Wnętrza ZewnętrzaWnętrza ZewnętrzaWnętrza Zewnętrza

Domy z drewna klejonego

19 września, 2016
Co jakiś czas trafiam na artykuły opisujące przygody budowlane rodzin, które zdecydowały się postawić dom szkieletowy. Jakie to szybkie, jakie tanie, jakie wygodne. Dużo informacji na ten temat dookoła. Nawet jeśli nie interesują Was takie zagadnienia, pewnie już słyszeliście o tym typie konstrukcji – na plac budowy przyjeżdżają gotowe elementy drewnianego szkieletu, które wystarczy złożyć, a przestrzenie pomiędzy belkami wypełnić specjalnymi ścianami z izolacyjnego materiału. I gotowe!
I to prawda, konstrukcje szkieletowe to ciekawy temat. Jednak jeśli zastanawiamy się nad budową domu, warto byśmy mieli pełny ogląd na dostępne na rynku technologie, również na takie jak budowanie domów z drewna klejonego. Mam wrażenie, że póki co mało kto o tym słyszał i dlatego postanowiłam Wam przybliżyć temat. By było przyjemniej, posłużę się przykładem pięknych domków letniskowych zbudowanych przez Svobo.

Z uwagą śledzimy wszelkie projekty współczesnych minimalistycznych domów. Nowoczesne stodoły czy modernistyczne bryły – wszystkie takie realizacje przyciągają nasz wzrok. Dlatego gdy zobaczyliśmy ofertę sprzedaży tych całorocznych domków letniskowym, które widzicie na wizualizacji, zaczęliśmy przyglądać się im uważniej. I wiecie co odkryliśmy? Że świat jest naprawdę mały! Okazało się, że współodpowiedzialnym za tę realizację jest nasz sąsiad 🙂
wizualizacje: Adam Kamiński, Terton
Domki są nieduże – powierzchnia zabudowy to niecałe 35 metrów kwadratowych – jednak dzięki zbudowaniu antresoli, powierzchnia użytkowa to już 46 m2 (a powierzchnia podłogi – 51 m2). W sam raz na weekendowe wyjazdy. Cena domu wraz działką nad jeziorem (260 tys. zł) jest niższa niż cena kawalerki w Warszawie. Okolica cudna, bo to Pojezierze Brodnickie, gdzie jest przepięknie, a zarazem nie ma takich dzikich tłumów turystów jak na Mazurach. Dojazd z Warszawy w 2,5 godziny. Okolicę polecam z własnych doświadczeń – mieliśmy okazję spędzać tam cudowną majówkę.
Podsumowując, gdybym szukała domu letniskowego, byłabym pierwsza w kolejce na dniu otwartym. Tak się jednak składa, że na razie na spokojnie szukamy pomysłu na nasz główny dom, więc letniskowe realizacje zostają tylko w sferze inspiracji.
Dlatego wróćmy do tematu drewna klejonego i przyjrzyjmy się, jak domy powstawały.
Domy z drewna klejonego są pewnego rodzaju przeciwieństwem domów szkieletowych. Podczas gdy te drugie mają przygotowany drewniany szkielet, który się składa na budowie i uzupełnia ścianami, domy z drewna klejonego mają przygotowane całe drewniane ściany. Tutaj to ściany są ‘szkieletem’, więc całość jest naprawdę solidna. Konstrukcja domów z drewna klejonego pod względem wytrzymałości jest przedstawiana jako współczesny odpowiednik bala drewnianego. 
Na konstrukcję drewnianą kładzie się jeszcze wiatro- i termoizolację, a na wierzch elewację (w tym przypadku ze świerkowych desek), dzięki czemu domy mogą spełniać wszelkie normy energooszczędności i w pełni nadają się do korzystania jako domy całoroczne.
Czas budowy również może robić wrażenie. Wystarczy prześledzić fanpage Svobo – pod koniec kwietnia wjechała koparka, na początku maja były gotowe fundamenty, w połowie maja stały już wszystkie ściany, a pod koniec lipca domy były właściwie gotowe. W sierpniu trwały jeszcze ostatnie prace wykańczające w środku, ale równolegle odbywały się już dni otwarte. 
Ściany w środku są drewniane. Jeśli komuś nie pasuje taka stylistyka, może je zabudować karton-gipsem. Ale prawda jest taka, że w przypadku większych domów, ścian zewnętrznych wcale nie ma aż tak wiele, więc ich drewniana faktura może być ciekawym zróżnicowaniem dla zwykłych ścian działowych (jak na wizualizacji poniżej – ściana po lewej to drewniana konstrukcja, a ściana po prawej to ściana działowa).
wizualizacje wnętrza: Wojciech Jasiński B1design
Jeszcze kilka zdjęć z realizacji:
W odpowiedzi na duże zainteresowanie domami, powstały już kolejne projekty – podobne, jednak o większym metrażu. Poniżej DUBBEL czyli dom składający się z dwóch modułów. Mniejszą część można przystosować z myślą o dzieciach, gościach czy jako miejsce do pracy (pracownia malarska?).  
Rzadko piszę na blogu o zagadnieniach architektonicznych – chociaż drugi człon nazwy bloga został przewidziany właśnie ze względu na nie. Mam jednak nadzieję, że udało mi się Was zainteresować tematem i nawet jeśli kwestie konstrukcyjne nie leżą w kręgu Waszych zainteresowań, czujecie się zainspirowani pięknym designem polskiej realizacji. 
Czekam na Wasze opinie w komentarzach 🙂
admin

36 komentarzy

  1. Co jest najważniejsze dla każdej osoby w jego domu? To piękno, wygoda i wygoda. Z tego powodu nie dziwi fakt, że sufity napinane w Kielce stały się tak popularne. Są używane w łazience, salonie, kuchni, biurze, korytarzu. Sufity napinane pomagają stworzyć idealnie płaską powierzchnię. Jaki jest ich sekret i niezawodność? sufity napinane w Kielce

  2. Muszę przyznać, że to interesująca opcja. Sami z żoną zastanawiamy się nad domkiem na naszej działce i myślimy o jakimś bardziej oryginalnym rozwiązaniu. Czy w takim rodzaju domu mogą być jednak zamontowane odpowiednie kolorystycznie okna plastikowe? Czy jedynie drewniane wchodzą w grę, żeby to pasowalo? Trudno mi powiedzieć jakie widzę na zdjęciach.

  3. Super post, jak również super pomysł na domki – proste i eleganckie, modułowa budowa. Rewelacja. Marzy mi się taki domek w przyszłości.

  4. Świetne domki 🙂 Taki btaras z widokiem na las na prawdę wygląda fenomenalnie. Białe płytki w takim drewnianym domku dodają dużo nowoczesności 🙂
    Pozdrawiam i czekam na kolejne inspiracje!

  5. Domy z drewna są bardzo popularne w USA ale są zdecydowanie mniej trwałe niż klasyczna budowa na przykład z pustaków.

  6. Domki są bardzo ciekawe. Zauważyłam, że taka architektura staje się coraz bardziej w Polsce popularna. W miejscowości, w której w tym roku wypoczywałam widziałam kilka ciekawych domków właśnie tego rodzaju . Jest to miła odmiana od nadal powszechnych domków letniskowych w stylu prl, które nieco psują obraz polskich kurortów.

  7. Zawsze zachwycały mnie domy drewniane, w szczególności te z bali. Miałam okazję widzieć dom modelowy Natur Eko Dom (niedaleko Mrągowa) i jestem pod jego dużym wrażeniem. Jest taki klimatyczny, ekologiczny, energooszczędny, a zarazem nowoczesny. Podczas tej wizyty rozmawiałam na temat jego budowy i jestem zaskoczona, że cała konstrukcja drewniana była wykonana w niespełna trzy miesiące. Chciałabym kiedyś zamieszkać w takim domu, najlepiej na obrzeżach wsi i żyć w zgodzie z naturą.

  8. Takie domy są bardzo piękne. Ostatnio fascynują mnie właśnie takie rozwiązania ekologiczne z drewna. U znajomego oglądałem dom szkieletowy. Fajna sprawa. Oglądałem też dom z bali, który nie był robiony przez górali a przez ekipę z mazur. Zawsze myślałem, że takie domy są domeną górali a tu pełne zaskoczenie. Co ciekawe Natur Eko Dom robi z tzw mazurskiej sosny, która była wykorzystywana do produkcji masztów okrętowych. Podobno bardzo wytrzymałe drzewo. Sam dom wyglądał ciekawie, ciepło. A wykończenie strzechą dopełniało reszty. Już mógłbym się wprowadzić.

  9. Gdyby tylko było mnie stać, z dnia na dzień bym taki dom postawiła z mężem 🙂 Co prawda tak głęboko w lesie będzie trochę problemów z owadami, ale normalnie nie mogę oczu nacieszyć tym widokiem, mega!

  10. Fajnie, że takie technologie docierają do naszego kraju i są wykorzystywane, a co do samego domku to prezentuje się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz fantastycznie.

  11. Rewelacja, niezwykle estetyczne, powściągliwe architektonicznie, świetnie wpasowujące się w krajobraz leśny, podmiejski. Podoba mi się modułowa koncepcja, coś nowego i świeżego.

  12. Rewelacyjne te domki, a w tej cenie to już w ogóle jakaś masakra 🙂 Już nie wspomnę, że nad jeziorem. Czas zacząć oszczędzać 😀

  13. Piękny dom, piękne wnętrze. Uwielbiam drewno, nie miałabym chwili zastanowienia, gdyby ktoś zaproponował mi mieszkanie w takim cudzie 😀

  14. Na prawdę świetny projekt! Wizualizacje wnętrz przypadły mi szczególnie do gustu. Bardzo miło oglądało mi się ten post.

    Pozdrawiam,
    MerelySusan.pl

  15. przepiękne! bardzo często oglądając Domo zachwycałam się takimi właśnie domkami, supr, że w końcu nowoczesność zawitała nad Wisłę 😉

Najnowsze wpisy

Zobacz inne wpisy
usercartmagnifiercrossmenuchevron-down