Wnętrza ZewnętrzaWnętrza ZewnętrzaWnętrza Zewnętrza

Brick Award 2013

19 kwietnia, 2013
Wczoraj odbył się finał pierwszej polskiej edycji prestiżowego konkursu Brick Award. Miałam niezwykłą przyjemność zapoznać się ze zgłoszonymi projektami oraz uczestniczyć w gali rozdania nagród, dlatego dzisiaj zdam Wam relację z wydarzenia. Natomiast w następnym poście poświęcę więcej uwagi projektom, które z różnych powodów zwróciły moją uwagę.
Czym tak właściwie jest Brick Award? To międzynarodowy konkurs organizowany co dwa lata od 2004, mający na celu wyróżnienie wyjątkowych projektów architektonicznych. Jednak jest jeden warunek – w danej realizacji muszą być wykorzystane materiały ceramiczne (cegły, dachówki). W tym roku po raz pierwszy została zorganizowana edycja polska. Nagrodzone prace automatycznie wezmą udział w edycji międzynarodowej.
Widziałam projekty laureatów poprzednich konkursów Brick Award. Reprezentują naprawdę wysoki poziom! Architekci nie mogą narzekać na brak konkurencji. Do tego wątku wrócę innym razem.

Kto oceniał projekty zgłoszone do polskiej edycji? Oto skład Jury:

  • prof. Ewa Kuryłowicz 
    • wiceprezes i generalny projektant pracowni Kuryłowicz & Associates sp. z o.o.
    • profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej
    • więcej informacji na bryla.gazetadom.pl
  • arch. Maciej Miłobędzki
    • współzałożyciel JEMS Architekci
    • wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej
  • Janusz Kaniewski
    • projektant i designer
    • wykładowca Istituto Europeo di Design w Turynie i Royal College w Londynie
  • Ewa Porębska 
    • redaktor naczelna magazynu “Architektura-Murator”
  • Agnieszka Bulanda
    • redaktor naczelna magazynu “ARCH”
    • rzecznik prasowy SARP
  • Piotr Sarzyński
    • dziennikarz tygodnika “Polityka”
    • krytyk sztuki i architektury
  • Grzegorz Piątek
    • krytyk architektury
    • kurator
    • członek zarządu fundacji Centrum Architektury
    • pojawił się już wcześniej na blogu – w poście Za Żelazną Bramą cytowałam jego wypowiedzi
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał arch. kraj. Marek Szeniawski, przedstawiciel SARP.
Kategorie konkursowe:
  • Dom jednorodzinny
  • Budynek mieszkalny wielorodzinny
  • Budynek użyteczności publicznej
  • Renowacja/adaptacja/przebudowa/rekonstrukcja
  • Projekt bez realizacji (nie będzie kandydował do Brick Award 2014)
Ostatecznie przyznano tylko trzy nagrody i cztery wyróżnienia. Które projekty zyskały aprobatę Jury?

ZWYCIĘZCY

Budynek mieszkalny wielorodzinny

W tej kategorii nagrodę przyznano budynkowi mieszkalnemu znajdującemu się na rogu ulicy Grabiszyńskiej i Inżynierskiej we Wrocławiu. Dom autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak zwrócił moją uwagę jeszcze przed ogłoszeniem wyników. Zastanówcie się, czym mogli się inspirować architekci? Zaraz Wam pokażę, ale może wcześniej wpadniecie na to sami. A teraz dodam jeszcze tylko, że Jury pochwaliło klasyczny, skromny model budynku oraz elegancję i wyrafinowanie elewacji. Zauważcie, że zostały wykorzystane cegły w różnych kolorach. 
A inspiracją dla tego projektu był ażurowy mur z cegieł, jak ten na zdjęciu poniżej:
www.dziedzictwowsiopolskiej.pl
Dostrzegacie pewne podobieństwo? 🙂
Budynek użyteczności publicznej

Małopolski Ogród Sztuki, projektu K. Ingarden & J. Ewy – Architekci. Niezwykły budynek, w pełni zasługujący na zwycięstwo. Został doceniony nie tylko przez Jury, ale także przez Zwykłych Zjadaczy Architektury. Internauci wybrali go w głosowaniu przeprowadzonym na facebooku. Czym się zachwycamy? Ciekawą szklaną fasadą, grą światła w pomieszczeniach, lekką bryłą. Została tu przeprowadzona dokładna analiza miejsca. Zwróćcie uwagę, jak linia dachu jest dostosowana do linii dachów innych budynków. Jak poziome elementy fasady kamienicy obok zostały elegancko ‘przedłużone’ na nowej fasadzie. To właśnie takie detale wpływają sukces tego projektu. To przykład naprawdę świetnej współczesnej architektury.

Renowacja/adaptacja/przebudowa/rekonstrukcja

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, projektu AiR Jurkowscy – Architekci. W starych budynkach koszarowo-magazynowych skuto tynki, odsłaniając cegły. Następnie, używając tradycyjnych materiałów i oszczędnie ingerując w starą tkankę, stworzono zupełnie nowe wnętrze. Szczególnie dobrym pomysłem było przykrycie szklanym dachem dziedzińca. W ten sposób wygospodarowano większą przestrzeń do organizacji różnych imprez, bez względu na prognozy pogody. Wspaniały projekt! Kraków ma się czym pochwalić.

WYRÓŻNIENI

Budynek użyteczności publicznej

Ratusz i Centrum Administracyjno-Usługowe w Siechnicach projektu Maćków Pracownia Projektowa. Muszę przyznać, że chociaż podobają mi się okna (ich rozmiar, kształt, rozłożenie), tak sama bryła specjalnie do mnie nie przemawia. Brakuje mi też zieleni. Jednak jest coś, co w tym projekcie zasługuje na duże uznanie. Tego nie widać na zdjęciu, więc tym istotniejsze jest, aby o tym powiedzieć. Otóż poniższy budynek stanowi tylko część większej całości. W przyszłości, wraz z rozwojem miasteczka, kompleks będzie się powiększał. I cudowne jest to, że autorzy przewidzieli to już teraz. Chciałabym, aby wszystkie projekty rzeczywiście były poważnie analizowane pod kątem rozwoju miasta, a nie tylko z myślą o tu i teraz. 


Renowacja/adaptacja/przebudowa/rekonstrukcja

Gimnazjum nr 15 we Wrocławiu, autorstwa Maćków Pracownia Projektowa. To drugie wyróżnienie tego samego zespołu architektów. Jednak obie prace różnią się od siebie ogromnie. W tym przypadku nie mówimy o projekcie od zera, lecz o modernizacji budynku już istniejącego. Autorom zależało na uwydatnieniu pracy architekta, Richarda Plüddemanna (1846-1910), więc zrezygnowali z wprowadzania zupełnie nowych elementów. Dzięki ich trosce o zachowanie zabytkowej formy budynku, udało się wydobyć utraconą, wielowątkową urodę ceramicznej elewacji szkoły. Jury doceniło te starania.
Projekt bez realizacji


W tej kategorii Jury przyznało dwa wyróżnienia.

Pierwsze powędrowało do CDF Architekci z Poznania. Ich projekt, Zespół Budynków Biurowych “UBIQ Business Park”, zakłada rozbudowę budynku koszarowego. Tradycyjna ceglana architektura w połączeniu ze szkłem i stalą, to zdecydowanie trafione połączenie. Jury życzyło autorom, by projekt został zrealizowany. Również trzymam za to kciuki.
Drugie wyróżnienie powędrowało do Agaty Rogowskiej za projekt identyfikacji architektury powojennej Wrocławia. To ciekawa analiza będąca próbą zdefiniowania charakteru miasta. Jury uznało, że “Wrocław zasługuje na przemyślaną tkankę architektoniczną”. Myślę, że nie tylko Wrocław. Chciałabym, aby we wszystkich miastach zastanowiono się nad pewną wizją całości. Projekt Agaty Rogowskiej nawiązuje kształtem do architektury powojennej, a materiałem do solidnego ceglanego budownictwa niemieckiego i śląskiego. Czuję jednak pewien niedosyt informacji. Chciałabym dowiedzieć się o tym projekcie dużo więcej. Niemniej, gratuluję autorce! Gdy wstawała po nagrodę, panowie w rzędzie za mną na moment przerwali konwersację, ograniczając się jedynie do słów “jaka młoda!” 😉
Jak już mogliście zauważyć, nie pojawił się żaden budynek w kategorii dom jednorodzinny. Jury uznało, że skoro nie wpłynęła żadna praca, która chwyciłaby ich za serca, to nie nagrodzą nikogo. Mają nadzieję, że w przyszłej edycji poziom projektów wzrośnie. Zrobiło mi się trochę szkoda tych architektów. Inaczej, gdy po prostu wygrywa ktoś inny – to nie znaczy, że nasz projekt jest zły, a jedynie, że tamten jest lepszy. Tutaj nie można się tak pocieszać. Mam nadzieję, że architekci są mniej wrażliwi na krytykę niż ja. 😉
Na koniec wspólne zdjęcie Jury wraz z nagrodzonymi architektami:
Serdecznie gratuluję!
Który projekt najbardziej przypadł Wam do gustu? Uważacie, że Jury dobrze wybrało?

Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć któregoś budynku, dajcie znać.

Myślałam, że to będzie krótki post. Trochę się pomyliłam. 
Mam nadzieję, że dotrwaliście do końca…
Trzymajcie się i udanego weekendu! 🙂

Wnętrza Zewnętrza

12 komentarzy

  1. Budynek użyteczności publicznej z wyróżnieniem też mi się nie podoba 🙂 Ale za to ten nagrodzony budynek jest niesamowity – głównie przez te ogromne przeszklenia, uwielbiam! 🙂

  2. Przyglądałam się powstawaniu Ogrodu Sztuki gdy tylko bywałam w pobliskiej bibliotece na Rajskiej- od początku czułam, że to będzie coś wspaniałego. Mam nadzieję, że czeka go jeszcze kilka nagród.
    Muzeum AK musimy odwiedzić z synami!
    A wrocławski nagrodzony budynek też zauważyłam, przypadkowo zupełnie kilka miesięcy temu. świetna robota na nieco już nudnym i powtarzalnym polu budynków wielorodzinnych.
    Pozdrawiam:)

  3. Świetny wybór.
    Budynek wielorodzinny bardzo ciekawy, a ogród sztuk jest piękny, świetnie wkomponował się w ulicę, dodatkowo jest ładnie podświetlony.
    Pozdrawiam

  4. Dla rewelacja,delikatna architektura,super bryły,jeszcze lepiej ją urządzać w środku meblami.Stąd właśnie powstała moja pracownia.Doskonałe jest budowanie , urządzanie.

  5. Oj, to prawda… ogrom pracy włożony w taki projekt jest niesamowity! Co prawda, ja architektem nie jestem, ale potrafię sobie wyobrazić, ile wysiłku to kosztuje. Tym bardziej gratuluję im sukcesu!

  6. W tej edycji Wrocław zdecydowanie króluje! 🙂 Wraz z Krakowem. Trochę żałuję, że nie został wyróżniony żaden projekt z Gdańska, bo tam też było kilka ciekawych inwestycji. Ale cóż… a może następnym razem Warszawa wreszcie zabłyśnie? Trzymam kciuki! 🙂 😉

  7. Tu nie ma znaczenia, czy się znasz, czy nie – ważne, czy Ci się podoba 🙂 A nad gustami się nie dyskutuje! O! 🙂
    A mi najbardziej przypadły do gustu budowle krakowskie – Małopolski Ogród Sztuki i Muzeum Armii Krajowej.

  8. Ten wielorodzinny z Wrocławia przypomina mi trochę gdański Horyzont, tylko bardziej uporządkowany 🙂 Wpiszcie w google grafika i sami zobaczcie 🙂

  9. ten drugi budynek robi ogromne wrażenie! 🙂 bardzo podoba mi się również rekonstrukcja, czerwona cegła to jest to! 🙂 wyobrażam sobie jak Ci ludzie musieli się napracować, ( moja siostra jest architektem) dlatego wielkie gratulacje!

  10. Dobry wybór! Wrocławskie budynki pokazane na zdjęciach znam i uważam że zasłużyły na takie wyróżnienie jak najbardziej 🙂

  11. Na mnie najlepsze wrażenie robią jednak budynki z kategorii Renowacja/adaptacja/przebudowa/rekonstrukcja. To budynki z duszą, z cegły, czyli tak, jak najbardziej lubię:)) ale ja tam się nic a nic nie znam 🙂

Najnowsze wpisy

Zobacz inne wpisy
usercartmagnifiercrossmenuchevron-down