Wnętrza ZewnętrzaWnętrza ZewnętrzaWnętrza Zewnętrza

Kwiaty Kule

10 czerwca, 2013
Dostałam ostatnio cudowny prezent! Aż nie mogę się nim z Wami nie podzielić. Cóż to za prezent? Kwiatek. Z pozoru zwykła roślinka. Dość popularny fiołek afrykański. Jest jednak coś, co go wyróżnia.
Brak doniczki.
Mój fiołek nie potrzebuje doniczki. Jest zamocowany w specjalnej kuli, która mu w zupełności wystarcza. Mogę tę kulę ustawić na podstawce obok innych roślin, jeśli tylko będę miała na to ochotę. Jednak na razie takiej potrzeby nie czuję, więc mój fiołek nie stoi.

Wisi.

Pewnie zastanawiacie się, jak podlewam swoją kulę. Otóż nie podlewam, tylko namaczam 🙂
Konstrukcja wisząca składa się z dwóch części połączonych haczykiem w kształcie litery S. Właśnie ten haczyk umożliwia łatwe zdejmowanie kuli. Raz na 5 dni zdejmuję roślinkę i umieszczam kulę w miseczce pełnej wody. Kula chłonie wodę, gromadząc zapasy na później i po 20-30 minutach ją wyjmuję. Podobno wystarczy przetrzeć ją od dołu, by nie kapała, ale akurat nie miałam pod ręką gąbeczki, więc powiesiłam ją na moment nad zlewem w kuchni. Nim wróciłam z aparatem, nic już nie kapało.
Fiołek afrykański nie lubi nadmiaru wody, więc wystarczy przypomnieć sobie o nim raz na 4-5 dni. Myślę, że raz w tygodniu też by mu wystarczyło. Taka pielęgnacja kuli zdecydowanie nie jest kłopotliwa.
Z początku trochę obawiałam się wieszania. Nie mogłam wybrać miejsca i wahałam się, czy aby na pewno wisząca kula będzie się dobrze prezentować. To wszystko zupełnie niepotrzebnie! Prezentuje się naprawdę świetnie. A ostatnio doszliśmy do wniosku, że jeszcze lepiej prezentowałaby się w towarzystwie, dlatego może pora pomyśleć o drugiej kuli…
Jeśli ktoś, podobnie jak ja, boi się wiercenia dziur i montowania haczyków, zawsze może powiesić kulę na karniszu czy żyrandolu. Jest tylko jeden warunek – kula nie powinna się z niczym stykać. Póki wisi swobodnie, nie ma znaczenia, na czym jest powieszona. Natomiast jeśli decydujemy się na hak, nie musimy montować go w suficie. Można wwiercić się w ścianę nad oknem, dzięki czemu wisząca kula nie będzie niczego dotykać i będzie miała dużo światła.
Jeszcze taka rada ode mnie: warto nauczyć się robić węzeł podwójny zderzakowy, który umożliwi nam regulowanie długości sznurka, na którym wisi kula. Inaczej, jeśli obetniemy końcówki, a potem będziemy chcieli, aby roślina wisiała niżej, będziemy musieli szukać innego sznurka. 
Wiszące rośliny można kupić w sklepie Kule Kule. Każdy kwiat jest tam dobrze opisany. W razie wątpliwości, na który gatunek się zdecydować, zawsze można poprosić o pomoc. Kule Kule na Facebooku regularnie publikują nowe zdjęcia z pięknymi inspiracjami dotyczącymi wieszania roślin. W swojej ofercie mają nie tylko fiołka afrykańskiego (Wykwintna Jolanta), ale też m.in. bluszcz (Rozwiązła Helga), fikusa benjamina (Krzepki Fryderyk) czy grubosza (Gruba Kaśka). Z okazji Dnia Matki były też dostępne storczyki. Może wkrótce powrócą. 
Myślę, że kule to wspaniały pomysł. Nowe spojrzenie na domowe rośliny i sposób ich prezentacji. To też świetny pomysł na prezent! Zapewniam – miło jest otrzymać taki kwiat 🙂
A jak się Wam podobają takie wiszące rośliny? Chcielibyście mieć jakąś kulę u siebie?
Wnętrza Zewnętrza

36 komentarzy

  1. Cudowny, wspaniały i niesamowity!! Haha 😀 Też bym chciała taki prezent… I rzeczywiście zastanawiałam się na początku, jak go podlewasz 😉 Piękny.

  2. Pierwszy raz widzę takie kule, to jest naprawdę świetny pomysł – i praktyczny i elegancki 😉 Ślicznie ci rozkwitł fiołeczek 😉 Dzięki za dowiedziny

  3. Fiołki bardzo lubie, a ta "doniczka" jest rewelacyjna, tylko przy podlewaniu nieco więcej zachodu;)
    Pozdrawiam serdecznie

  4. Czytałam na ich stronach dlaczego ta magia ma miejsce.
    Dla mnie świetny pomysł to nazewnictwo. Boskie !!!
    Gdy będę szukała prezentu znam już adres 🙂

  5. Kula nie sypie i nie brudzi! Nawet jak palcem stukam, czy jak zaczepię o nią ramieniem myjąc szybę, nic a nic się nie sypie 🙂 Ani jednej grudki, nawet ziarnka piasku. Magia! 😀

  6. Mi bardzo szybko kapać przestała, max. 10 sekund wiszenia nad zlewem. Jak wróciłam z aparatem, to już było sucho i ani kropelki więcej. W instrukcji radzą, aby po namaczaniu przetrzeć od spodu gąbeczką albo ręcznikiem papierowym, i to powinno wystarczyć. Sprawdzę za pięć dni i dam znać 😉

  7. Na stronie piszą, że można samemu dobrać roślinę do kuli tylko najpierw trzeba się ich poradzić czy roślina da radę przetrwać w takich warunkach. Więc myślę, że mimo storczyków na stronie można mieć i storczyka w kuli:) Mnie bardziej zastanawia to czy kula po nawodnieniu i zawieszeniu nie kapie. Bo jak ją się kilkanaście minut trzyma w wodzie a później wyjmuje to po mojemu powinno trochę chociaż pokapać, ale z pewnością jestem w błędzie bo nie sprzedawaliby przecież kapiących:P No to teraz lipa bo właśnie skończyły się u mnie okazje do dawania prezentów z dniem matki. Ojcu kwiatka nie dam, on jest bardziej książkowy:) A kule bardzo mi się podobają, będę o nich pamiętała kiedy zajdzie taka potrzeba:P

  8. Piękne!!! Ale to się naprawdę trzyma? Nie brudzi? Ziemia się nie sypie? Bo wygląda cudownie!

Najnowsze wpisy

Zobacz inne wpisy
usercartmagnifiercrossmenuchevron-down