Znaczne ochłodzenie, które nastąpiło po wyjątkowo ciepłym wrześniu sprawia, że pewnie w wielu mieszkaniach rano pada zdanie “ciekawe, czy włączyli już grzejniki”. We Wnętrza Zewnętrza jesteśmy bardzo ciepłolubni, więc z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie sezonu grzewczego. A w tym oczekiwaniu zapraszamy do zapoznania się z kilkoma inspiracjami na grzejniki łazienkowe, w których zimne poranki, po wyjściu spod prysznica, wyjątkowo dają się we znaki. Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.
Grzejnik łazienkowy – gdzie go umieścić
W mieszkaniach deweloperskich grzejniki są już zwykle zamontowane. Oczywiście część osób decyduje się na wymianę, jednak przy ogromnych wydatkach na urządzanie mieszkania często zostawiamy grzejniki takie, jakie są, by nie dokładać sobie pracy i nie rozciągać jeszcze mocniej budżetu. I to jest okej. Warto jednak na etapie poprawek lokatorskich zastanowić się nad umiejscowieniem kaloryferów – może przesunięcie grzejnika o 30 centymetrów pozwoli zmieścić większą szafę? Przesunięcie gniazdek czy grzejników przez dewelopera na etapie budowy to opcja znacznie szybsza i tańsza niż zlecanie tego fachowcom już po odbiorze mieszkania.
Szczególnie istotne jest dobre umiejscowienie i rozmiar grzejnika w łazience, które zwykle są niewielkie – każdy centymetr może wpływać na wygodę korzystania z tego pomieszczenia. Jeśli deweloper zamontuje grzejnik, który odstaje od ściany aż 30 cm, w łazience może być po prostu ciasno – wymiana kaloryfera na płytszy model jest wówczas bardzo rozsądnym wyborem.
Grzejnik łazienkowy pod prysznicem
Grzejniki łazienkowe można umieścić pod prysznicem – takie rozwiązanie pokazywaliśmy Wam w mieszkaniu na poddaszu w warszawskiej kamienicy.
Oczywiście to rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w dużych kabinach (np. 160×80) albo w prysznicach typu walk-in. Umieszczenie grzejnika naprzeciwko baterii prysznicowej sprawia, że mamy pod ręką ciepły ręcznik, a z drugiej strony ręczniki są chronione przed zalewaniem.
Oczywiście nie ma obowiązku suszenia ręczników na grzejniku – jeśli zdecydujecie się na inne wieszaki, możecie zaszeleć z wyborem grzejnika. Zerknijcie do dwóch łazienek w zupełnie innym stylu, w których zastosowano minimalistyczne wieszaki na ręczniki zamontowane do sufitu. Spełniają swoją funkcję, a jednocześnie są znacznie ciekawszym rozwiązaniem niż standardowe relingi czy haczyki montowanie na ścianie.
Grzejnik łazienkowy przy umywalce
A skoro już jesteśmy w pastelowej łazience, zerknijmy na drugą część pomieszczenia. Znalazł się tu niewielki grzejnik w oryginalnym kształcie i kolorze. Jest elementem dekoracyjnym, ale też bardzo praktycznym – pełni również funkcję wieszaka na ręcznik do rąk. Biorąc pod uwagę, że ręcznika kąpielowego używamy raz-dwa razy dziennie, a tego do rąk wielokrotnie w ciągu dnia, wydaje się to genialnym rozwiązaniem. Bo przecież nikt nie lubi używać mokrego ręcznika, ale też nie chcemy wymieniać go kilka razy dziennie.
Gdzie nie montować grzejnika?
Na pewno spotkaliście się z grzejnikami zamontowanymi nad WC albo nad pralką. Okej, jest to jakieś wykorzystanie dostępnej przestrzeni, ale można ją wykorzystać znacznie praktyczniej. Płytkie szafki nad stelażem WC zapewniają mnóstwo miejsca do przechowywania papieru toaletowego, chemii gospodarczej czy zapasów kosmetyków, z kolei wolna przestrzeń nad pralką daje możliwość ustawienia na pralce suszarki albo zrobienia szafy gospodarczej. Jeśli więc jest taka możliwość, rozważnie przesunięcie grzejnika w inne miejsce i maksymalnie wykorzystajcie przestrzeń na przechowywanie.
Jaki grzejnik do łazienki wybrać?
Najpopularniejsze grzejniki łazienkowe to te drabinkowe – z wieloma rurkami, na których można łatwo powiesić ręcznik do wyschnięcia. Rozkład rurek i odległości między nimi może być różny, więc warto zwrócić uwagę na to, czy będziemy w stanie wygodnie coś na nim powiesić – jeśli dedykowane miejsce do odwieszania ręczników będzie zbyt wysoko, będziemy zmuszeni korzystać na co dzień z dodatkowego stołeczka czy drabinki.
Inna opcja to grzejniki gładkie albo w postaci pionowych rurek, ale ze specjalnymi uchwytami do odwieszania grzejników. Mają nieco bardziej minimalistyczny i dekoracyjny, mniej łazienkowy wygląd. Tego typu grzejnik również możecie zobaczyć w tym samym home tourze z kamienicy.
Jeśli nie ma możliwości przeniesienia grzejnika z wybrane przez nas miejsce, możemy zastosować grzejniki elektryczne – konwekcyjne lub olejowe – albo grzejniki na podczerwień, które wystarczy podłączyć do kontaktu. Grzejniki na podczerwień (promienniki podczerwieni) ogrzewają obiekty – ściany, meble i osoby – i można je montować na suficie albo tam, gdzie najczęściej przebywamy np. niedaleko sofy. Grzejniki elektryczne występują w różnych kształtach (płytowe, drabinkowe) i kolorach, natomiast te na podczerwień zwykle mają postać gładkiej płyty – do łazienki warto wybrać model z dodatkowym relingiem.
Zajrzyjcie również do innych artykułów o łazienkach: