23 sierpnia 2012

Najpiękniejsza biel

Białe wnętrza w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Możliwe, że nigdy ten kolor nie był tak dobrze postrzegany, jak dziś. Przynajmniej nie w Polsce. Najpierw mieliśmy drewniane domy, kolorowe kamienice, zamki pełne arrasów na ścianach, drewniane meble, różne obrazy... Secesja bieli również nie sprzyjała. PRL jak to PRL - nie zawsze była możliwość upolowania tego, co się chciało. Dopiero ostatnie 20 lat to kolorowy wybuch. Olbrzymi, wręcz nieskończony wybór barw i rodzajów farb. Mnóstwo mebli w każdym kolorze i w coraz lepszych cenach. Możemy cieszyć się kolorami do upadłego. I właśnie wtedy coraz więcej osób zaczęło docenić biel i wszystkie jej atuty! Jakie to życie jest przewrotne ;)

O tym, jak dobrze prezentują się białe wnętrza pełne kolorowych dodatków, pisałam TUTAJ. Dzisiaj skupimy się na pomieszczeniach w tylko jednym kolorze, w kolorze śniegu.

Z pewnością do takiej wizji domu jest przekonana autorka bloga bialewnetrze.blogspot.com. Chociaż, jak sama wskazuje, tutaj projektant chyba trochę przesadził. "[...] jest chyba zbyt monotematycznie - absolutnie każdy element tego salonu jest biały... Aż strach tam wejść, żeby czegoś nie pobrudzić" pisze. 


Aby ożywić trochę wnętrze, autorka bloga, Joanna Węgrzynowska proponuje dodać trochę roślin i, ewentualnie, jakiś zielony element. W tym przypadku kolorowym dodatkiem okazało się obicie krzeseł.
 

W miesięczniku Weranda nr 5/2010 znalazłam takie mieszkanie:
Tutaj biel już nie jest taka straszna, jak na pierwszych dwóch zdjęciach. Jest przytulnie i elegancko. Taka kolorystyka nadaje wnętrzu lekkości i optycznie je powiększa. Poniżej zdjęcia apartamentu znajdującego się na warszawskiej Pradze (Weranda nr 10/2010). Właściciele chcieli czuć się, jak we francuskiej kamienicy. Na podłodze czarno-białe płytki i wiekowe deski, ściany białe, a przy suficie sztukateria. Jak Wam się podoba?

Jeszcze trzy białe kuchnie. Pierwsza z Werandy nr 10/2010, druga z IKEA Family Live jesień 2011, a trzecia ze strony deccoria.pl.
Na koniec przegląd biało-szarego asortymentu wg Elle Decoration 10/11 2010 i IKEA Family Live 2011:

Co sądzicie o takich wnętrzach? Mają klimat? Czy może uważacie, tak jak ja, że jednak lepiej wprowadzić do mieszkania trochę barw? Jedno nie pozostawia wątpliwości - ten kolor nie definiuje charakteru domu i pozostawia nam bardzo dużo swobody. Tak jak widzieliście powyżej - wszystko w jednym kolorze, lecz każde mieszkanie inne. Gdy kolory nie odciągają naszej uwagi, zwracamy większą uwagę na kształty. W takim wnętrzu najlepiej wyeksponujemy nasze pastelowe dodatki. Poza tym, białe ściany najłatwiej przemalować, a dla białej kanapy najłatwiej dobrać kolorowe poduszki. Nie dziwi mnie, że biały (razem z turkusowym) jest teraz najmodniejszym kolorem.

Komentarze