Jak już wiecie STĄD i STĄD, ostatnio zakończyła się II edycja konkursu Homplexowe Wnętrza. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej niektórym ze zgłoszonych projektów pod kątem szukania ciekawych rozwiązań do łazienki.
Łazienki mają to do siebie, że są bardzo podobne. Można zaszaleć z niektórymi elementami, ale jednak jest bardzo wiele rzeczy, które są wszędzie prawie takie same. Biała muszla klozetowa, biała umywalka, lustro, błyszczące metalowe krany. Poza tym, zmieści się jeszcze ewentualnie pralka. Tak to już jest, że mało kto może się pochwalić naprawdę przestronną łazienką. Skoro więc wyposażenie wnętrza jest wszędzie podobne, porównując projekty, trzeba zwrócić uwagę na każdy detal.
Wystrój, dobrana kolorystyka, to w dużej mierze kwestia gustu. Dlatego dzisiaj zwrócę uwagę przede wszystkim na praktyczne rozwiązania techniczne. Istotne jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Przy projektowaniu tak trudnego pomieszczenia, należy wciąż powtarzać sobie pytanie: z czego korzystam w łazience? Biorąc prysznic, używamy mydła i szamponu. Robiąc pranie, używamy proszków i płynów. Gdzie szczoteczka do zębów, a gdzie szczotka do włosów? Gdzie będziemy gromadzić brudne ubrania? Nawet w hotelowych łazienkach przydają się półki, a co dopiero w domu. Nie można o tym zapominać. Designerskie wnętrze straci cały swój urok, gdy zagracimy je wszystkimi potrzebnymi kosmetykami. Bez szafek się nie obędzie. To tyle na dobry początek. Przejdźmy do konkretów.
PRANIE I PRZECHOWYWANIE
Катерина Жадан |
Zachowanie ciągłości blatu to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie trzeba się obawiać, że coś nam spadnie za pralkę. W powyższym projekcie brakuje mi trochę szafek, jednak doceniam, że autor pomyślał o koszu na ubrania i wadze. Drugi plus za dodatkowe oświetlenie pod prysznicem.
Jakub Pulikowski |
Takie duże szuflady są wygodnym sposobem na przechowywanie rzeczy. Rozwiązują problem wyciągania przedmiotów z końca szafki. Możemy w nich schować również proszki do prania.
Ernest Kośka i Katarzyna Wątły |
Pralka schowana za drzwiami. Nad nią zamontowano półki. Powstałą w ten sposób przestrzeń możemy wykorzystać zarówno do przechowywania proszków, jak i brudnych ubrań. Wystarczy postawić na pralce kosz o odpowiednim kształcie. Za matową szybą nie będzie się rzucał w oczy.
Piotr Dećko |
Piotr Dećko zaproponował wyjątkowo oryginalne rozwiązanie. Pralka została ukryta pod umywalką, a dostęp do niej jest nie od przodu szafki, ale od boku. Bardzo intrygujące! Zastanawiam się, czy akurat tutaj nie zrobiło się zbyt ciasno (dobrze jest móc wyciągać ubrania z pralki bez konieczności siadania na sedesie), niemniej sam pomysł jak najbardziej zasługuje na uwagę.
Katarzyna Kimaczyńska |
Pralka schowana w szafie za przesuwanymi drzwiami. Lustra optycznie powiększają przestrzeń.
Katarzyna Czechowicz |
Gdy nie ma miejsca ani na zwykłe drzwiczki, ani na przesuwane, można zamontować drzwi łamane. Powyższy projekt jest świetnym przykładem ich zastosowania.
Barbara Kurek |
Ta łazienka została zaprojektowana bardzo praktycznie. Szkoda, że szafka przy pralce nie tworzy spójnej całości z szafką pod umywalką, jednak jeśli chodzi o kwestię przechowywania rzeczy, ten projekt zasługuje na wyróżnienie. Jest szafka koło pralki, nad pralką, szuflady pod umywalką, na ścianie obok są haczyki na ręczniki, a nad nimi kolejna szafka. Bardzo, bardzo dobrze pomyślane! Dodatkowe lustro nad wanną i fototapeta sprawiają, że wnętrze wydaje się przestronniejsze niż jest w rzeczywistości. Choć na pierwszy rzut oka to pomieszczenie nie musi wcale zachwycać, to jednak należy mu się uznanie, gdyż jest bardzo rozsądnie zaprojektowane.
Urszula Stelmaszczyk |
Również tutaj przeznaczono dość dużo miejsca na trzymanie rzeczy. W takich szafach zmieszczą się nie tylko rzeczy związanie z praniem, ale również wszelkie środki czystości i spory zapas ręczników czy papieru toaletowego.
Marcin Jaworski |
Ten projekt chyba nie wymaga komentarza. Przesuwane drzwi szafki koło ubikacji, dużo półek, wygodne szuflady pod umywalką. Bardzo funkcjonalne wnętrze! Brawo!
RÓŻNE CIEKAWOSTKI
Kinga Rojek |
Prysznic czy wanna? Nie warto wybierać. Wystarczy zamontować szybkę, jak w projekcie powyżej.
Olga Kuzmenko |
Nieduża łazienka, ale rozsądnie pomyślana. Przeźroczyste drzwi pod prysznic chronią pomieszczenie przed zalaniem, a zarazem nie zamykają przestrzeni. Duże lustro na wprost wejścia również sprzyja wrażeniu przestrzeni. Bardzo dobrze, że zamontowano lampę w prysznicowej wnęce. Bez niej byłoby tam bardzo ciemno.
Aleksandra Zachara |
Wielki prysznic z ceglaną ścianą. To zdecydowanie największa ozdoba tej łazienki!
Hanna Talarek oraz Agnieszka Cichecka |
Oto dwa projekty, w których wprowadzono do łazienki półki na książki. Jest to ciekawe rozwiązanie pomagające ‘udomowić’ to pomieszczenie. O ile nie będzie zbyt wilgotno dla papieru, jestem jak najbardziej za.
Anna Twarogowska |
Czy są wśród nas miłośnicy czarnych łazienek? To zdecydowanie nie jest kolor dla każdego. A już na pewno nie w takich ilościach. Na szczególną uwagę zasługuje czarna muszla klozetowa. Co o niej sądzicie?
Ewa Baran i Magdalena Furyk |
To ładny projekt, jednak nie jestem przekonana do żarówek wiszących tuż przy lustrze. Obawiam się, że nie tylko one same będą mocno raziły nas w oczy, ale również ich odbicie będzie nie do zniesienia.
Barbara Kurek |
To ciekawy projekt wprowadzający do malutkiej łazienki dwie umywalki. Wydaje mi się, że z tej drugiej nie będzie się dało korzystać na stojąco. Zastanawiam się także, jak się będzie korzystać z szuflad, znajdujących się pod nią. Jednocześnie brakuje mi miejsca koło umywalek, chociażby na kosmetyki, których w danej chwili używamy.
Karolina Sorotiuk oraz Djordje Stevanovic i Bogoljub Stankovic |
Na koniec zostawiłam moje ‘ulubione’. Kabina prysznicowa z dość mało komfortowym wąskim wejściem, oraz pusty kąt, do którego nie sposób się dostać, gdyż z jednej strony jest zastawiony wanną, a z drugiej umywalką. Będzie się fajnie sprzątać 😉
A jak Wam się podobają powyższe projekty?
Co sądzicie o proponowanych rozwiązaniach ukrycia pralki w łazience?
Nazwiska autorów pod zdjęciami są jednocześnie linkami do opisu całego projektu na stronie Homplex.pl. Jeśli chcecie przyjrzeć się dokładniej niektórym wnętrzom, odsyłam tam 🙂
Wnętrza Zewnętrza
Piękna i naprawdę stylowa łazienka, o której można powiedzieć naprawdę bardzo wiele! Ja swoją tworzyłam przy pomocy firmy https://www.harimex.pl/salony/ i przyznam, że absolutnie nie żałuje, bo efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania!
Bardzo ciekawe projekty.
Niektóre są naprawdę bardzo ciekawe :)))))
Pozdrawiam
Projekt Katarzyny Kimaczyńskiej bardzo elegancki 🙂
Cegła w domu jestem na tak ! tylko ja widzę ją w projektach łazienek czy kuchni zastanawia mnie utrzymanie czystości na tak chropowatej powierzchni
masz patent na to ?
większość z tych projektów na pewno nie trafiłoby do mojego domu. łazienki może i są praktyczne i nowoczesne, jednak dominująca ciemna kolorystyka sprawia, że wyglądają jak smutne grobowce, w których na pewno nie mogłabym się zrelaksować. ta ceglana wygląda najsensowniej.i niestety to jest to, co pierwsze rzuca mi się w oczy. praktycznych rozwiązań poszukuję na drugim miejscu. a jeśli chodzi o ciemne kolory, to z tego co pamiętam, podobała mi się łazienka w czekoladziarni koło politechniki. co prawda nie było tam wanny i pralki, ale zapamiętałam ten ciemny odcień zieleni w połączeniu z drewnem ( o ile moja wyobraźnia czegoś nie dodała) i gdybym miała mieć coś ponurego, to w te klimaty.o!
ja bym nie umiała się zdecydować, chyba najlepsze cuda pokazałaś 🙂 jednak, moje serce zawsze kradną dwie rzeczy : ciepło, które daje drewno i przede wszystkim czerwona cegła, dlatego pewnie, którąś łazienkę z czerwoną cegłą bym wybrała 🙂
Wszystkie te projekty są wyjątkowe:) A pomysł na 2w1 czyli wannę i prysznic jest jak najbardziej trafiony:) Pozdrawiam:)
podoba mi siępierwsza aranżacj i pomysł ze szklanymi drzwiami które zakrywają co trzeba