Wraz z rosnącymi cenami nieruchomości małe kuchnie stają się normą. Wbrew pozorom mała kuchnia może być bardziej wygodna niż duża. Weźmy pod uwagę chociażby trójkąt roboczy. Wiele osób dysponujących dużymi kuchniami ma tendencje do tego, by wszystkie kluczowe sprzęty maksymalnie od siebie odsuwać. W efekcie poświęcają więcej czasu i energii na przemieszczanie się pomiędzy lodówką, zlewem i kuchenką. W małej kuchni, jeśli jest dobrze zorganizowana, gotowanie może być szybkie i wygodne. Dziś zwrócimy Waszą uwagę na mniej oczywiste tematy, które warto przepracować przed zamówieniem nowej zabudowy kuchennej.
Artykuł powstał we współpracy z Ceneo i biurem projektowym Alfa Styl Lublin.
Drzwiczki górnych szafek
Ogromny wpływ na wygodę korzystania z kuchni ma wybór drzwiczek górnych szafek. Sporo osób, projektując kuchnie, kieruje się głównie estetyką i dba np. o to, by podział szafek górnych i dolnych był identyczny. W efekcie np. nad 60-cm zmywarką znajduje się bardzo szeroki, 60 cm front górnej szafki. Korzystając z kuchni musimy wówczas odsuwać się od blatu, by nie uderzyć w otwarte drzwiczki. Zwróćcie na to uwagę u znajomych albo w mieszkaniach, które wynajmujecie na wakacje. Może warto poświęcić lustrzane podziały szafek i zdecydować się na dwa fronty po 30 cm? A może lepiej sprawdzą się u Was fronty otwierane do góry?
Jeśli już jesteśmy przy drzwiczkach, to przejdźmy do uchwytów.
Uchwyty do mebli
W małej kuchni, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest cenny, warto rozważyć minimalistyczne rozwiązania w postaci frontów frezowanych, bez wystających uchwytów. Cześć osób narzeka jednak, że jest to rozwiązanie mnie wygodne, szczególnie jeśli chodzi o otwieranie lodówki czy zmywarki, co wymaga nieco więcej siły.
Mało miejsca zajmują również uchwyty krawędziowe. Wybierając takie uchwyty, zwróćcie koniecznie uwagę na to, czy są odpowiednio zaoblone i nie mają ostrych krawędzi. Jeśli podczas gotowania istnieje ryzyko nabicia sobie siniaka albo zadrapania, to taka kuchnia nie może być wygodna.
Inny problematyczny rodzaj uchwytu to reling. O wystające końcówki uchwytów uwielbiają zaczepiać się kieszenie i szlufki spodni.
Wybór uchwytów do mebli może wpływać również na pojemność szafek. Mając kuchnię w kształcie litery L czy U, należy zadbać o to, by uchwyty szafki nie kolidowały np. z otwieraniem szuflad. Być może konieczne będzie zastosowanie mniejszych szafek i użycie blend, by zapobiec takim kolizjom. Koniecznie więc zmierzcie uchwyty, by sprawdzić, na ile centymetrów odstają od frontów.
Wnioski? Wybierając uchwyty do mebli kuchennych zwróćcie uwagę na to, czy są obłe i gładkie, czy nie mają wystających elementów, o której łatwo się zaczepić i czy nie powodują jakichś kolizji.
Minimalizm
Zanim przejdziecie do organizacji, zastanówcie się, ile naczyń i sztućców tak naprawdę potrzebujecie. Jeśli macie w rodzinie zasadę, że wszelkie imprezy organizujecie poza domem (nikt nie musi gotować i sprzątać, przychodzicie „na gotowe” do restauracji), to może nie potrzebujecie serwisu na 12 osób. A jeśli organizujecie duże przyjęcia w domu, ale maksymalnie 4 razy w roku, to prawdopodobnie nie potrzebujcie mieć wszystkich naczyń pod ręką. Może część z nich możecie przechowywać w specjalnym w szafie w przedpokoju. Zasada jest taka, żeby nie organizować zbędnych rzeczy.
Większy problem może stanowić organizacja zapasów jedzenia. Chyba mało kto ma zawsze w domu taką samą liczbę paczek makaronu czy warzyw. Ale można to ustalić w przybliżeniu i następnie potraktować konkretną półkę czy pojemnik jako ograniczenie.
Przykład:
W kategorii „puszki i słoiki” możesz ustalić, że maksymalnie będziesz mieć w jednym czasie 2 puszki krojowych pomidorów, 2 puszki fasoli, 2 puszki tuńczyka i po jednej puszce kukurydzy i groszku, jeden słoik ciecierzycy i 3 różne dżemy. Przeznaczasz na nie konkretną szafkę czy szufladę i traktujesz ją jako ograniczenie – nie kupujesz więcej produktów niż jesteś w stanie zmieścić.
Mała kuchnia – organizacja
W małej kuchni szczególną rolę odgrywają różnego rodzaju organizery, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Świetnie sprawdzają się np. półki wstawiane albo dodatkowe półki, które można zawiesić na istniejących, dzięki którym można zapobiec marnowaniu wysokości szafki.
Jak wiecie, we Wnętrza Zewnętrza jesteśmy zwolennikami szuflad. Organizery do szuflad, to nie tylko organizery na sztućce z podziełem na łyżki, noże, widelce, większe noże i łyżeczki. To również specjalne tacki, na których można poukładać w poziomie słoiczki z przyprawami. Separatory, dzięki którym możemy oddzielić np. folie, papiery do pieczenia od ściereczek – bo przecież prawdopodobnie trudno będzie wygospodarować osobną szufladę na każdą kategorię rzeczy.
Małe AGD
Jedną z najważniejszych zasad w projektowaniu małych kuchni jest zapewnienie odpowiedniej wielkości blatu roboczego. Ale odpowiedzcie sobie szczerze: ile procent blatu roboczego zajmują w Waszej kuchni np. blender, toster czy choćby kosz z owocami?
Różne osoby mają różne style przechowywania. Część z nas woli mieć puste powierzchnie i wszystko poukrywane w szafkach. Inni, jeśli mają pamiętać np. o wzięciu leków, muszą je mieć na wierzchu.
Jeśli chcecie codziennie pić zdrowe koktajle i należycie do osób typu „co z oczu, to z głowy”, możecie potrzebować więcej blatu, po to by mieć wystarczająco dużo miejsca na rzeczy, z których chcecie korzystać codziennie. Tutaj warto rozważyć zrobienie głębszych blatów np. 75 czy 80 cm zamiast typowych 60. Dzięki temu można ustawić toster, wyciskarkę czy puszki z herbatą pod ścianą, mając jednocześnie sporo miejsca na bieżące prace.
Wolicie mieć całkowicie puste blaty? Zadbajcie o miejsce w szafkach na wszelkie sprzęty. Tak, są ludzie, którzy chowają nawet czajniki, gdy z nich akurat nie korzystają. Aby zapewnić sobie więcej miejsca do przechowywania, pomyślcie o wysokiej zabudowie. Decydując się np. na piekarnik w słupku, a nie pod blatem, stracicie co prawda część blatu roboczego, ale zyskacie sporo miejsca do przechowywania nad i pod piekarnikiem. Może w głębokiej szufladzie pod piekarnikiem znajdzie się miejsce na toster, który będziecie wyjmować codziennie rano i chować zaraz po śniadaniu?
Mała kuchnia – wyjdź poza schemat
Jak zawsze zachęcamy do tego, by brać pod uwagę swoje przyzwyczajenia i zwyczaje kulinarne. Ten artykuł i porady znajomych czy stolarzy przefiltrujcie przez własne potrzeby – jeśli coś wymyka się schematom, ale ma służyć Waszej wygodzie, to dobry wybór!
Artykuł powstał przy współpracy z pracownią projektową https://alfastyllublin.pl/