6 września 2012

Meksyk w domu

allegro.pl
Choć styl skandynawski ciągle na topie, postanowiłam przedstawić Wam zupełnie odmienne klimaty. Moja przyjaciółka wkrótce wraca z kolejnej wyprawy do ukochanego Meksyku, więc jest to dość dobry powód, by przyjrzeć się bliżej tamtym regionom. Chyba każdy wie, że należy spodziewać się teraz dużej ilości intensywnych barw, żółtych i czerwonych ścian, bogatych wzorów i motywów roślinnych... więc przejdźmy od razu do zdjęć, by móc po prostu to poczuć!
fecielo.com/mexico
particularaesthetic.blogspot.com lub "Mexico Style" by Taschen
papilot.pl lub "Mexico Style" by Taschen
mojblok-mika.blogspot.com
mojblok-mika.blogspot.com
taschen.com
taschen.com
taschen.com
taschen.com
sztuka-wnetrza.pl
sztuka-wnetrza.pl
sztuka-wnetrza.pl
sztuka-wnetrza.pl
sztuka-wnetrza.pl
taschen.com
taschen.com
www.lifestory.pl lub "Mexico Style" by Taschen
www.polaca.fotolog.pl 
Pora na detale, ze szczególnym uwzględnieniem ceramiki meksykańskiej "Talavera". Jej wczesna produkcja  inspirowana była sztuką hiszpańską. To dość naturalne i nikogo nie powinno dziwić. Ale czy wiedzieliście, że na przełomie XVI i XVII wieku w wyniku handlu z Azją, twórcy ulegli wpływom chińskim? Wtedy rozpowszechniło się malowanie białych powierzchni niebieskimi wzorami. Jednak, na szczęście, cały czas ceramika meksykańska zachowywała swój niepowtarzalny oryginalny charakter. Jak widać poniżej, łączenie motywów i dekoracji pochodzących z różnych kultur bardzo dobrze Meksykanom wychodzi.
www.sztukameksyku.pl
Czy te naczynia nie przypominają Wam trochę ceramiki z Bolesławca?  Źródło: www.sztukameksyku.pl
www.sztukameksyku.pl
http://www.kolorymeksyku.pl/
http://www.kolorymeksyku.pl/
http://www.kolorymeksyku.pl/
http://www.kolorymeksyku.pl/
Te umywalki nie robią takiego wrażenia, jak ceramiczne, jednak gdybyśmy zdecydowali się na pstrokate kafle, taka jednolita miedź pomoże utrzymać w łazience harmonię. Źródło zdjęć: http://www.kolorymeksyku.pl/

http://www.kolorymeksyku.pl/
Wciąż jesteśmy w temacie kolorowych talerzy,  o których pisałam ostatnio :) źródło: obiezyswiat.org
Jeśli komuś meksykański styl szczególnie przypadł do gustu, polecam "Mexico Style" Angeliki Taschen. To poręcznego formatu album ze zdjęciami wnętrz, domów i ogrodów. Bardzo przyjemny układ. Może nie do końca intuicyjny, ale to nie ma istotnego znaczenia. Ta książka to pewnego rodzaju arcydzieło i nie pozostaje nam nic innego niż tylko ją podziwiać. Klimat fotografii pozwala odpłynąć myślami w dalekie kraje... Również pozostałe pozycje z tej serii są godne uwagi. Polecam!
www.lifestory.pl/ksiegarnia

Komentarze

 1. podobają mi się takie kolorowe meksykańskie elementy. łazienka w tym stylu jet czadowa!co prawda, komponują się zapewne jedynie z rejonami gdzie jest/ bywa ciepło. gdybym postanowiła emigrować do Norwegii, minusowe temperatury i wnętrze tego typu, jakoś ze sobą nie współgrają!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, architektura jest bardzo uzależniona od klimatu. Na szczęście u nas, w Polsce, możemy pozwolić sobie na mały misz-masz kulturowy :)
   Wspomniałaś o łazience - to takie pomieszczenie w domu, które może być zupełnie różne od reszty. Jest na tyle oddzielone, i na tyle inne, że nawet w Norwegii mogłabyś sobie pozwolić na pstrokatą mozaikę pod prysznicem ;)

   Usuń