16 listopada 2012

Ludwin na ścianie

W każdym domu znajdziemy jakiś obraz na ścianie. Jednak czy interesujemy się sztuką? Chodzimy na wernisaże? Znamy nazwiska malarzy? Myślę, że warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej. Odpowiedni malunek może zupełnie odmienić nasze wnętrze.

Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić wybitnego polskiego malarza, Krzysztofa Ludwina. Z wykształcenia jest architektem, jednak sławę zyskał dzięki swoim przepięknym akwarelom. Szczegółowo zaznaczone detale architektoniczne, niezwykłe barwy, mistrzowska gra świateł. Rewelacyjnie oddany charakter ulic. Zwróćcie uwagę na takie szczegóły, jak znaki drogowe, napisy, szyldy - to dość rzadko podkreślany, a zarazem bardzo istotny element miejskiego krajobrazu.

Krzysztof Ludwin mieszka w Krakowie. Tam wykłada i tam powstaje większość jego dzieł. Na szczęście, artysta dużo podróżuje, więc na swoich obrazach przedstawia również malownicze włoskie miasteczka, polskie góry, francuską stolicę... Jego prace są doceniane na całym świecie. PRATIQUE DES ARTS zaliczyło Ludwina do grona 50. najlepszych współczesnych akwarelistów.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tych obrazów. Niestety, skany nie oddają głębi barw i całej palety kolorów użytych przez malarza. Nie widać też, że są to prace sporego formatu, co wcale nie jest typowe dla tej techniki malarskiej. Dlatego zachęcam, by zajrzeć do galerii i obejrzeć dzieła na żywo. Warto także zaglądać na stronę internetową artysty, www.ludwin.pl, gdzie pojawiają się najświeższe informacje o wernisażach. Wystawy organizowane są zarówno w polskich miastach (Kraków, Kazimierz Dolny, Rzeszów, Nowy Sącz...), jak i za granicą.

Choć w dorobku artysty znajdziemy także portrety i pejzaże, dzisiaj przyjrzymy się jedynie miejskim akwarelom.


www.igrateney.ru

www.ludwin.pl, Droga do pracowni

www.igrateney.ru

www.4beauty.com

www.okn.edu.pl

www.kerstengallery.com.pl
www.kerstengallery.com.pl

www.ludwin.pl, Ostatnie dni jesieni w Krakowie

www.ludwin.pl, Zaułek Niewiernego Tomasza

Co sądzicie o powyższych pracach? Czy takie spojrzenie na miejską rzeczywistość Wam odpowiada? 
Tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w malowaniu i przekonać się, jak trudną sztuką jest akwarela, odsyłam do książki Krzysztofa Ludwina "Nauka malowania akwarelą".
Miłego weekendu! :)


Komentarze

 1. Piękne akwarele :))Posiadam kilka w domu i muszę się z Tobą zgodzić że dodają charakteru wnętrzu:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam akwarele......Co ja bym dala żeby mieć choć jedną taką piękną pracę.....Cudowne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba po prostu: kupić taką akwarelę lub samamu namalować. :)

   Usuń
 3. Wspaniałe są. Pełne ciepła i ekspresji.

  OdpowiedzUsuń