Wnętrza ZewnętrzaWnętrza ZewnętrzaWnętrza Zewnętrza

W jaki sposób urządzić aneks kuchenny?

6 czerwca, 2022

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak faktem jest, że obecnie dominują w Polsce kuchnie otwarte lub półotwarte. Częściowo – w przypadku mieszkań w blokach – wynika to z rosnących cen nieruchomości i prób zmieszczenia jak największej liczby pomieszczeń na małym metrażu. Z drugiej strony to również znak, że zmieniły się nasze potrzeby i preferencje co do wspólnego spędzania czasu. Coraz więcej osób rezygnuje z zasiadanych imieninowe kolacje, które wiążą się z prezentowaniem idealnego porządku w salonie i skrzętnym ukrywaniem przed gośćmi kuchennego chaosu. Zamiast tego zapraszamy gości do wspólnego gotowania i nie ukrywamy przed nimi, że przygotowanie przyjęcia wiąże się z chwilowym bałaganem. Dlatego nawet przy budowie dużych domów, w których zrobienie osobnej przestronnej kuchnie nie stanowiłoby problemu, mnóstwo osób decyduje się na połączenie kuchni ze strefą dzienną.

We współpracy z Ceneo.pl przedstawimy kilka sposobów na to, by aneks kuchenny był spójny z salonem i uporządkowany i powiemy, dlaczego jest to tak ważne.

 

Spójność – kolorystyka i materiały

Przy urządzaniu aneksu kuchennego warto zwrócić szczególną uwagę na wybór materiałów wykończeniowych i sprzętów. Jeśli planujesz zamówić zabudowę kuchenną od stolarza, pomyśl, jakie sprzęty w jadalni salonie można by było zaprojektować z tych samych płyt meblowych. Może zamiast dobierać pasującą do reszty wnętrza szafkę RTV, łatwiej będzie zamówić u stolarza mebel na wymiar idealnie dopasowany do szafek kuchennych?

Warto rozważyć również mniej typowe rozwiązania na ścianę nad blatem tzw. fartuch kuchenny. Zamiast klasycznych płytek, które można zastosować inny materiał np. lustro czy  dekoracyjne panele ścienne, które zostaną położone również w innym miejscu strefy dziennej. Przykładowo w mieszkaniu, które możesz zobaczyć poniżej, położono w kuchni te same panele imitujące beton co na jednej ze ścian salonu. Zwróć tylko uwagę na to, by materiał był odporny na zabrudzenia i łatwo się czyścił albo pomyśl o jego odpowiednim zabezpieczeniu. 

Spójrz również na tę kuchnię. Ściany i szafki kuchenne są w tym samym kolorze (dobranym z palety NCS), co sprawia, że mimo prostych form zabudowy kuchennej i mebli z epoki w salonie przestrzeń pozostaje spójna.

 

Sprzęty do zabudowy

Kolejnym sposobem na to, by nadać otwartej kuchni nieco bardziej salonowy charakter, jest wybór urządzeń do zabudowy. O ile w Polsce standardem są zabudowane zmywarki, to już zabudowana chłodziarka nie jest wcale oczywistością. Dlaczego? Lodówki do zabudowy ze względu na swoją budowę mają nieco mniejszą pojemność niż wolnostojące modele. Dlatego wszystko należy ocenić według własnych potrzeb. Może zamiast dużej wolnostojącej lodówki side-by-side bardziej praktycznym rozwiązaniem duża lodówka do zabudowy (sama chłodziarka) i osobna zamrażarka? Na rynku są zamrażarki do zabudowy o różnych wymiarach, które można schować np. pod blatem czy w wysokim słupku obok chłodziarki. Z drugiej strony można wybrać zamrażarkę skrzyniową i postawić ją w spiżarni czy piwnicy. Warto rozważyć różne opcje i nie rezygnować na starcie z lodówki do zabudowy, jeżeli zależy Ci na eleganckim wyglądzie kuchni.

Jeśli to możliwe, schowaj również w szafkach mniejsze AGD np. kuchenkę mikrofalową, toster lub ekspres do kawy. Nie musisz inwestować sprzęty do zabudowy – wystarczy zadbać o gniazdka w zwykłej szafce.

Drugim sprzętem, który warto maksymalnie ukryć jest okap kuchenny. Standardowy przyścienny okap dość mocno zaznacza przestrzeń gotowania, jeśli więc chcesz odwrócić uwagę od zabudowy kuchennej wybierz okap ukryty w szafce, jak na zdjęciu poniżej.

Na jakie okapy zwrócić uwagę, jeśli zależy Ci na płycie w wyspie kuchennej i nie chcesz rezygnować z okapu, a nie podobają Ci się okapy-tuby? Wówczas wybierz okap sufitowy w formie płaskiego prostokąta, który jednocześnie pełni funkcję plafonu oświetlającego blat.

Możesz zapytać “Ale jaki jest cel takiego działania?”, po co to wszystko. Kuchnia jest intensywnie używaną przestrzenią, w której nie da się uniknąć chociaż chwilowego bałaganu. Uspokojenie tej przestrzeni, takie rozplanowanie kuchni, by można było schować jak najwięcej sprzętów i produktów spożywczych sprawia, że siedząc wieczorem w salonie widzimy mniej przedmiotów i możemy się lepiej zrelaksować. Badania pokazują, że duża liczba przedmiotów, którą obejmujemy wzrokiem może zaburzać skupienie i zapamiętywanie. Dodatkowo u kobiet, które mieszkają w zagraconej przestrzeni, zaobserwowano wyższe stężenie kortyzolu (hormonu stresu) we krwi. Dlatego jeśli Twój aneks kuchenny nie jest oddzielony żadną ścianką czy podwyższonym blatem wyspy/półwyspu, zwróć szczególną uwagę na wszystkie rozwiązania, które pomogą Ci szybko sprzątać lub zasłonić chwilowy bałagan.

 

Przeczytaj również:

Wnętrza Zewnętrza

Najnowsze wpisy

Zobacz inne wpisy
usercartmagnifiercrossmenuchevron-down