Mieszkania na wynajem nie mają najlepszej opinii. Bywają zlepkiem starych mebli po przodkach właściciela albo zbiorowiskiem najtańszych na rynku mebli i sprzętów. Dziś we współpracy z Ceneo piszemy o kilku sprawach, które warto przemyśleć, przygotowując mieszkanie na wynajem długoterminowy.
Układ funkcjonalny
Najważniejszą kwestia, którą powinieneś ustalić jest „komu będę wynajmować mieszkanie?”. Częściowo determinuje to metraż i układ funkcjonalny mieszkania – salon z aneksem kuchennym będzie pewnie bardziej odpowiedni dla rodziny niż dla kilku studentów, choć mogą oczywiście być i tacy, którzy podzielą się sypialniami i będą mieć wspólną przestrzeń dzienną. Jeśli jednak planujesz remont a w aneksie jest kuchnia, możesz łatwo wydzielić te pomieszczenia. Planujesz większą ingerencję w układ mieszkania? Nie zapomnij o bezpieczeństwie i komforcie przyszłych mieszkańców – pomyśl, czy kuchnia będzie odpowiednio wentylowana, oświetlona, da się w niej łatwo poruszać, nie ma żadnych kolizji i znalazło się miejsce na chociaż niewielki stolik.Nie rezygnuj również na rzecz z miejsca do odstawienia butów i powieszenia okryć wierzchnich. Jeśli myślisz o wynajmie „na pokoje”, warto dodatkowo zadbać o prywatność i bezpieczeństwo lokatorów, wybierając np. drzwi dre z możliwością zamknięcia na klucz. Nie sprawdzą się przesuwane drzwi naścienne, często występujące we wnętrzach loftowych, gdyż są nieszczelne i bardzo łatwo przepuszczają dźwięki. Jeśli masz przeszklone ściany, powieś zasłony, które zapewnią lokatorom więcej prywatności.
Jeśli masz taką możliwość, zorganizuj dwie łazienki kosztem pralni czy składzika. Studenci pewnie nie zabierają ze sobą z rodzinnego całego sprzętu narciarskiego, niekoniecznie będą mieć dużą sztuczną choinkę, więc miejsce do przechowywania sezonowych przedmiotów jest mniej priorytetowa niż kwestia porannych kolejek do łazienki.
Zmywarka, piekarnik or both?
Pod jednym z ostatnich filmów, w którym pokazywaliśmy 17-metrową kawalerkę z lat bez piekarnika, ale z wąską zmywarką, pojawiło się sporo komentarzy, że lepszym wyborem byłby piekarnik. W końcu w kawalerce mieszkają jedna-dwie osoby i nie zużywają zbyt dużo naczyń. Jednak tak naprawdę wszystko zależy od stylu życia i jedzenia przyszłych mieszkańców. Jeśli mieszkanie wynajmie osoba, która korzysta z diety pudełkowej, prawdopodobnie nie będzie potrzebować zmywarki, bo wystarczy jej jeden komplet naczyń, który będzie myć na bieżąco. Są również osoby, które nigdy nie miały zmywarki, są przyzwyczajone do mycia ręcznego, a uwielbiają pieczone warzywa i zapiekanki i co weekend pieką ciasta. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli mieszkanie wynajmie osoba, która dużo gotuje, planuje posiłki, robi meal prep, by ułatwić sobie pracę – wtedy przyda się jej i zmywarka, i piekarnik elektryczny. Słowem – ile osób, tyle preferencji i dyskusje “piekarnik czy zmywarka” w odniesieniu do konkretnego mieszkania na wynajem nie mają większej wartości. Nie ma jednego złotego standardu – jedna osoba będzie potrzebowała dużej lodówki z zamrażarką, inna zadowoli się małą wersją podblatową.
Trzeba założyć, że wynajmujący sami ocenią, których sprzętów bardziej potrzebują i wybiorą mieszkanie z takim wyposażeniem, które bardziej odpowiada ich potrzebom. Jakie drobniejsze AGD warto zapewnić, a które można sobie odpuścić? Na pewno przyda się ogólnodostępny odkurzacz (w szafie w przedpokoju lub w szafie gospodarczej w kuchni), żelazko czy deska do prasowania.
Nie warto chyba inwestować w ekspres do kawy czy mocne blendery – to kuchenne rzeczy o nieco bardziej osobistym charakterze, końcu każdy lubi inną kawę (zresztą nie wszyscy ją piją), a blendery lubią psuć się przy robieniu masła orzechowego czy rozdrabnianiu lodu i mogą wywoływać konflikty „lokator X zepsuł. Udaje, że to nie on. Powinien odkupić”, które mogą pogarszać stosunki między lokatorami i wzmagać ich dużą rotację.
Balkon premium
Ostatni element, o którym warto pomyśleć, przygotowując mieszkanie na wynajem jest balkon. Balkon może pełnić bardzo różne funkcje i jego przygotowanie może przyciągnąć do twojego ogłoszenia konkretny typ lokatorów. Jeśli na balkonie jest popękany beton, w rogu stoi zeszłoroczna choinka i zawilgotniałe pudła o nieznanej zawartości, nie świadczy to dobrze o właścicielu mieszkania. Może to sugerować, że nie dba on dostatecznie o komfort mieszkańców i np. nie zaangażuje się właściwie w sprawę większych awarii w mieszkaniu. Jeśli masz mieszkanie wykończone w wysokim standardzie, pomyśl, czy balkon również ten standard zachowuje. Płytki gresowe w dobrej kondycji czy deski tarasowe sprawią, że balkon będzie dodatkowym atutem.
Potraktuj balkon jako integralną część mieszkania i nie zapomnij o nim w czasie home stagingu. Oczywiście meble balkonowe nie należą do podstawowego wyposażenia mieszkania na wynajem, jednak może uda ci się upolować coś na śmieciarce albo znajdziesz coś w piwnicy? Wybierz meble metalowe albo drewniane (choć te warto co jakiś czas impregnować), plastikowe szybko się niszczą pod wpływem warunków atmosferycznych, zaczynają się kruszyć i nie wyglądają dobrze. Spójrzcie na balkon poniżej. Uwierzylibyście, że znajduje się przy wynajmowanym mieszkaniu?
Kasia, która wynajmuje to mieszkanie od kilku lat wprowadza do wnętrz własne pomysły, meble vintage i jak widać jej metamorfozy nie ominęły również balkonu. Mamy nadzieję, że nasze przemyślenia pomogą Wam urządzić mieszkanie w taki sposób, by mieszkanie było funkcjonalne, komfortowe i szybko znalazło idealnych lokatorów.
Wpis powstał we współpracy z Ceneo.