolistej ścianie. 
okragledomy.com
babeczkaa.blox.pl

Na koniec zestawienie zdjęć i wizualizacji. 
www.okraglydomek.pl,
malutki domek ogrodowy
www.okraglydomek.pl
www.okraglydomek.pl
www.okraglydomek.pl
Mieszkanie w kopule może być kilkupiętrowe.
www.okraglydomek.pl
okragledomy.com
Kulisty kształt jest tak wytrzymały, że bez problemu można użyć do budowy domku szkła lub plastiku. 
okragledomy.com
okragledomy.com
okragledomy.com
Może nie jest to dom-kopuła, ale ten obrazek w pewnym stopniu dobrze oddaje możliwości światło-przestrzenne okrągłych domów. Zdecydowanie łatwiej oświetlić wnętrze, gdy okna są ustawione pod różnymi kątami. Przez więcej godzin w ciągu dnia promienie słoneczne trafiają do środka.
okragledomy.com
okragledomy.com
okragledomy.com
okragledomy.com
okragledomy.com 
okragledomy.com
To siedzisko przy oknie wygląda na bardzo wygodne. Wydaje się być idealnym miejscem do czytania książki.
Ten element przekonuje mnie do okrągłych okien.
okragledomy.com 
okragledomy.com

Wnętrza okrągłych domów są według mnie do przeżycia - mamy dość duże możliwości, by urządzić się ładnie i przytulnie. Najwięcej problemów przysparza zewnętrzny wygląd kopuły. Nawet nie chodzi o to, czy nam się podoba, czy nie. Kłopot w tym, że ona nijak nie pasuje do otoczenia. Musielibyśmy wybudować dom w lesie, na zupełnym odludziu. Różne elewacje, różne kolory... nic nie mogło mnie przekonać. Aż pomyślałam o czymś w stylu domów Hobbitów. 

Femour.com, dom Hobbita

Trawa odnajdzie się w każdej okolicy, czyż nie? Więc skoro można przykryć nią zwykły dom...

Femour.com

...to czemu nie okrągły?
okragledomy.comOkrągłe domy to mało popularny temat. Niewiele osób gustuje w takiej architekturze. Jest to jednak ciekawa alternatywa wobec tradycyjnego budownictwa. Rozwiązanie tanie, wytrzymałe i oryginalne. Każdy widział niejeden bardzo brzydki dom z prostymi ścianami, a mimo to nikt nie wątpi w to, że zwykły budynek może być ładny. Więc skąd się bierze nasz brak wiary w możliwość wybudowania pięknego okrągłego domu? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Zachwycamy się nowoczesnymi wnętrzami, ale czy aby na pewno jesteśmy otwarci na innowacje? Czy nie jesteśmy przesiąknięci konserwatyzmem? Jaki kopulasty dom bylibyście w stanie zaakceptować? 

Jestem ciekawa Waszych opinii - napiszcie w komentarzach, co o tym wszystkim sądzicie :)

Komentarze

 1. Piekne. Na jakiejś stronie którą nie pomne widziałem podobne obrazki. Pierwsze wrażenie było pozytywne z czasem jednak nachodzily rożne wątpliwości.
  W dalszym ciągu myślę o takich konstrukcjach, kto wie, może kiedyś.

  Budowa kopul sprawi ze powstaną pomysły mebli do krzywych ścian. Najważniejszym meblem jest łóżko, wiem ze sa okrągle, są okrągle stoly. To mogą i blaty kuchenne itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat blaty kuchenne można zrobić na wymiar. Wydaje mi się, że większym problemem są wolnostojące szafy i regały. Ciężko zamontować na takiej ścianie zwykłą półkę. Jednak jest wiele sposobów, aby sobie jakoś z tym poradzić. Szczególnie, że przy dużych kopułach te nachylenia są stosunkowo niewielkie. Jednak nie da się ukryć - nietypowy dom wymaga nietypowych rozwiązań :)

   Usuń
  2. Jak dobrze zaprojektujesz to na ścianach z oknami (zewnętrznych) nie ustawiasz mebli! Jeśli dom ma promirń około 6 m łuk jet na tyle prosty że możesz sobie ustawiać co chcesz. Półki planujesz na ścianach działowych. Pokaż mi mieszkanie lub dom w którym wszystkie meble stoją na ścianach okiennch. Za schematycznie myślicie. Mieszkam w okrągłym domu i nigdy bym nie chciał mieszkać w kwadraciaku. Bo kwadraty są bez sensu. Same straty.

   Usuń
  3. Nie chodzi o to, by wszystkie meble stały na ścianach zewnętrznych, ale część. Właściwie we wszystkich domach, jakie znam, jakieś meble stoją przy ścianach zewnętrznych, łącznie z naszym. Na pewno da się od tego odejść, ale nie da się ukryć, że jest to na swój sposób wymagające.

   Usuń
 2. Twój blog został wyróżniony:
  http://mummy-lifestyle.blogspot.com/2012/11/wyroznienie-liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za wyróżnienie :) Jest mi niezmiernie miło!
   Na pytania najchętniej odpowiedziałabym od razu, natomiast nie mam jeszcze pomysłu na listę jedenastu mało popularnych blogów, które chciałabym polecić. Zastanowię się i wtedy napiszę o wszystkim na raz.
   Jeszcze raz bardzo dziękuję! :)

   Usuń
 3. toptrendymeble-pl22 listopada 2012 07:44

  boskie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. pawdopodobnie takie domy mają piekne wnetrza, sklepienie jak w planetaium. Jak zrobić w nim niebo nocą? W planetaium bylem lata temu. Wywarlo wrazenie. Zamieszkac pod takim niebem, i ognisko na sodku? Pies bedzie wyl

  OdpowiedzUsuń
 5. okrągle jest piekne. Moja dziewczyna jest bardzo okrągła. To zwiastowanie nowego zycia. Człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kilka miesięcy temu "odkryłem" okrągłe domy i od razu się w nich zakochałem :-) Już wiem na co przeznaczyłbym wygraną w totolotka - wybudował bym w pięknym miejscu dom dla siebie i całe osiedle domów przeznaczonych pod agroturystykę połączoną z miejscem na warsztaty z rozwoju osobistego i medytacje :-) Na razie to tylko marzenia, ale mocno wierzę, że kiedyś się spełni :-) Pozdrawiam wszystkich zauroczonych okrągłymi domami :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...no to moze cos razem wymyslimy,bo ja tez o tym mysle- ale nie mam z kim. Oczywiscie mysle o tym osiedlu domkow

   Usuń
  2. No witam serdecznie! Miło mi,że jest ktoś, kto też chce budować okrągłe domy i w nich mieszkać :-) Pomimo, że na początku jest to marzenie :-) Może razem wymyślimy jak to zrealizować :-) Serdecznie zapraszam do kontaktu :-) Mój mail: gonzo_33@o2.pl. Serdecznie pozdrawiam!

   Usuń
 7. ciekawe projekty tych domów :)

  OdpowiedzUsuń
 8. domy okrągłe po prostu, są po stronie natury

  OdpowiedzUsuń
 9. Dom taki chciałam zbudować w roku 1993 niestety nie dostałam pozwolenia ale teraz mam zamiar to zrobić.To było nasze marzenie Mąż oglądał okrągły dom arch. Lipińskiego (tego samego od spodków na Śnieżce). Byliśmy zauroczeni. Ten dom stoi od 1962r w Polsce we Wrocławiu. Chociaż jestem po 60 -tce to jeszcze go wybuduję. Właśnie się do tego przygotowujemy technicznie aby móc go zrealizować w przyszłym roku. Pozdrawiam wszystkich, którzy marzą. To można zrealizować lidka

  OdpowiedzUsuń
 10. Woow! ale niesamowite i ciekawe projekty! Bardzo podobają mi się te z trawą na dachu, ale czy to nie przepuszcza wilgoci do wnętrza domu? Chciałabym taki duuuuży okrągły domek najlepiej usytuowany wokół placu pełnego zieleni! Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia!

  OdpowiedzUsuń
 11. ESKIMOSI OD TYSIECY LAAT MIESZKAJA W DOMACH KOPULOWYCH-IGLOO,CHYLI BYKI MODRZEJSI OD NAJTEZSZYCH ARCHITEKTOW.DOMY KOPULOWE SA PIEKNE.JEST ZASADNICZA SPRAWA,MIANOWICE CO POWIEDZA SASIEDZI ZZA PLOTA KTORZY WLASNIE SKONCZYLI BUDOWE DOMU ALA DWOREK SZLACHECKI.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo mi się podobają te domy, zwłaszcza ten pierwszy. Choć mnie na taki stać nie będzie, będę miała raczej klasyczny ale własny. Już się buduje i teraz zaczynam myśleć o instalacji elektrycznej. Tutaj zamierzam sobie wszystko zamówić https://www.interblue.pl/gniazda-wlaczniki-i-akcesoria/wylaczniki-i-wlaczniki/ , z tego co patrzyłam sklepy internetowe pod tym względem są lepsze, tańsze niż stacjonarne. A wy gdzie kupujecie?

  OdpowiedzUsuń
 13. Marzę o okrągłym domu od kiedy się dowiedziałam, że takie istnieją. A co do małych okienek i braku światła to podobno nie do końca tak jest. Jeśli na dachu jest świetlik oświetlający od góry pomieszczenia, wtedy okazuje się że w środku taki dom jest doskonale oświetlony mimo malutkich okienek 😉

  OdpowiedzUsuń