12 listopada 2012

Łazienki

Już w XIII wieku budowano przy zamkach wieże latrynowe. Choć był to dobry początek, rozwój toalet nie przebiegał dalej zbyt prędko. W 1937 roku nadal tylko 9,9% domów w polskich miastach było zaopatrzonych w wodociąg, kanalizację, elektryczność lub gaz. Na wsi nawet nie robiono badań - było oczywiste, że tam nic nie ma. 
To było niecałe sto lat temu! Mimo wszystko, to dość niedawno. 
A dzisiaj, choć podłączenie do kanalizacji wcale nie jest takie oczywiste (2002: 92% w miastach, 73% na wsi), to jednak pozostali korzystają z szamba, a inne formy radzenia sobie z nieczystościami prawie nie występują. Gdy potrzebujemy skorzystać z toalety, nie musimy wychodzić z domu. Łazienka za ścianą to zupełnie naturalna sprawa. 

Nie da się ukryć, że ostatni wiek przyniósł nam prawdziwą rewolucję łazienkową!

Podczas, gdy kuchnie i salony urządzamy od dawna, łazienki w dzisiejszej formie są absolutną nowością. Także warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dobrze przemyśleć układ, oświetlenie, kolorystykę, wentylację... Wykorzystajmy możliwości i sprawmy, aby nasza łazienka bardziej przypominała królewski pokój kąpielowy niż obskurną latrynę. Czasem drobiazgi mogą zdziałać cuda :)

Mnie od pewnego czasu zachwycają okna w łazienkach. Mieszkając od urodzenia w mieście przyzwyczaiłam się do kąpania przy sztucznym świetle. Wydawało mi się to normalne i praktyczne - przynajmniej nikt nas nie będzie podglądał. Ale przy takim wyborze okien, jaki jest na rynku, spokojnie można się na coś zdecydować. Matowa szyba, mniejsza powierzchnia, wyżej zamontowane. Chcieć to móc! A patrząc na takie zdjęcia, jak to poniżej... chcę!

bajkowewnetrza.blogspot.com

Proste połączenie dwóch kolorów: turkusowego i białego. Jedna ściana w barwnych płytkach dała bardzo miły dla oka efekt.
bajkowewnetrza.blogspot.com

Niewielkie okienko w niedużej łazience. Na ścianach stylowe prostokątne białe płytki, a na podłodze terakota imitująca drewno. Do tego roślina, na którą dzięki oknu możemy sobie pozwolić.
www.facebook.com/KrolestwoLazienek


Oprócz zwykłego okna, jest jeszcze jedno, zdecydowanie nietypowe. Świetlik w suficie nad wanną wygląda tu super! Możemy się myć w blasku słońca, pod chmurami, patrząc na gwiazdy. Rewelacyjne rozwiązanie!
www.facebook.com/KrolestwoLazienek

Łazienka w klimacie wakacji. Świeczki, aromatyczny olejek, gorąca woda i mamy urlop przez cały rok.
www.facebook.com/KrolestwoLazienek


Poniższe rozwiązanie dobrze łączy wannę o pięknym kształcie i drewniany element w postaci półki. Drewno nadaje łazience przyjemnego charakteru. Dzięki takim meblom pomieszczenie nabiera charakteru zwykłego pokoju, sprawiając, że chce się tam przebywać jak najdłużej. Gdyby nie zamocowano nad wanną tej półki, nie byłoby gdzie odłożyć mydła. Jest to połączenie nie tylko estetyczne, ale też wyjątkowo praktyczne.
www.facebook.com/KrolestwoLazienek

Przestronny prysznic z solidną półką na szampon i murkiem, na którym można przysiąść myjąc nogi. To lubię!
bajkowewnetrza.blogspot.com

Kąpiel czy ulubiony serial? Teraz można to połączyć. Oto łazienka z telewizorem:
bajkowewnetrza.blogspot.com

Szeroka umywalka dla dwóch osób, wielkie lustro i cudowna symetria. Do tego drewniane szafki i dodatkowa półka na wysokości oczu na najczęściej używane kosmetyki. Pięknie i wygodnie! Jest też okno, na nim kwiatek, pod nim wanna, a zaraz obok dobrze doświetlony prysznic. Wspaniała łazienka :)
bajkowewnetrza.blogspot.com

bajkowewnetrza.blogspot.com


A jakie Wy macie łazienki? Jesteście z nich dumne czy marzycie o innych?

Komentarze

 1. Nie lubię łazienek bez okna, bo czuję się klaustrofobicznie, zwłaszcza jak jest w nich kiepska wentylacja. Ze swojej łazienki jestem zadowolona, ale już wiem, że gdybym miała ją teraz przemodelować, to bym się zdecydowała na coś innego.

  OdpowiedzUsuń
 2. w mój gust najbardziej trafia łazienka z pierwszego zdjęcia kobieco, romantycznie ponadczasowo :))
  zapraszam na nowy post
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnia łazienka jak najbardziej odpowiada mojemu stylowi ;) duża, dobrze oświetlona i spora wanna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że nie mam możliwości mieć okna w łazience. ;)

  OdpowiedzUsuń