18 lipca 2012

Plisy

Moim najnowszym odkryciem są plisy.

Rolety tkaninowe dzielą się na rolety w kasetach (po obu stronach okna jest listewka, która przytrzymuje materiał, więc nawet gdy uchylimy okno, roleta cały czas przylega do szyby), rolety wolnowiszące, rolety rzymskie (są robione z dowolnego materiału, mogą zwijać się na różne udziwnione sposoby, ale rzymska klasyczna zwija materiał w zwykłą harmonijkę, lecz bez gniecenia materiału w zgięciach, jak tu) i właśnie rolety plisowane.
Co wyróżnia te ostatnie?
Można je dowolnie ustawiać, przesuwać tkaninę zarówno od dołu, jak i od góry. Takiej opcji nie daje nam żadna inna zasłona okienna!
Animacja przedstawiająca działanie plis oraz różne warianty montażu TUTAJ.

Kolejną zaletą plis jest możliwość zastosowania ich w oknach o nietypowych kształtach, np. trapezy, trójkąty, półokręgi itp. Zobaczcie sami:

Niestety, nie zawsze jest to w 100% estetyczne. Okna o kształcie pięciokątów są dzielone na trapez i prostokąt, a pomiędzy nimi montuje się ruchomą belkę. Pod światło bardzo rzuca się to w oczy.
Oczywiście, nie zawsze cień na materiale wygląda źle - najlepszym tego przykładem jest zdjęcie z trójkątnymi oknami. Jednak na zdjęciu po lewej cień mnie razi. Może to kwestia gustu, a może symetrii...


To co wiemy o roletach plisowanych?
  • nie kurzą się aż tak jak żaluzje (i łatwiej je przetrzeć szmatką)
  • większa liczba możliwych ustawień, niż w przypadku tradycyjnych rolet
  • możliwość zastosowania na nietypowych oknach
  • możliwość zastosowania tkaniny częściowo przepuszczającej światło oraz tkaniny nieprzepuszczającej światła jednocześnie na jednym oknie (wariant dzień-noc)
  • łatwy montaż i demontaż (nie ma problemu z myciem okien)
  • przystępna cena (na okno 80x120 spokojnie coś sobie znajdziemy poniżej 200zł; na stronie sunrol.pl decydując się na najtańszy materiał zapłacimy ok.130zł)
Zdecydowana większość argumentów przemawia za wyborem rolet plisowanych.


A spotkaliście się kiedyś z taką folią na okna jak poniżej?

Przyznajcie sami, czy plisy nie byłyby lepszym rozwiązaniem? 
Są zdecydowanie bardziej eleganckie.
Spójrzcie:


Jeśli macie jakieś spostrzeżenia odnośnie plis, może dostrzegacie ich wady, o których ja nie wspomniałam, piszcie w komentarzach.Więcej zdjęć TUTAJ